شما بدون صرف پول نیز می توانید بهترین اسباب بازی یا لااقل اسباب بازیهایی بهتر از آنچه با پول می توان خرید در اختیار کودکتان قرار دهید. با نگاهی به گوشه و کنار آشپزخانه و کمی قوه تخیل از جانب خودتان و کودکتان می توانید ساعتی سرشار از سرگرمیهای جذاب برای کودک خود فراهم آورید.

ظروف

ظرفهای پلاستیکی غذا، سطل ماست، ظرف بستنی، لیوانهای پلاستیکی، بطریهای پلاستیکی، ماهیتابه و قوطیهای محکم شاید ساده ترین و چند منظوره ترین اسباب بازیهای خانگی باشند. می توان از جعبه های پلاستیکی با اندازه های مختلف برای ساعتها بازی از نوع داخل گذاشتن و بیرون آوردن، برداشتن و ریختن آب در حمام، پر و خالی کردن ماسه، یا بازی با گل در باغچه استفاده کرد. با ریختن چند تکه خمیر نان یا نخودفرنگی خشک شده در یک ظرف و محکم کردن درب آن می توانید یک جغجغه یا ابزار موسیقی بسازید. با اضافه کردن چند تا قاشق چوبی می توانید یک طبل تمام عیار درست کنید، ماهیتابه برای این منظور کاملا مناسب است. اگر قوطیهای محکم را به صورت وارونه در باغچه فرو کنید می توانید از آنها به عنوان سنگ زیر پا استفاده کنید یا اگر آنها را سوراخ کنید و ریسمانهای بلندی به آنها ببندید، چوب پای بی خطری ساخته اید که برای تقویت قدرت تعادل مفید است. برای کودکان کم سن و سال تر می توانید با ظروف یک بار مصرف بنا به سلیقه خود اسباب بازیهای مختلفی مثل فرفره و غیره درست کنید.

مواد غذایی

با تکه های ماکارونی، لوبیا و سایر خشکباراسباب بازیهای بسیار خوبی می توان ساخت. از تمام آنها می توان به عنوان قسمت صداساز داخل یک اسباب بازی استفاده کرد. می توان با چسباندن آنها روی مقوا تابلوهای هنری (کولاژ) درست کرد. همچنین می توان آنها را رنگ آمیزی کرد و با کشیدن آنها به نخ یا کش، دستبند درست کرد. حتما کودک را تحت نظر داشته باشید زیرا ممکن است حبوبات را در دهان یا منافذ بدن خود فرو کند. می توان از سیب زمینی یا هویج برای ساختن مهر چاپ استفاده کرد. برگه های تره فرنگی را اگر بگذارید تا خشک شو ند، مارپیچ های جالبی می سازند. بیشتر بچه ها دوست دارند مقداری مایه شیرینی در اختیارشان بگذارید تا بنا به سلیقه خود به آن شکل دهند و شما آن را همراه با غذای ((اصلی)) بپزید.

اشیاء کاغذی

لوله های مقوایی داخل دستمل کاغذی لوله ای را با کمی تزئین می توان به عروسکهای خیمه شب بازی از نوعی که روی انگشت قرار می گیرند تبدیل کرد. عروسکهایی را که روی دست قرار می گیرند را می توان از پاکتهای کاغذی ساخت. شانه های  ۶ تایی تخم مرغ پس از تزئین قسمت داخلی و خارجی، تبدیل به هیولا های جالبی می شوند زیرا روی لولای خود مانند یک آرواره باز و بسته می شوند.

اگر قرقره های خالی نخ را به ریسمان بکشید تبدیل به یک اسباب بازی کشیدنی جالب می شوند، بخصوص اگر طوری رنگ آمیزی شوند که شبیه کرم یا مار به نظر برسند.