دوران بارداری برای والدین، می تواند لذت بخش و هیجان انگیز باشد. اما در میان این هیجانات استرسهایی در خصوص سلامت بارداری نیز وجود خواهد داشت. این بسیار مهم است که از سلامت بارداری اطمینان حاصل کرده و از مسائل و بیماریهای بهداشتی بارداری که توسط پزشک متخصص ارائه می گردد آگاه باشید. سفلیس در طول بارداری بسیار جدی است اما خبر خوب این است، کارهایی وجود دارد که می توان با انجام دادن آنها از خطر بروز هر مشکلی یا کاهش آن پیشگیری کرد.

آیا سفلیس در طول بارداری به جنین صدمه وارد می کند

سیفلیس یک عفونت مسری ناشی از ترپونما پالیدوم است و در درجه اول از طریق تماس جنسی منتقل می شود. به هرحال اگر یک مادر مبتلا به سفلیس باشد این امکان برای مبتلا شدن نوزاد هم وجود دارد. سفلیس مادرزادی منجر به انتقال باکتری از طریق جفت به نوزاد می شود. انتقال در هر مرحله از بارداری امکان پذیر است و می تواند منجر به مرگ جنین یا مشکلاتی از قبیل چند عضوی شود. این عفونت می تواند روی گوش، چشم، کبد، مغز استخوان، پوست، استخوانها و قلب تاثیراتی را در پی داشته باشد.  همچنین سفلیس می تواند خطر مرده زایی را افزایش دهد.

 

بنابراین اگر شما دچار سفلیس بوده یا مشکوک به آن هستید، مراقبتهای بهداشتی وجود دارد که با درنظر گرفتن آنها در طول بارداری از مبتلا شدن نوزاد به سفلیس مادرزادی در طول بارداری جلوگیری می کند.   

 

آزمایش سفلیس در طول بارداری

در ابتدا، اگر بیماری سفلیس در شما تشخیص داده نشده است اما شک دارید که به آن مبتلا هستید یا نه ، بنابراین دادن آزمایش و مراقبتهای بهداشتی اولیه ضروری است. 

 

بعضی از نشانه های سفلیس در طول بارداری یا قبل از آن عبارتند از:

وجود زخمهایی بدون درد که معمولا ۳ هفته بعد از قرار گرفتن در معرض آلودگی در اندامهای تناسلی، دهان یا مقعد ظاهر می شوند . معمولا زخم پس از ۴ تا ۶ هفته پس از ظاهر شدن بهبود پیدا می کند. اما این بهبود موقتی است و در صورت عدم درمان آن، این بیماری وارد مرحله بعدی خود می شود.

 

۲ تا ۱۰ هفته بعد از التیام زخم، سفلیس ثانویه می تواند رشد خود را آغاز کند. در طول سفلیس ثانویه ممکن است بیمار بثورات پوستی، تب، سردرد، کاهش وزن، گلودرد، کاهش وزن و علائم آنفولانزا را تجربه می کنند.

 

سفلیس ثانویه بعد از گذشت  یک تا دوماه به سفلیس پنهان تبدیل می شود. در طول سفلیس پنهان، علائم ممکن است تا چندین سال ناپدید شوند.

 

بعد از سفلیس پنهان، بیماری وارد مرحله بعدی از سفلیس می شود. و بیمار در این مرحله که سفلیس ثالثیه هم نام دارد، علائم عصبی و ضایعات قلبی و عروقی را تجربه می کند.  

 

خبر خوب این است که سفلیس به راحتی با آنتی بیوتیک درمان می شود. به هرحال، درمان آن قبل از بارداری چنانچه مبتلا به سفلیس هستید یا حتی به آن شک دارید، بسیار مهم است. میزان عفونت در طول بارداری در صورت سفلیس درمان نشده به صد در صد می رسد و همین امر ۴۰ درصد منجر به مرگ نوزاد متولد نشده می شود. در نوزادانی که زنده متولد می شوند علائم ابتداییی سفلیس در طول ۲ سال اول زندگی، خود را نشان می دهد. و نشانه های بعدی در طول دو دهه اول زندگی ظاهر می شوند. اگر سفلیس در ابتدا تشخیص داده شود، درمان آن با آنتی بیوتیکهای مناسب راحت انجام شده و می توانید بارداری خود را به خوبی و خوشی ادامه دهید. 

 

مراقبت های دوران بارداری و سفلیس در دوران بارداری

اگر وجود سفلیس در شما تایید شده است و به طور منظم تحت درمان هستید، خطر سفلیس مادرزادی در نوزاد کاهش پیدا می کند. اما می توانید اقدامات دیگری نیز جهت حفظ سلامت خود و نوزاد خود در نظر بگیرید:  

 

اطمینان حاصل کنید که متخصص زنان شما از وجود یا عدم سفلیس اطمینان پیدا کرده است.

از مراقبتهای دوران بارداری آگاهی پیدا کنید

 به شکل منظم آزمایشات و سونوگرافی های خود را انجام دهید. مراقبتهای دوران بارداری برای تشخیص هر نوع مشکل و بیماری در نوزاد در تمام کشورها به شکل قانونی انجام می شود. اگر نوازادی از مادرش مبتلا به سفلیس شده باشد،درمان زود هنگام آن خطرات ناشی از زایمان بچه مرده و تاثیرات طولانی مدت سفلیس در نوزاد را کاهش می دهد. 

به تستها و آزمایشات خود ادامه دهید مگر آنکه دکتر درمان دیگری به شما پیشنهاد دهد. درمانهای سنتی سفلیس که پیش از دوران بارداری در نظر گرفته شده است، در طول بارداری بی خطر و موثر است. 

 

با درمان مناسب و مراقبتهای خوب دوران بارداری شانس مبتلا شدن نوزاد به سفلیس از بین می رود. بنابراین به مادران آلوده به سفلیس پیشنهاد می شود تا نوزاد خود را به شکل منظم مورد آزمایش قرار دهند تا هنگامیکه نتیجه قطعی آزمایش منفی باشد. 

 

هیئت تحریریه نی نی سایت