آموزش ساخت ساب دومین در دایرکت ادمین نام موضوعی است که در این مطلب از سری مطالب آموزش دایرکت ادمین در خدمت شما خواهیم بود.

زیر دامنه ، بخشی از دامنه شما محسوب خواهد شد که نام آن قبل از دامنه اصلی وارد شده و با یک علامت نقطه از دامنه شما جدا خواهد شد.

زیر دامنه عموماً برای سیستم‌های متفاوت در یک سایت استفاده می‌شود ؛ اگر بخواهیم یک مثال ساده برای شما بیان کنیم می‌توان به بخش فروم یک سایت اشاره کرد. تصور کنید ، دامنه ما azarlearn.com است و شما از سیستم مدیریت محتوا وردپرس برای سایت خود استفاده کرده‌اید و حال در نظر دارید بخش فرومی را با استفاده از سیستم مدیریت محتوا Vbulletin راه‌اندازی کنید. برای این امر شما یک زیر دامنه به آدرس forum.azarlearn.com می‌سازید و سیستم مدیریت محتوای فروم خود را در آن راه‌اندازی می‌نمایید.

Big Data چیست

حال در ادامه با آموزش ساخت ساب دومین در دایرکت ادمین همراه ما باشید تا بتوانید از این طریق چندین سیستم مدیریت محتوا را بر روی یک هاست و دامنه راه‌اندازی نمایید.

آموزش ساخت ساب دومین در دایرکت ادمین

۱- ابتدا وارد کنترل پنل دایرکت ادمین شوید.

۲- از بخش Your Account بر روی Subdomain Management کلیک نمایید.

۳- در این صفحه ، زیر دامنه‌هایی که از قبل ساخته شده است ، نمایش داده می‌شود.

۴- برای ساخت یک زیر دامنه جدید ، نام آن را در بخش نمایش داده شده وارد نمایید و بر روی Create کلیک کنید.

۵- پس از کلیک ، زیردامنه شما ایجاد شده و در بخش زیر دامنه‌ها قابل رؤیت می‌باشد.

نکته : پس از ساخت زیر دامنه ، دایرکت ادمین به صورت خودکار یک دایرکتوری در Public_html به نام زیر دامنه شما خواهد ساخت که برای استفاده از زیر دامنه باید سیستم مدیریت محتوا و یا … را در آن کپی کرده و استفاده نمایید.

DNS چیست

بدین ترتیب شما می‌توانید بی نهایت زیر دامنه برای دامنه خود ایجاد نمایید.

امیدواریم در پایان از مطلب آموزش ساخت ساب دومین در دایرکت ادمین استفاده لازم را برده باشید.

چگونه ساب‌دامین خود را به هاست دیگری متصل کنیم؟

ساب‌دامین می‌تواند به یک هاست دیگر نیز اشاره کند. به صورت پیش فرض، ساب‌دامین ایجاد شده، به همان هاستی که دامنه اصلی در آن ایجاد شده است، اشاره می‌کند.

اما در صورتی که می‌خواهید ساب‌دامین شما به هاست دیگری اشاره کند باید در تنظیمات DNS دامنه در دایرکت ادمین ، آی‌پی ساب‌دامین را به آی‌پی هاست مورد نظر تغییر دهید. پس از گذشت چند ساعت (حداکثر ۴ ساعت) ساب‌دامنه به آن هاست اشاره می‌کند.

این کار معمولا برای سرویس‌های دانلود استفاده می‌شود.

برای مثال برای ساب‌دامین dl.netafrazblog.ir ابتدا این ساب‌دامین را طبق آموزش بالا ایجاد می‌کنیم. سپس وارد بخش “مدیریت DNS” می‌شویم.

ساخت ایمیل در دایرکت ادمین

از قسمت “افزودن رکورد دامنه”، برای رکورد A، در بخش سمت چپ (Name) نام ساب‌دامین خود را وارد کنید. در سمت راست آی‌پی سرور که در آن هاست شما قرار دارد را وارد کنید. سپس بر روی افزودن کلیک کنید. این تغییرات ممکن است چند ساعت طول بکشد.

سپس می‌توانید در هاست مقصد، ساب‌دامین را به عنوان دامنه اصلی اضافه کنید.