خوشبختانه گوگل ابزاری ساده را به ما داده است تا بفهمیم گوگل چگونه سایت ما را ارزیابی می کند، چه مسائلی ممکن است در ترافیک سایت تأثیر بگذارد و چگونه می توان سایت را برای کسب رتبه بهتر بهبود بخشید.

این ابزار به عنوان Google Search Console (سرچ کنسول گوگل) شناخته می شود.

گوگل سرچ جدید یا وبمستر تولز سابق

سرچ کنسول گوگل مدتی است که وجود دارد و قبلاً به عنوان Google Webmaster Tools و Google Webmaster Central شناخته می شده.

در سال ۲۰۱۵ ، گوگل آنرا با نام جدید سرچ کنسول معرفی کرد – بنابراین اگر نام های متفاوتی از این ابزار شنیده اید، نگران نباشید همه آنها اسم ها اساساً یکسان هستند.

نکته جالب در مورد سرچ کنسول گوگل این است که کاملاً رایگان است و توسط خود گوگل ساخته شده است. در اینجا آموزش استفاده از گوگل وبمستر تولز را خواهیم داد.

وب سایت خود را اضافه کنید

برای شروع کار، باید یک حساب کاربری رایگان ایجاد کنید یا اگر دارید وارد آن شوید. سپس باید تأیید کنید که در واقع مالک سایتی هستید که می خواهید آنالیز کنید.

(متأسفانه ، راهی برای بررسی سایت های رقیب خود با این ابزار وجود ندارد. برای آنالیز یک سایت باید مالکیت آن را اثبات کنید.)

با کلیک روی دکمه “Add property” در منو سمت چپ کار را شروع کنید. در آنجا، فقط آدرس سایت خود را وارد کنید. به یاد داشته باشید که ثبت سایت با http: و https: به عنوان سایتهای مختلف شمرده می شوند.

در مرحله بعد، باید تأیید کنید که مالک دامنه خودتان هستید. گوگل چند روش مختلف برای انجام این کار ارائه می دهد.

روش توصیه شده اضافه کردن یک فایل HTML در فولدر Root هاست است. اما همچنین می توانید یک از Meta Tags ، تنظیمات DNS و Google Analytics یا Google Tag Manager استفاده کنید.

داشبورد سرچ کنسول

پس از تأیید سایت خود، مشاهده داده ها شروع می شود. بعضی اوقات ممکن است چند ساعت طول بکشد تا هرگونه اطلاعات را مشاهده کنید.

پس از ثبت مالکیت، می توانید از چندین ابزار مختلف برای کاوش آنچه در گوگل مشاهده می شود استفاده کنید مانند Inspect URL.

در ادامه خواهید دید که آیا Google Bot در هنگام خزیدن در وب سایت، خطایی را شناسایی می کند و همچنین تعداد سایت هایی که به شما لینک کرده اند قابل مشاهده است.

با استفاده از بخش Performance، می توانید یک تحلیل دقیق از عملکرد سایت خود را در گوگل را مشاهده کنید.

Beginner’s Guide to Google Search Console