در سال ۲۰۰۵ شرکت گوگل ابزار آنالیتیکس را برای تجزیه و تحلیل سایت ها ی مختلف  به صورت رایگان در اختیار وبمستران قرار داد. اطلاعات کامل و جامعی درخصوص ترافیک ورودی سایت تهیه می کند که جهت بیهنه کردن و ارتقای سایت بسیار کاربردی و ارزشمند است.

تجزیه و تحلیل سایت چیست؟ چرا اهمیت دارد؟

زمانی که شما تصمیم دارید یک وب سایت داشته باشید که مورد توجه کاربران و دید موتورهای جستجو قرار بگیرد حتما باید از ابزار گوگل آنالیتیکس استفاده کنید.

تا بتوانید به آسانی سیستم خود را آنالیز کنید و بهبود ببخشید. این ابزار می تواند در (فواصل زمانی مختلف)  برایتان مشخص کند که تعداد بازدید از سایت شما چقدر بوده است کاربران بعد از ورود به سایت شما چه مدت زمان در صفحات ماندگار بوده اند این ابزار مشخص می کند که مخاطبان از چه سایتی به وب سایت شما هدایت شده اند و همچنین از چه مرور گرهایی استفاده می کنند

ابزار گوگل آنالیتیکس با بررسی کردن محتوا و میزان ماندگاری کاربر در صفحات، به شما نشان میدهد میزان جذابیت و قابل فهم بودن محتوای شما چقدر بوده است ؟

گوگل آنالیتیکس این قابلیت را دارد که مشخص کند کاربران شما از چه کشورها و شهرهایی به سایت وارد شده اند

هیچ قابلیتی برای شما از این جذاب تر نیست که بدانید ابزار گوگل آنالیتیکس می تواند با تحلیل کردن روش های بازاریابی متوجه شود که کدام تکنیک بیشترین تاثیر مثبت بر کاربران را داشته است.به شما کمک می کند از رقبای خود پیشی بگیرید. در نتیجه آنالیتیکس می تواند با توجه به رفتار، ویژگی های کاربران و اقداماتی که درسایت انجام می دهند حدس بزند که کدام کاربر به مشتری دائمی تبدیل می شود.

 • معرفی بخش های مختلف گوگل آنالیتیکس
  HOME
  Customization
  Realtime
  Audience
  Acquisition
  Behavior
  Conversation
  Attribution
  Discover
  admin
 • بخش های اصلی گوگل آنالیتیکس
  Realtime
  Audience
  Acquisition
  Behavior
  Conversation
  توضیح آیتم های کاربردی در گوگل آنالیتیکس
  توضیح کلی
  فیلتر زمانی و گزارش گیری
  توضیح در مورد فیلتر کردن زمانی در بالای صفحه سمت راست
  گزارش گیری
  و گزینه های save, export, share, insights
  صفحه خانه یا Home در گوگل آنالیتیکس
  توضیح کلی در این مورد
  کاربران (users)
  درآمد (Revenue)
  نرخ تبدیل(Conversion Rate)
  Sessions
  گزارش نحوه جذب کاربران
  محتوا با توضیح کلی ۱- کانال های جذب ۲- منبع ترافیک Referal3- ترافیک ارجاعی
  امار تعداد کاربران فعال در سایت
  بررسی میزان موفقیت در بازگرداندن کاربران به سایت
  بررسی زمان فعال بودن کاربران در سایت
  کاربران از چه کشورهایی به سایت ما مراجعه میکنند
 • شخصی سازی customization
  توضیح کلی در این مورد
 • گزارش های Realtime در آنالیتیکس
  توضیح کلی در این مورد
  اطلاعات کلی یا Overview
  توضیح (کاربران فعال در حال حاضر، Divice های مخاطبان، تعداد صفحات بررسی شده در آنالیتیکس برحسب دقیقه یا ثانیه، سایت هایی که در لحظه مخاطبان بیشتری را به ما ارجاء می دهند (Top Referals)صفحات فعال در لحظه  Top Active Pages  کلمات کلیدی که ترافیک فعال به دنبال آن هستندو  و    Top Keywords)Top Location
  محتواهای فعال در لحظه Top Content
  وضعیت فعالیت ایونت ها در لحظه در بخش events
  بررسی نرخ تبدیل لحظه ای Conversion
  گزارش Audience
  گزارش کلی یا Overview
 • Sessionsتعداد دفعاتی که کاربران به وبسایت مراجعه می کنند،
  تعداد کاربران Users
  تعداد کاربران جدید New User،
  تعداد صفحات مشاهده شده توسط کاربران Pageviews
  Pages / Session میانگین صفحات مشاهده شده در هر دوره
  Avg. SessionDuration میانگین طول مدت یک دورۀ بازدید
  Bounce Rate نرخ پرش یا تعداد کاربرانی که از دست داده‌اید
  Number of Sessions per User تعداد session‌های هر کاربر
  % New Sessions
  اطلاعات جغرافیایی کار==بران
  اطلاعات سیستم های کاربران
  وضعیت سایت در حالت موبایل
  زبان کاربران
  Life time value
  Cohort analysis
  Audience
  Demographics
  Intrests
  Behavior
  Technology
  Cross divice beta
 • نحوۀ جذب Acquisition
  توضیح کلی در مورد نحوه جذب
  بررسی کانال های جذب
  Organic Search
  Direct
  Display
  Referral
  Social
  Affiliates
  (Other)
  Paid Search
 • گزارش کلی یا Overview
 • منابع ترافیک یا All Trafics
 • تبلیغات گوگل یا google ads
 • سرچ کنسول search console
 • شبکه های اجتماعی social
 • کمپین های تبلیغاتی Campaigns
 • رفتار کاربران یا Behavior
  توضیح کلی در مورد نحوه جذب  و ایتم های زیر
  Pageviews
  Unique Pageviews
  Avg. Time on Page
  Bounce Rate
  محتوای سایت Site Content
  سرعت سایت Site Speed
  جستجو در سایت Site Search
  رویدادها Events
  Publisher
  Experiments
 • نرخ تبدیل یا Conversions
  توضیح کلی در مورد نرخ تبدیل
  اهداف Goals
  Ecommerce
  Multi-Channel Funnels
 • معرفی بخش Discover در گوگل آنالیتیکس
 • معرفی بخش Admin گوگل آنالیتیکس
استخدام دیجیتال مارکتر

معرفی واژه ها و اصطلاحات گوگل آنالیتیکس

 • Sessions
 • Users
 • Pageviews
 • Pages/Sessions میانگین صفحاتی که در یک نشست یا دوره دیده میشوند
 •   Bounce Rate نرخ پرش
 • New Sessions نشست های جدید

چه کسانی با گوگل آنالیتیکس کار می کنند ؟

نتیجه می گیریم که وب مستران، متخصصین سئو، دیجیتال مارکترها، و اشخاصی که کارهای تبلیغاتی وب سایت را انجام می دهند باید از ابزار گوگل آنالیتیکس استفاده کنند، و با توجه به اطلاعات مفید و ارزشمندی که از این ابزار به دست می آورند( ترافیک ورودی، نرخ تبدیل) می توانند در زمان و هزینه ها صرفه جویی کنند.و از داشتن یک وب سایت بهینه ،کاربردی و کاربر پسند لذت ببرند.

در زمان شروع کار با ابزار آنالیتیکس باید هسته اصلی ترافیک کاربر را مشخص کنید این کار به وسیله utm انجام می شود. برای استفاده از utm هم باید دانش فنی کافی داشته باشید که بتوانید به بهترین شکل تبلیغات خود را انجام بدهید. و پیش از هر اقدامی باید اهداف کوتاه مدت و بلند مدت وب سایت خود را  به خوبی مشخص کرده باشید تا بتوانید به درستی با این ابزار تحلیل کار کنید به یاد داشته باشید که ابزار آنالیتیکس بسیار قدرتمند است ولی زمانی می توانیم از تمام قابلیت های آن به درستی سود ببریم که بتوانیم ابزار را باتوجه به اهداف کسب و کارمان و در نظر گرفتن نیازهایمان برای خود سفارشی سازی کنیم.زیرا تمام ویژگی های آنالیتیکس به طور پیش فرض فعال نیستند.

PWA چیست

نکته ایی که باید به آن اشاره کرد این است که ابزار گوگل  آنالیتیکس  به طور مستقیم هیچ تاثیری بر روی سئو سایت نمی گذارد. ولی به کمک اطلاعات مفید و با ارزشی که در اختیارتان می گذارد می توانید سئو خود را بهبود ببخشید. یکی از ویژگی های بارز و قابل توجه ابزار گوگل آنالیتیکس سازگار بودن آن با سایر ابزارهای گوگل مانند ( گوگل ادز و یوتیوب) می باشد.

گزینه های گوگل آنالیتیکس

برای کار کردن با ابزار آنالیتیکس  باید حتما در مورد این گزینه دانش اولیه ایی داشته باشید؛ در این بخش نحوه کارکردن با گوگل آنالیتیکس را بررسی میکنیم پس از اضافه کردن سایت و ثبت سایت در گوگل آنالیتیکس، کد مربوط به سایت را در header سایت قرار میدهیم مطابق تصویر کد مربوطه را از بخش مشخص شده کپی میکنیم، ودر هدر سایت قرار میدهیم.

مترجم گوگل

نحوه کپی کردن کد گوگل آنالیتیکس : Admin سپس Tracking Info  و سپس Tracking  code

در بخش home میتوانیم نما کلی از سایت داشته باشیم، مثلا اینکه در حال حاضر چند کاربر در سایت هستند و در کدام صفحات یا لندینگ ما هستند و مواردی از این قبیل

در زیربخش Real-time همانطور که از نام این بخش پیدا است، اطلاعاتی که در حال حاضر نسبت به کاربران نیاز داریم را میتوانیم مشاهده کنیم، مواردی مانند اینکه در لحظه چند نفر از طریق سرچ در گوگل، یا از طریق بنر تبلیغاتی ما، یا از طریق لینک های خارجی دامنه های دیگر، به سایت ما آمده اند

 1. Dashboard: در این بخش می توانید یک داشبورد جدید اضافه کنید و یا دسترسی های قبلی را مدیریت نمائید، به فضای کاری که در قسمت Overview مشاهده می کنید یک داشبورد می گویند. با کلیک بر روی New Dashboard یک داشبورد جدید بسازید.
 2. Shortcuts: برخی مواقع نیاز داریم برای رسیدن به یک بخش خاص ، مسیر طولانی را طی کنیم، بهتر است یک کد کوتاه جهت دسترسی به آن بخش ایجاد کنیم با استفاده از شورت کات میشود اینکار را انجام داد تا به راحتی به بخش مورد نظر دسترسی داشته باشیم (این بخش در گذشته وجود داشت).
 3. Real-Time: جذاب ترین بخش گوگل آنالیتیک همین بخش رئل تایم است که در این قسمت می توانید آمار زنده ی سایت خود را مشاهده کنید. گوگل آنالیتیک برای ثبت آمار به صورت روزانه و زمانبندی شده عمل می کند و گاهی تا ۱ روز هم بطول می انجامد تا داده های جدید ثبت گردد. بنابر این برای موارد خاص می توانید از Real Time استفاده نموده و آمار لحظه ای سایت را مشاهده نمایید و تغییرات لحظه ای را چک کنید.
 4. Audience: مهم ترین جایی که آمار گذشته ی سایت در آن وجود دارد این بخش میباشد (Audience یا همان مخاطبان) در این قسمت می توانید ببینید در روزهای قبل چند نفر و از چه جایی به سایت شما مراجعه کردند و چقدر در سایت باقی مانده اند. همچنین می توانید اطلاعاتی مانند سن و جنسیت کاربران، منطقه ی جغرافیایی ، رفتار مشتریان ، تکنولوژی و دستگاه های مورد استفاده ی کاربران سایت را مانیتور و برای آنها برنامه ریزی نمایید.
 5. Acquisition: بهترین بخش برای سایت هایی که کمپین های تبلیغاتی دارند، در این بخش می توانید مشاهده کنید که چه چیزی کاربران را به سایت شما هدایت کرده است؟ تبلیغات ، خبرنامه ، ایمیل های ارسالی یا …. ببینید چه سایتی بهترین و فعال ترین ورودی ها را به سایت شما داده
 6. Behavior: به به بخش رفتار کاربران، در این بخش می توانید رفتار کاربران را مشاهده نمایید،(با یک نمودار خیلی جذاب در بخش Behavior Flow) یعنی وقتی یک کاربر وارد سایت شده است به کجا رفته و بعد نیز به چه مسیر هایی رفته و آیا کاری که مورد انتظار ما بوده است را کاربران انجام میدهند و یا کجا از مسیر مورد نظر ما خارج میشوند.
 7. Conversions: جایی مناسب سایت های فروشگاهی و یا خدماتی، در این بخش می توانید نرخ تبدیل کاربران سایت را مشاهده کنید. نرخ تبدیل با تقسیم تعداد بازدید بر تعداد Goal های ثبت شده بدست می آید و معیاری جهت تشخیص عملکرد کمپین های سایت شما می باشد که به شما نشان می دهد کسب و کار و فروش آنلاین شما چقدر خوب کار می کند.
پکیج سئو

آموزش گوگل آنالیتیک (گوگل آنالیز)

تا به حال عبارت گوگل آنالیتیک (گوگل آنالیتیکس) به گوش شما خورده است؟ آیا گوگل آنالیز همان گوگل آنالیتیک است؟ آیا شما هم صاحب یک وب سایت هستید؟ آیا به دنبال ساخت حساب گوگل جهت آنالیز سایت خود هستید؟ آیا سایت شما هم به بک لینک نیاز دارد؟ تا به حال از خودتان پرسیده اید سایت شما روزانه چقدر بازدید دارد؟ یا کسانی که وارد سایت شما می شوند، چطوری بین این همه سایت شما را پیدا کرده اند؟ یا اصلا مخاطب شما چه کسانی هستند؟ کدام صفحات سایت شما بیشتر مورد علاقه و بازدید مخاطب ها بوده؟ و… ما هم یک روز این سوالات را درباره  آنالیز وب سایت  از خودمان پرسیده ایم و مطالب مختلفی درمورد آموزش گوگل آنالیتیک مطالعه کرده ایم، اما با توجه به کامل نبودن بسیاری از مقاله های آموزش گوگل آنالیز، تصمیم گرفتیم تا مقاله ای تحت عنوان آموزش گوگل آنالیتیک ( یا گوگل آنالیز و یا گوگل آنالیتیکس ) در اختیار همه افرادی که به دنبال راهی مناسب برای آنالیز سایت  و راهنمای گوگل آنالیز هستند، قرار دهیم. مهم نیست وب سایت شما وردپرس، php ، ASP و… باشد، استفاده از گوگل آنالیتیک برای انواع زبان های طراحی سایت، امکان پذیر است که در این مقاله نحوه قرار دادن کد گوگل آنالیز در وردپرس، php ,… را به شما آموزش می دهیم.

چگونه سئو کار شویم

گوگل آنالیز ( گوگل آنالیتیک ) چیست؟ (گوگل آنالیتیکس)

وب مستر ها همیشه به دنبال راهی برای آنالیز سایت و بازدیدکنندگان سایت خود هستند و به همین دلیل دست به دامن سایت های مختلف ( پولی و رایگان ) می شوند تا این آمارها را در اختیار آنها قرار دهند، غافل از اینکه با گوگل آنالیز این خدمات به صورت کاملا رایگان ( البته فیلتر شده برای ایران ) در اختیار ما قرار می گیرد و برای دسترسی به آنالیز گوگل تنها به ساخت حساب در گوگل ( حساب جی میل ) نیاز دارید نه پرداخت هیچ هزینه ای! همان طور که گفته شد ابزاری که گوگل برای آنالیز وب سایت و بازدیدکنندگان ارائه کرده است، Google Analytics ( گوگل آنالیتیکس یا گوگل آنالیتیک یا گوگل آنالیز ) می باشد. با استفاده از این ابزار ارزشمند شما می توانید بررسی کاملی از بازدیدکنندگان خود داشته باشید و پس از آنالیز وب سایت در گوگل در دوره های زمانی مختلف، استراتژی مناسبی را جهت افزایش و بهینه سازی بازدید و فروش ( مختص وب سایت های فروشگاهی ) روی سایت خود اعمال نمایید. آموزش گوگل آنالیتیکس برای تمامی وب سایت دارن حیاتی و لازم است.

نمونه ای از سوالاتی که با استفاده از گوگل آنالیتیک می توان به پاسخ آنها دست یافت:

 • در حال حاضر چند نفر در سایت من حضور دارند؟
 • کسانی که الان در سایت من هستند، در حال بازدید از کدام صفحات می باشند؟
 • چند درصد از کسانی که در بازه زمانی مشخص از سایت بازدید کرده اند، کاربران جدید بوده اند؟
 • کسانی که وارد سایت من شده اند، از چه سیستم عاملی استفاده کرده اند؟
 • آیا بر اساس IP افراد می توان فعالیت آن ها را در سایت بررسی کرد؟
 • مقایسه کامل بین کاربران جدید و کاربرانی که قبلا وارد سایت شده اند را چگونه می توان انجام داد؟
 • منبع ورودی کاربران به سایت دقیقا از کجاست؟ ( بازدید کنندگان دقیقا از چه طریقی وارد سایت من شده اند؟ )
 • آیا می توان فهمید چه سایت هایی به ما لینک داده اند و چند کاربر از آنها به سایت ما وارد شده اند؟
 • کدام صفحات پربازدید ترین صفحات سایت هستند؟
 • صفحات فرود و خروج سایت را چگونه می توان مشخص کرد؟
 • آیا می توان مشخص کرد ، کاربرانی که از ارگانیک سرچ آمده اند، دقیقا از کدام موتور جستجو وارد سایت شده اند؟ ( گوگل، بینگ و…)
 • و…