بر روی public_ html کلیک کنید برای نصب وردپرس روی هاست سی پنل (cPanel) حتما باید وارد این پوشه بشوید و در این قسمت نصب کنید تا سیستم مدیریت محتوا بر روی دامنه خریداری شده شما فعال گردد.

در این مقاله قصد داریم آموزش نصب و راه اندلزی وردپرس روی دامین را توضیح دهیم، آموزش  نصب وردپرس در لوکال و هاست قابل انجام است.

برای طراحی سایت اولین کاری که باید انجام بدهید خریدن یک دامنه و هاست است که بتوانید وردپرس یا  سیستم مدیریت محتوا را بر روی آن نصب کنید و وب سایت خود را، راه اندازی کنید و از کسب و کار خود لذت ببرید و درآمد به دست بیاورید.

وردپرس چیست؟

وردپرس یک سیستم مدیریت محتوا می باشد که این قابلیت را در اختیار شما قرار می دهد که با طی کردن چندین مرحله ساده وب سایت خودتان را راه اندازی کنید بدون اینکه نیاز به دانش برنامه نویسی داشته باشید.

وردپرس به دلیل امکانات بیشماری که دارد باعث شده است که حدود ۷۰ درصد وب سایت های معتبر دنیا برای نصب سایت خود از آن استفاده کنند.

اما قبل از نصب وردپرس به چند نکته اساسی باید توجه کنید.

بعد از خریدن دامنه خود باید مطمعن شوید که دامنه شما حتما فعال شده باشد تا بتوانید وردپرس را بر روی آن نصب کنید.

نکته بعدی این است که اگر دامنه شما ir. می باشد باید حتما در قسمت ایرنیک ثبت شده باشد و توجه داشته باشید که بین ۲۴ تا ۴۸ طول می کشد که فعال بشود.

آموزش نصب وردپرس بر روی دامنه

مرحله اول

در اولین مرحله شما باید سیستم وردپرس را از سایت wp-persian.com  دانلود کنید بعد از وارد شدن به این قسمت بر روی گزینه دریافت کلیک کنید و بعد در بخش دریافت نگارش آخرین نسخه آن را دانلود کنید تا بتوانید آن را بر روی هاست خود نصب کنید.

مرحله دوم

در این مرحله باید وارد کنترل سی پنل خود بشوید برای وارد شدن به هاست وارد ایمیلی که بعد از خریدن هاست برایتان ارسال شده است بشوید و لینک ورود به دامنه یا لینک ورود از طریق IP را کپی کنید و در قسمت مرورگر خود وارد کنید و اینتر را بزنید و بعد از آن اطلاعات نام کاربری و رمز را مجددا از داخل ایمیل کپی کنید و در قسمت خواسته شده درج کنید تا بتوانید به کنترل سی پنل وارد بشوید.بعد از ورود به cpanel بر روی file manager کلیک کنید.

مرحله سوم

بر روی public_ html کلیک کنید برای نصب وردپرس حتما باید وارد این پوشه بشوید و در این قسمت نصب کنید تا سیستم مدیریت محتوا بر روی دامنه خریداری شده شما فعال گردد.

مرحله چهارم

در این مرحله باید وردپرس را که دانلود کرده اید را در این قسمت آپلود کنید روی دکمه upload کلیک کنید.

مرحله پنجم

در این قسمت بر روی select file کلیک کنید و فایل وردپرس دانلود شده خود را انتخاب کنید و منتظر بمانید تا فایل کاملا صددرصد آپلود بشود.

مرحله ششم

در این قسمت مجددا وارد پوشه public_ html بشوید فایل وردپرس را باید در این قسمت برای شما نشان بدهد اگر نبود بر روی دکمه Reload کلیک کنید تا برای شما نمایش داده شود. فایل وردپرس را از حالت فشرده خارج کنید. بر روی فایل، کلیک راست کنید و گزینه Extract را انتخاب کنید و از پنجره باز شده بر روی extract file کلیک کنید تا فایل وردپرس از حالت فشرده خارج بشود.

مرحله هفتم

در این مرحله بعد از خارج کردن وردپرس از حالت فشرده فایل ها به صورت خودکار در یک پوشه به نام wordpress قرار می گیرند اما نکته ایی که باید به آن توجه کنید این است که برای نصب شدن وردپرس بر روی دامنه، این فایل ها باید داخل پوشه Public_html قرار بگیرند. پس باید تمام محتویات را به این پوشه انتقال بدهید.

مرحله هشتم

برای انتقال تمام محتویات فولدر word press به مسیر اصلی هاست ابتدا دو مرتبه روی نام این فولدر کلیک کنید تا وارد آن بشوید الان تمام فایل ها و فولدرهای اصلی قابل مشاهده هستند این ها فایل های اصلی سیستم مدیریت محتوای وردپرس است پس باید در مسیر اصلی هاست قرار بگیرند پس بر روی دکمه select all کلیک کنید تا تمام فایل ها انتخاب بشوند. بعد از این که تمام فایل ها انتخاب شدن و مطابق تصویر همه فایل ها آبی رنگ شدن از اون بالای هاست بر روی دکمه Move کلیک کنید.

بعد این که روی دکمه move کلیک کردید، پنجره move مطابق تصویر برای شما نشان داده می شود و حالا از قسمت Enter the file path that you want to move this file to باید مسیری رو که تصمیم دارید فایل ها رو به آن جا منتقل کنید را، در این فیلد تعیین کنید، چون باید تمام محتویات رو به مسیر public_html منتقل کنید تا بتوانید وردپرس را بر روی دامنه اصلی هاست نصب کنید از آخر این مسیر عبارت word press رو بردارید تا مانند تصویر مسیری که قراراست این فایل ها به آن قسمت منتقل بشوند دقیقا public_html باشد

و بعد از اون بر روی دکمه Move کلیک کنید تا عملیات انتقال آغاز بشود و همه محتویات انتخاب شده به Public_html منتقل بشوند.

مرحله نهم

در این مرحله از سمت چپ این صفحه بر روی Public_html کلیک کنید تا وارد مسیر public_html بشوید اگر شما تمام فایل ها را در این قسمت مشاهده کنید پس موفق شده اید مراحل نصب را تا اینجا درست انجام بدهید.

افزونه سئو گوگل کروم

مرحله دهم

در این مرحله برای اینکه مطمعن بشویم که سایت برای نصب وردپرس آماده شده است یاخیر.

باید آدرس دامنه خود را در مرورگر بنویسید و اینتر را بزنید و اگر صفحه راه اندازی تنظیمات وردپرس برای شما باز شد روی دکمه بزن بریم کلیک کنید تا وارد مراحل نصب وردپرس بشوید.

مرحله یازدهم

در این مرحله باید یک دیتا بیس برای وردپرس بسازید و به هاست معرفی کنیم

مرحله دوازدهم

در مرحله دوازدهم ابتدا مجددا وارد کنترل پنل هاست سی پنل سایت خود بشوید. بعد از ورود به هاست از قسمت databases بر روی mysql databases کلیک کنید تا وارد تنظیمات این صفحه بشوید.

مرحله سیزدهم

در مرحله سیزدهم تو صفحه mysql databases از قسمت Create New Database باید یک دیتابیس جدید بسازید، برای ساخت دیتابیس جدید از قسمت New Database داخل فیلد خالی نام دیتابیس مورد نظر را وارد کنید مثلا ما نام wp رو وارد کردیم و بعد بر روی دکمه create database کلیک کنید تا دیتابیس جدید برای نصب وردپرس ایجاد بشود

بعد پیام سبز رنگ Added the database رو مشاهده می کنید یعنی اینکه در ساختن دیتا بیس موفق شده اید و حالا باید بر روی دکمه go back کلیک کنید تا مجددا به قسمت تنظیمات دیتابیس برگردید.

مرحله چهاردهم

در این مرحله باید یک نام کاربری برای دیتابیس بسازید.

برای انجام این کار تو صفحه MySQL Databases ، در قسمت MySQL Users ، برای ایجاد یک نام کاربری دیتابیس باید از قسمت Add New User، از قسمت Username نام کاربری دیتابیس را وارد کنید ما نام wp رو وارد کردیم.

در دو فیلد بعدی یعنی Password و Password Again باید رمزعبور برای نام کاربری یا یوزرنیم دیتابیس که قرار است بسازید را وارد کنید، اگر رمزعبور خاصی در نظر ندارید می توانید روی دکمه passwoed generator کلیک کنید تا سیستم برای شما یک رمزعبور مطمئن بسازد.

بعد از کلیک کردن روی دکمه  passwoed generator، سیستم رمزعبور پیشنهادی رو داخل این قسمت به شما نمایش می دهد و بعد قسمت I have copied this password in a safe place رو تیک دار کنید و بر روی دکمه use password کلیک کنید تا پسورد مطابق تصویر توی فیلد های رمزعبور قرار داده بشود.

حالا برای نهایی کردن ایجاد نام کاربری دیتابیس بر روی دکمه Create user کلیک کنید تا نام کاربری دیتابیس ایجاد بشود.

حالا وقتی که پیام سبز رنگ You have successfully created a MySQL user named را دیدید یعنی مراحل را درست انجام دادین حالا باید بر روی دکمه go back کلیک کنید.

مرحله پانزدهم

در این مرحله تنظیمات دیتابیس برای نصب وردپرس روی هاست این است که ما باید دیتابیسی که ساختیم را به نام کاربری دیتابیسی که ایجاد کردیم متصل کنیم و به آن ها دسترسی های مهم را بدهیم تا به هم کاملا متصل بشوند و ارتباط دیتابیس با نام کاربری دیتابیس برقرار بشود.

برای انجام این کار داخل همان  صفحه MySQL Databases در قسمت Add User To Database و در بخش user، نام کاربری را انتخاب کنید و داخل قسمت database نام دیتا بیس و در آخر گزینه ADD را بزنید.

ارتباط دیتابیس با نام کاربری دیتابیسبعد بایدتیک ALL PRIVILEGES را بزنید تا دسترسی ها انتخاب بشوند بر روی دکمه Make Changes کلیک کنید. این پیغام سبز رنگ You have given the requested privileges on the database برای شما نمایش داده می شود.

مرحله شانزدهم

در این مرحله وارد نصب وردپرس می شویم ابتدا وارد دامنه اصلی سایت بشوید تا صفحه نصب دیده شود و حالا بزن بریم را کلیک کنید.

مرحله هفدهم

در این مرحله باید دیتا بیسی را که داخل هاست ایجاد کردید را در این جا معرفی کنید در قسمت نام  پایگاه داده نام دیتا بیس را وارد کنید.

داخل فیلد نام کاربری؛ نام کاربری دیتا بیس را وارد کنید در فیلد رمز عبور، رمز عبوری که در زمان ایجاد نام کاربری دیتا بیس وارد کردید را در این قسمت وارد کنید.

در قسمت میزبان پایگاه داده، عبارت localhost را وارد کنید، در قسمت پیشوند جداول هم عبارت _wp را وارد کنید اگر این کار را انجام بدهید پیشوند جداول شما در پایگاه داده به این نام است که می توانید اگر دوست دارید آن را تغییر بدهید.

معمولا برخی از مدیران سایت ها تو این مرحله نام پیشوند رو از _wp به یک پیشوند دلخواه دیگه مثل  _DGKBG که متداول نیست و غیر قابل حدس زدن هست تغییر می دهند تا در آینده هکرها ننتوانند به سایت شما نفوذ کنند بر روی دکمه نصب کلیک کنید.

مرحله هجدهم

در این مرحله به شما می گوید که وردپرس به خوبی با دیتابیس داخل هاست شما ارتباط برقرار کرده است می توانید بر روی اجرای نصب کلیک کنید

مرحله نوزدهم

در این مرحله در عنوان سایت نام وب سایت خود را به فارسی وارد کنید.

داخل فیلد نام کاربری، نام کاربری مورد نظر را جهت ورود به مدیریت وردپرس وارد کنید، معمولا نام کاربری ADMIN را انتخاب می کنند اما به خاطر فاکتورهای امنیتی بهتر است یک نام  غیر قابل حدس را انتخاب کنید.

داخل قسمت رمز، باید یک رمز عبور جهت ورود به مدیریت وردپرس سایت وارد کنید، در اینجا وردپرس یک رمزعبور مطمئن برای شما ایجاد کرده که اگر تمایل دارید از این رمزعبور برای ورود به مدیریت وردپرس استفاده کنید.

در قسمت ایمیل، شما باید آدرس ایمیل مدیر سایت رو وارد کنید و حتما توجه داشته باشیددر زمانی که یک مشکل برای سایت پیش می آید یا آپدیت جدید برای وردپرس ایجاد می شود یا این که نظر جدیدی برای سایت ثبت می شود وردپرس برای این آدرس ایمیل که داخل این فیلد وارد می کنید ایمیل اطلاع رسانی ارسال می کند.

جلسات آموزشی سئو

قسمت نمایش به موتور های جستجو، تیک این قسمت را بهتر است فعال کنید تا سایت شما در همین ابتدای کار در گوگل دیده نشود زمانی که تمام صفحات خود را ایجاد کنید تمام مشکلات سایت را حل کردید و به مرحله نهایی رسیدید آن زمان این تیک را غیر فعال کنید زیرا اگر برای گوگل نمایش داده بشود و بعد شما تصمیم بگیرید صفحه جدیدی را تست کنید یا پاک کنید برای موتورهای جستجو خوشایند نیست و بر روی سئو تا ثیر منفی می گذارد.

مرحله بیستم

در این مرحله نصب وردپرس کامل شده است دکمه ورود را کلیک کنید تا وارد بشوید.


آموزش نصب وردپرس بر روی هاست سی پنل

وردپرس دقیقا چیه ؟

وردپرس یه سیستم مدیریت محتوای محبوبه که به شما کمک میکنه تا بدون هیچ نیازی از دانش برنامه نویسی وب سایتتون رو با چندتا کلیک راه اندازی کنید، البته سیستم مدیریت محتوا های زیادی در سرتاسر جهان وجود داره، اما وردپرس به دلیل سادگی و امکانات زیادی که داره تونسته به محبوب ترین سیستم مدیریت محتوای جهان تبدیل بشه طوری که بیش از ۶۰ درصد از وب سایت ها در سرتاسر جهان توسط سیستم وردپرس راه اندازی و مدیریت میشن.

و اما قبل از نصب وردپرس بر روی هاست حتما باید توجه داشته باشین که دامنه شما فعال شده باشد تا قادر باشید مراحل نصب وردپرس رو دنبال کنید، اگه تازه هاست و دامنه خریداری کردین و دامنه شما .ir هستش باید دقت کنید که دامنه های .ir در حدود ۲۴ الی ۴۸ ساعت بعد از ثبت دامنه فعال و قابل استفاده میشن و تا قبل از این زمان شما نمیتونین وردپرس رو بر روی دامنه ir نصب کنید، اما اگه از فعال بودن دامنه خریداری شده اطمینان دارید ادامه این ویدئو رو تماشا کنید.

در این ویدئو تصمیم داریم وردپرس رو بر روی هاست سی پنل نصب کنیم.

۲۱ مرحله تا نصب وردپرس روی هاست  سی پنل

 1. در مرحله اول برای نصب وردپرس بر روی هاست خریداری شده ابتدا باید سیستم مدیریت محتوای وردپرس رو دانلود کنید تا در مراحل بعدی اون رو بر روی هاستتون آپلود کنید، برای دانلود آخرین نسخه وردپرس فارسی به وب سایت wp-persian.com مراجه کنید و از منو های بالا بر روی گزینه دریافت کلیک کنید، و سپس از سمته چپ این صفحه بر روی دریافت نگارش ۴.۵.۲ کلیک کنید و آخرین ورژن وردپرس رو دانلود کنید، توجه داشته باشید که در زمان تهیه این آموزش آخرین نسخه وردپرس ۴.۵.۲ هستش اما ممکنه وقتی که شما میخواین وردپرس رو از این سایت دانلود کنید نسخه های جدید تری هم ارائه شده باشه.
 2. تو مرحله دوم بعد از دانلود آخرین ورژن وردپرس از طریق آموزش نحوه ورود به هاست، وارد هاست سایتتون بشین و بر روی دکمه file manager کلیک کنید.
 3. در مرحله سوم پس از ورود به file manager بر روی public_html کلیک کنید تا وارد این پوشه بشین و حتما توجه داشته باشین که برای نصب وردپرس باید وارد مسیر Public_html بشین و در اونجا نصبش کنین تا وردپرس روی دامنه سایتتون فعال بشه.
 4. در مرحله چهارم پس از ورود به Public_html حالا نوبت اون رسیده که وردپرس دانلود شده رو تو اینجا آپلود کنیم، برای این کار بر روی دکمه Upload کلیک کنید.
 5. در مرحله پنجم حالا داخل صفحه آپلود فایل از این قسمت بر روی Select File کلیک کنید و سپس فایل وردپرس دانلود شده رو تو این قسمت انتخاب کنید و مانند تصویر منتظر باشید تا وردپرس کاملا آپلود بشه و درصد آپلود به صد در صد برسه، این مرحله ممکنه بسته به سرعت اینترنت شما کمی زمان بر باشه، پس صبر کنید تا وردپرس کاملا آپلود بشه.
 6. در مرحله ششم بعد از آپلود کامل فایل وردپرس حالا مجددا وارد پوشه public_html بشین، الان باید فایل وردپرس تو این قسمت قرار گرفته باشه، اما اگه مانند تصویر فایل وردپرس رو مشاهده نمی کنین بر روی دکمه Reload کلیک کنید تا فایل برای شما نمایش داده بشه،
 7. حالا باید این فایل رو از حالت فشرده خارج کنید تا بتونین وردپرس رو نصب کنین، جهت استخراج فایل ها از حالت فشرده بر روی فایل وردپرس کلیک راست کنید و بر روی Extract کلیک کنید و از پنجره باز شده بر رویextract file کلیک کنید تا فایل وردپرس از حالت فشرده خارج بشه.در مرحله هفتم نکته خیلی مهمی که تو این مرحله پیش میاد که باعث میشه خیلی ها نتونن به خوبی وردپرس رو نصب کنن اینه که بعد از extract کردن فایل وردپرس، فایل ها در یه پوشه به نام wordpress قرار میگیرن، نکته مهم اینه اگه بخواین وردپرس رو بر روی دامنتون نصب کنین تمام محتویات وردپرس باید در مسیر Public_html قرار بگیرن، اما الان محتویات به صورت خودکار داخل فولدر wordpress هستند، حالا مثال میزینم تا بهتر این نکته مهم رو متوجه بشین، فرض کنید که ما میخوایم وردپرس رو بر روی دامنه ir نصب کنیم، حالا تا زمانی که محتویات وردپرس داخل فولدر wordpress قرار گرفته باشن وردپرس برای ما تو دامنه mizbanfatv.ir قابل دیدن نیست و چون محتویات وردپرس داخل فولدر wordpess هستند الان برای دیدن مراحل نصب وردپرس هم باید بریم به مسیر mizbanfatv.ir/wordpress ولی خب ما که تصمیم نداریم وردپرس رو تو این مسیر نصب کنیم و میخوایم وردپرس رو تو مسیر دامنه اصلی ینی mizbanfatv.ir نصب کنیم، برای همین کاری که باید در مرحله بعدی انجام بدیم اینه که تموم فایل ها و محتویات داخل فولدر wordpress رو به فولدر public_html که مسیر اصلی دامنه ما هست منتقلشون کنیم.
 8. در مرحله هشتم برای انتقال تمام محتویات فولدر wordpress به مسیر اصلی هاست ابتدا دو مرتبه روی نام این فولدر کلیک کنید تا واردش بشین، الان تمام فایل ها و فولدر های اصلی اینجا قابل مشاهده هستند، تعجب نکنید این ها فایل های اصلی سیستم مدیریت محتوای وردپرس هستند و حالا کاری که ما باید انجام بدیم اینه که تمام این ها رو به مسیر اصلی هاست منتقل کنیم، برای انجام این کار از این بالا بر روی دکمه select all کلیک کنید تا تمام فایل ها انتخاب بشن، بعد از این که تمام فایل ها انتخاب شدن و مطابق تصویر همه فایل ها آبی رنگ شدن از اون بالای هاست بر روی دکمه Move کلیک کنید، ما این دکمه رو میزنیم چون میخوایم تمام این فایل ها رو به صورت کامل به یه مسیر دیگه منتقل کنیم و این فایل ها از این مسیر حذف بشن و به جای دیگه منتقلشون کنیم، بعد این که روی دکمه move کلیک کردین، پنجره move مطابق تصویر براتون باز میشه و در اینجا تمام فایل ها و فولدر هایی که برای انتقال انتخاب کردین کاملا مشخص شدن، و حالا از قسمت Enter the file path that you want to move this file to باید مسیری رو که تصمیم داریم فایل ها رو به اون منتقل کنیم رو تو این فیلد تعیین کنیم،ما چون میخوایم تمام محتویات رو به مسیر public_html منتقل کنیم تا بتونیم وردپرس رو بر روی دامنه اصلی هاستمون نصب کنیم از آخر این مسیر عبارت wordpress رو برمیداریم تا مانند تصویر مسیری که قراره این فایل ها به اونجا منتقل بشن دقیقا /public_html باشه و بعد از اون بر روی دکمه Move کلیک می کنیم تا عملیات انتقال آغاز بشه و همه محتویات انتخاب شده به Public_html منتقل بشن.
 9. در مرحله نهم بعد از این که دکمه move رو زدین از سمت چپ این صفحه بر روی Public_html کلیک کنید تا وارد مسیر public_html بشین، حالا ما میخوایم مطمئن بشیم که تمام محتویات به این مسیر منتقل شده باشن، اگه مطابق تصویر داخل هاست شما هم دقیقا تو مسیر public_html که از سمته چپ هم مشخص شده این فولدر ها و فایل ها موجود هستند به شما تبریک میگیم چون تونستین محتویات وردپرس رو به قسمت اصلی هاستتون منتقل کنید و اگه هنوز این ها رو تو مسیر public_html مشاهده نمی کنین یعنی مراحل رو صحیح دنبال نکردین و نمیتونین ادامه آموزش نصب وردپرس رو دنبال کنید.
 10. تو مرحله دهم میخوایم مطئن بشیم سایت شما برای نصب وردپرس حاضر شده یا نه، برای همین آدرس دامنه اصلی هاستتون رو داخل مرورگر وارد کنید و دکمه اینتر رو بزنین، نام دامنه اصلی که ما میخوایم روش وردپرس نصب کنیم ir هستش و اون رو داخل مرورگر وارد می کنیم و دکمه اینتر رو میزنیم، همونطور که میبینین بلافاصله، صفحه راه اندازی پرونده تنظیمات وردپرس برای ما باز میشه و با کلیک کردن بر روی دکمه بزن بریم میتونیم مراحل نصب وردپرس رو آغاز کنیم، اگه این صفحه رو تونستین دقیقا تو مسیر اصلی دامنه سایتتون مشاهده کنین یعنی مراحل رو تا اینجا صحیح انجام دادین و در غیر این صورت دو احتمال وجود داره :
 • احتمال اول اینه که وردپرس و محتویاتش رو به صورت کامل و صحیح به مسیر Public_html منتقل نکردین.
 • و احتمال دوم اینه که اصلا دامنه سایت شما هنوز فعال نشده و باید بعد از این که مطمئن شدید دامنه شما به صورت کامل ثبت و فعال شده باقی مراحل رو دنبال کنید و توجه داشته باشید اگه تازه دامنه .ir خریداری کردین ۲۴ ساعت طول میکشه تا دامنه فعال بشه و شما باید بعد از فعال شدن دامنه برای ادامه نصب وردپرس اقدام کنید.
 1. در مرحله یازدهم حالا بعد از مشاهده صفحه نصبی وردپرس روی سایتتون قبل شروع مراحل نصب وردپرس یه کار دیگه هم مونده که اول باید اونو انجام بدیم، ما اول باید یه دیتابیس برای وردپرس بسازیم چون وردپرس یه سیستم مدیریت محتوایی هستش که اطلاعاتش رو داخل جداول بانک اطلاعاتی به صورت منظم ذخیره میکنه بنابراین تو مراحل نصب وردپرس داخل مرحله اول نصب، سیستم از ما نام دیتابیس وردپرس رو درخواست میکنه، برای همین ما باید اول تو هاستمون یه دیتابیس بسازیم و برای نصب وردپرس حاضرش کنیم، برای ساخت دیتابیس بقیه مراحل رو دنبال کنید :
 2. در مرحله دوازدهم ابتدا مجددا وارد کنترل پنل هاست سی پنل سایتتون بشین. بعد از ورود به هاست از قسمت databases بر روی mysql databases کلیک کنید تا وارد تنظیمات این صفحه بشین.
 3. در مرحله سیزدهم تو صفحه mysql databases از قسمت Create New Database باید یه دیتابیس جدید بسازین، برای ساخت دیتابیس جدید از قسمت New Database داخل فیلد خالی نام دیتابیس مورد نظرتون رو وارد کنید، انتخاب نام برای این قسمت کاملا دل بخواهی هستش ولی حتما سعی کنید یه نام ساده وارد کنید، مثلا ما نام wp رو وارد کردیم و بعدش بر روی دکمه create database کلیک کنید تا دیتابیس جدیدتون برای نصب وردپرس ایجاد بشه، بعدش که پیام سبز رنگ Added the database رو مشاهده کردین یعنی دیتابیس به خوبی ساخته شده و حالا باید بر روی دکمه go back  کلیک کنید تا مجددا به قسمت تنظیمات دیتابیس برگردین.
 4. تا مرحله چهاردهم دیتابیس رو به خوبی ایجاد کردیم و حالا باید یه نام کاربری هم برای دیتابیسمون بسازیم، برای انجام این کار تو صفحه MySQL Databases کمی اسکرول رو پایین بیارید تا به قسمت MySQL Users برسید، حالا برای ایجاد یه نام کاربری دیتابیس باید از قسمت Add New User مطابق تصویر از قسمت Username نام کاربری دیتابیس مورد نظرمون رو وارد کنیم و البته توجه داشته باشید که انتخاب نام برای این قسمت هم دل بخواهی هستش اما سعی کنید یه نام ساده وارد کنید که دچار مشکل نشین، ما داخل اینجا هم برای نام کاربری دیتابیس، نام wp رو وارد می کنیم، در دو فیلد بعدی یعنی Password و Password Again باید رمزعبور برای نام کاربری یا یوزرنیم دیتابیسی که قراره بسازین وارد کنید، رمزعبور رو هم میتونین دلخواه وارد کنید اما رمزعبور شما باید حتما قوی و مطمئن باشه، اگه رمزعبور خاصی در نظر ندارید میتونین روی دکمه passwoed generator کلیک کنید تا سیستم براتون یه رمزعبور مطمئن بسازه، بعد از کلیک کردن روی دکمه passwoed generator، سیستم رمزعبور پیشنهادی رو داخل این قسمت به شما نمایش میده، نکته مهم اینه که تو مراحل نصب وردپرس حتما به این رمزعبور نیاز داریم، پس اول رمزعبور ساخته شده رو تو یه فایل نوت پد یا هرجای مطمئن دیگه ای کپی پیست کنید و به دقت نگهش دارید و بعدش قسمت I have copied this password in a safe place رو تیک دار کنید و بر روی دکمه use password کلیک کنید تا پسورد مطابق تصویر توی فیلد های رمزعبور قرار داده بشه، حالا برای نهایی کردن ایجاد نام کاربری دیتابیس بر روی دکمه Create user کلیک کنید تا نام کاربری دیتابیس ایجاد بشه، حالا وقتی که پیام سبز رنگ You have successfully created a MySQL user named رو مطابق تصویر مشاهده کردین یعنی نام کاربری دیتابیس با موفقیت ایجاد شده و باید بر روی دکمه go back کلیک کنید تا به مجددا به صفحه تنظیمات دیتابیس برگردونده بشین.
 5. مرحله پانزدهم تنظیمات دیتابیس برای نصب وردپرس روی هاست اینه که ما باید دیتابیسی که ساختیم رو به نام کاربری دیتابیسی که ایجاد کردیم متصلش کنیم و بهشون دسترسی های مهم رو بدیم تا بهم کاملا متصل بشن و ارتباط دیتابیس با نام کاربری دیتابیس برقرار بشه، برای انجام این کار تو همون صفحه MySQL Databases اسکرول رو یه مقداری پایین بیارین تا به قسمت Add User To Database برسین، حالا تو اینجا از قسمت user، نام کاربری دیتابیسی که در یه مرحله قبلی ساختین رو انتخاب کنید و تو قسمت database هم نام دیتابیسی که تو دو مرحله قبلی ساختین رو انتخاب کنین، چون ما هر دوتا نام رو با کلمه wp ساختیم، هر دو رو انتخابشون کردیم، سپس بر روی گزینه add کلیک کنید تا مطابق تصویر به صفحه Manage User Privileges منتقل بشین و حالا تو این صفحه نام کاربری و نام دیتابیسی که میخواین به هم وصلشون کنین کاملا مشخص شده و بعدش باید ALL PRIVILEGES رو تیک دار کنید تا تموم دسترسی ها مطابق تصویر تیک دار بشن، سپس در این صفحه اسکرول رو به پایین بکشید و بر روی دکمه Make Changes کلیک کنید تا پیغام سبز رنگ You have given the requested privileges on the database رو مطابق تصویر مشاهده کنید، حالا کار مهمی که باید بکنین اینه که نام دیتابیستون رو از این قسمت و نام کاربری دیتابیستون رو هم از این قسمت داخل یه فایل کپی پیست کنین و نگهشون دارین چون تو مراحل نصب وردپرس به اون ها نیاز داریم، حتما توجه کنید که مانند تصویر نام دیتابیس دقیقا از دو قسمت تشکیل شده که با علامت _ از هم جدا شدن و این نام رو باید به صورت کامل ذخیره کنید و برای نام کاربری یا یوزر دیتابیس هم باید مطابق تصویر نام کاربری که از دوقسمت تشکیل شده رو به صورت کامل ذخیر و نگهداری کنین تا تو مراحل نصب وردپرس از اون ها استفاده کنیم.
 6. در مرحله شانزدهم بعد از این که دیتابیس هم برای نصب وردپرس روی هاستتون ایجاد کردین حالا نوبت اون رسیده که وارد مراحل شیرین نصب وردپرس بشیم، برای نصب وردپرس ابتدا وارد دامنه اصلی سایتتون بشین، نام دامنه ما که الان میخوایم وردپرس روش نصب کنیم ir هستش و حالا واردش میشیم تا صفحه نصب وردپرس رو مطابق تصویر مشاهده کنیم، بعد از مشاهده این صفحه بر روی دکمه بزن بریم کلیک کنید تا به مرحله بعدی منتقل بشین.
 7. مرحله هفدهم مهم ترین مراحل نصب وردپرس هستش و حالا شما باید دیتابیسی که داخل هاست ایجاد کردین رو تو این مرحله معرفی کنین، در فیلد نام پایگاه داده، نام دیتابیسی که در مرحله اول ساخت دیتابیس ایجاد کردین رو به صورت کامل وارد کنید، و داخل فیلد نام کاربری هم نام کاربری دیتابیسی که تو مرحله دوم ایجاد دیتابیس ایجادش کردین رو به صورت کامل وارد کنید و تو فیلد رمز هم، رمزعبوری که در هنگام ایجاد نام کاربری دیتابیس در مرحله دوم ایجاد دیتابیس تنظیم کردین و بهتون گفتیم به دقت ازش نگهداری کنین رو تو این فیلد وارد کنید و دقت کنید تو قسمت میزبان پایگاه داده هم عبارت localhost وارد شده باشه، در قسمت پیشوند جداول هم عبارت wp_ وارد شده که اگه بزارین همینجوری بمونه تمام جداول دیتابیس شما در آینده با این پیشوند ایجاد و داخل بانک اطلاعاتی ذخیره میشن، معمولا برخی از مدیران سایت ها تو این مرحله نام پیشوند رو از wp_ به یه پیشوند دلخواه دیگه مثله hdjag_ که متداول نیست و غیر قابل حدس زدن هست تغییر میدن تا در آینده هکر ها نتونن پیشوند جداول وردپرس شما رو حدس بزنن، اما اگه نگرانی از بابت امنیت سایتتون ندارین این قسمت رو تغییر ندین، خیلی خب مطابق تصویر ما مقادیری که داخل آموزش همراه با شما ایجاد کردیم رو توی فیلد ها وارد کردیم و حالا برای رفتن به مرحله بعد باید بر روی دکمه فرستادن کلیک کنید، اگه به هر دلیلی تو این مرحله با خطا در برقراری ارتباط با پایگاه داده مواجه شدین به شما توصیه می کنیم که به مرحله ۱۱ آموزش برگردین و از تنظیمات دیتابیستون مطمئن بشین و مجددا جهت نصب وردپرس تا این مرحله اقدام کنید و این مرحله رو پشت سر بگذارین.
 8. در مرحله هجدهم اگه وردپرستون تونسته باشه به خوبی با دیتابیسی که داخل هاست ایجاد کردین ارتباط برقرار کنه حالا این صفحه رو مشاهده می کنید که میگه وردپرس میتونه به خوبی با پایگاه داده ارتباط برقرار کنه، حالا برای ادامه بر روی دکمه اجرای نصب کلیک کنید.
 9. در مرحله نوزدهم وقتی به صفحه خوش آمد وردپرس رسیدین تو این مرحله از نصب وردپرس باید اطلاعات تکمیلی سایتتون رو وارد کنید :
 • از قسمت اطلاعات مورد نیاز، در مقابل فیلد عنوان سایت، نام وب سایتتون رو به صورت فارسی وارد کنید یا این که نام برندتون رو به صورت فارسی وارد کنید تا در آینده به کاربران سایتتون نمایش داده بشه.
 • داخل فیلد نام کاربری هم، نام کاربری مورد نظرتون رو جهت ورود به مدیریت وردپرس سایتتون وارد کنید، دقت کنید که نام کاربری باید به صورت انگلیسی وارد بشه، معمولا نام کاربری رو admin وارد می کنند اما شما سعی کنید یه نام کاربری رو برای مدیریت وردپرس وارد کنید که به راحتی قابل حدس زدن نباشه و حتما هم توجه داشته باشید که نام کاربری که وارد میکنید رو یه جای مطمئن یاداشتش کنین چون برای ورود به مدیریت وردپرس حتما بهش نیاز دارین.
 • داخل قسمت رمز هم باید یه رمزعبور جهت ورود به مدیریت وردپرس سایتتون وارد کنید، تو اینجا همونطور که میبینین وردپرس یه رمزعبور مطمئن برای شما ایجاد کرده که اگه تمایل دارید از این رمزعبور برای ورود به مدیریت وردپرس استفاده کنید حتما اون رو یه جایی یاداشتش کنین و اگر هم میخواین رمزعبور دلخواهتون رو داشته باشین این فیلد رو خالی کنین و رمزعبور مورد نظرتون رو وارد کنید.
 • در قسمت ایمیل شما هم باید آدرس ایمیل مدیر سایت رو وارد کنید و حتما توجه داشته باشین که وقتی که یه مشکلی برای سایتتون پیش میاد یا آپدیت جدیدی برای وردپرستون میاد یا این که نظر جدیدی برای سایتتون ثبت میشه وردپرس برای این آدرس ایمیلی که تو این فیلد وارد میکنید ایمیل اطلاع رسانی ارسال میکنه، یا این که وقتی نام کاربری و رمز عبور ورود به مدیریت وردپرستون رو فراموش می کنین وردپرس به این آدرس ایمیل نام کاربری و رمزعبور جدیدتون رو ارسال میکنه، پس حتما توجه کنین که تو این فیلد یه آدرس ایمیل فعال و قابل اطمینان وارد کنید.
 • قسمت نمایش به موتور های جستجو هم یکی از مهم ترین قسمت هایی هستش که برای خیلی از مدیران سایت ها که سئو وب سایتشون براشون خیلی مهمه، حائز اهمیته، وقتی که این گزینه تیک دار نیست یعنی بعد از نصب وردپرس موتور های جستجو مانند گوگل میتونن وارد سایتتون بشن و مطالب ارائه شده توسط سایت شما رو ذخیره کنند و اون ها رو به کاربرانشون نمایش بدن، بنابراین نکته مهمی که باید بهش توجه داشته باشین اینه که اگه قراره کلی روی سایتتون کار کنین و در حال حاضر میخواین مطالب و تصاویر تستی روی سایتتون قرار بدین و قراره کلی تغییرات ایجاد کنید تا سایتتون رو به بهترین حالت ممکن طراحی کنین پس بهتره که تیک این گزینه رو بزنین تا فعلا موتور های جستجو برای سایت شما اعتباری در نظر نگیرن، چون اگه قراره کلی صفحه تستی ایجاد کنین و بعدا حذفشون کنین و موتور های جستجو هم اونا رو برای سایتتون در نظر بگیرن و بعد از یه مدتی که موتور های جستجو به سایتتون سر میزنن و ببینن اون صفحات رو حذف کردین ممکنه از سایت شما ناراحت بشن و به سایت شما امتیاز منفی بدن، پس بهتره که تیک این گزینه رو فعال کنید و زمانی که طراحی سایتتون تموم شد بعد ها برین داخل تنظیمات وردپرس و تیک این گزینه رو بردارین تا اون موقع موتور های جستجو بیان و نسخه نهایی سایتتون رو مشاهده کنند، تاکید می کنم که اگه این گزینه رو تیک دار میکنین حتما یادتون باشه که وقتی طراحی سایتتون تموم شد حتما تیکش رو از قسمت تنظیمات بردارین چون تو این حالت موتور های جستجو اصلا سایت شما رو در نظر نمیگیرن.
 • خیلی خب ما تمام فیلد های خالی رو پر کردیم و جهت نصب نهایی وردپرس بر روی دکمه راه اندازی وردپرس کلیک می کنیم.
 • در مرحله بیستم نصب وردپرس مطابق تصویر صفحه انجام شد! رو مشاهده می کنید و حالا مراحل نصب وردپرس به خوبی به پایان رسیده و با کلیک کردن بر روی دکمه ورود میتونین صفحه ورود به مدیریت وردپرس سایتتون رو مشاهده کنید.
 • در مرحله بیست و یکم با وارد کردن نام کاربری و رمزعبوری که تو مرحله ۱۹ تنظیمش کردین وارد مدیریت وردپرس سایتتون بشین و از امکانات وردپرس لذت ببرید.
دلیل افت رتبه سایت در گوگل

ما سعی کردیم تو این آموزش تمام مراحل نصب وردپرس روی هاست رو به صورت کامل توضیح بدیم تا بعد از اون هرکسی قادر باشه به راحتی بر روی هاست و دامنه خریداری شده وردپرس نصب کنه، اما اگه کوچک ترین مشکلی هم تو مراحل نصب وردپرس داشتین حتما از ما بپرسین، کارشناسان ما به صورت ۲۴ ساعته پاسخگوی سوالات شما هستن، در آموزش بعدی نحوه نصب جوملا را به شما آموزش میدیم، پس با ما همراه باشید.

یک پیشنهاد برای حرفه ای ها: در صورتی که به تازگی تصمیم گرفته اید وب سایت خود را توسط وردپرس راه اندازی کنید و از آموزش نحوه نصب وردپرس بر روی هاست کمک گرفتید، توجه داشته باشید که برخی از هاست های ارائه شده در سطح کشور با سیستم مدیریت محتوای وردپرس سازگاری کامل ندارند، بنابراین درصورتی که تصمیم دارید توسط وردپرس یک وب سایت بزرگ و پرسرعت راه اندازی کنید، توصیه ما به شما این است که از بهترین هاست برای وردپرس استفاده کنید، سرویس های هاست مخصوص وردپرس میزبان فا از امکانات و تکنولوژی های خارق العاده ای جهت میزبانی از وب سایت های وردپرسی بهره می برند.

مترجم گوگل