برد کرامب یا موقعیت کنونی کاربر سایت چیست؟ اضافه کردن Breadcrumb در وردپرس موقعیت کنونی کاربر سایت یا همان Breadcrumb.

  Breadcrumb یا مسیر سایت چه کاربردی دارد؟

ممکن است بارها برای شما پیش آمده است که شما در یک صفحه ای از سایت شلوغی مانند سایت فروشگاهی بزرگ ویا خبری هستید، و نمی دانید الان در کدام صفحه و دسته بندی از سایت قرار دارید

یعنی به عبارتی می توانید موقعیت فعلی کاربر در سایت را نمایش بدهید تا کاربر بدون صرف زمان زیادی به مسیر دلخواه خود در سایت مراجعه کند، مخصوصا اگر تعداد صفحات سایت شما زیاد است مثلا ممکن است شما دسته بندی سامسونگ داشته باشید در بخش محصولات، همچنین یک برگه با نام سامسونگ نیز داشته باشدیعنی اینکه زیر مجموعه آن می شود برای جلوگیری از گمراهی کاربر می توانیم از بردکرامب استفاده کنیم.در واقع به مانند یک راهنما مسیر در سایت برای شما عمل می کند

چگونگی نصب Breadcrumb در وردپرس

اضافه کردن Breadcrumb در وردپرس

در وردپرس برای نصب کردن بردکرامب باید از افزونه yoast استفاده کنید و آن را با نوشتن کد زیر فعال کنید

 <?php

If ( function_exists (yoast_breadcrumb))

{

Yoast_breadcrumb(<p id = breadcrumbs> , </p>);

تصویر نحوه قرار دادن برد کرامب در پلاگین yoast

اولین بخشی که بعد از نصب شدن برای شما نمایش داده می شود سئو است در پنجره ایی که برای شما باز می شود زبانه نشانی های ریز مسیر ها را کلیک کنید در این بخش دو گزینه فعال و غیر فعال برایتان نمایش داده می شود بر روی فعال کلیک کنید و تنظیمات مربوطه را بهتر است که در حالت پیش فرض خودش قرار بدهید.

در cms های گوناگون این موقعیت کنونی کاربر یا مسیر طی شده کاربر در صفحات سایت، چیزی که مهم است این مسئله است، در بخش subheader و بالای محتوای اصلی بخش کانتنت باید قرار بگیرد

نمایش موقعیت کنونی کاربر در وردپرس

به حالت های گوناگونی انجام میشود، در اینجا ما فعال کردن  Breadcrumb  برای سایت وردپرسی با قالب betheme را بیان میکنیم و همینطور نحوه فعال کردن مسیر راهنما سایت با افزونه یوست سئو

در تصویر زیر نحوه قرار دادن برکردامپ از قالب bethem را به نمایش در آورده ایم

انواع بردکرامب

بردکرامب مکانی یا سلسله مراتبی

به کمک این نوع از بردکرامب ما می توانیم به راحتی به کاربر کمک کنیم که بتواند مسیر فعلی خود را در سایت مشخص و پیدا کند به این معنا که کاربر می تواند به راحتی باکلیک کردن بر روی لینک هایی که در صفحات قرار دارد می تواند به صفحات قبلی بر گردد یا ازصفحات دیگر بازدید کند

برد کرامب صفت یا ویژگی

در سایت های که فروشگاهی هستند اگر به دنبال محصول خاصی می گردید مثلا برند سامسونگ در دیجی کالا، ابتدا باید دسته بندی سامسوسنگ را بر گزینید سپس نوع محصول خود را مثلا لوازم خانگی را تعیین کنید و در مرحله بعدی فیلتر اسم محصول مانند تلویزیون ۲۴ اینچ را وارد کنید و در آخر یک فیلتر محدوده قیمت را اضافه کنید بعد از تعیین کردن همه ویژگی های خود یک بردکرامب ویژگی برای شما به نمایش در می آید تا بتوانید تمام ویژگی هایی را که تعیین کرده بودید ببینید و حتی می توانید آن هارا تغییر دهید

بردکرامب مسیر

در این نوع بردکرامب به کاربر کمک می کند که تمام مسیر هایی را که در سایت رفته است را ببینید اما امروزه این روش دیگر استفاده نمی شود و نوع مکانی آن جایگزین آن شده است

آیا بردکرامب برای سئو مفید است یا خیر

نمی توانیم به صراحت بگویئم که لینک بیلدینگ داخلی توسط برد کرامب به سئو داخلی کمک می کند بلکه بیشترین تاثیر را بر روی تجربه کاربری  ux می گذارد یعنی اینکه به کاربران کمک می کند زمانی که وارد سایت های بزرگ می شوند که دارای  دسته بندی های حجیمی هستند دچار سردرگمی نشوند.

تاثیر برد کرامب بر روی نرخ پرش یا boucerate چیست؟

چه طور می توانیم با برند کرامب نرخ پرش خود را کاهش بدهیم؟

فرض کنید که در گوگل سرچ کرده اید آبمیوه گیری چهار کاره فوما، در لینک اول محصولی از سایت دیجی کالا را به شما نمایش می دهد در لیست نتایج اول گوگل شما بر روی  نخستین لینک کلیک می کنید و به صفحه محصول دیجی کالا هدایت می شوید و موجودی محصول تمام شده است و شما مجبورید صفحه را ببندید و به سراغ سایت دیگری بروید اما اگر از برد کرامب استفاده کنید در صد بالایی از کاربران در صفحه فعلی روی دسته بندی فاما کلیک می کنند (از طریق برد کرامب)  در نتیجه نرخ پرش شما به این شکل کاهش پیدا می کند.

قابلیت برد کرامب چه تاثیری بر روی کلیک کردن می گذارد؟

زمانی که قابلیت برد کرامب را نصب می کنید کاربران به کمک آن فقط و فقط با یک بار کلیک کردن به چندین مرحله قبل بر گردد و لزومی ندارد که از دکمه back به صورت متوالی و پی در پی استفاده کند.

همچنین برد کرامب می تواند باعث افزایش نرخ ماندگاری کاربر در سایت بشود و نرخ ترافیک را بالاببرد تمام این اتفاق ها در نتیجه گیری گوگل در باره رتبه وب سایت شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

نتیجه گیری

ما نتیجه می گیریم که یکی از قابلیت های بسیار کاربردی در وردپرس که شما می توانید آن را فعال کنید بردکرامب می باشد این معیار بسیار ارزشمند به کاربران کمک می کند که مسیر خود را به درستی و خیلی سریع و راحت در سایت پیدا و مشخص کنند و ازطرفی هم به بهینه سازی سایت شما نیز کمک می کند زیرا بر روی سئو سایت تاثیر مثبت می گذارد باعث کاهش نرخ پرش در سایت شما می شود و از جهت دیگر ماندگاری کاربران در صفحات را افزایش می دهد ویک تجربه کاربر پسند را ایجاد می کند پس درکل به شما پیشنهاد می کنیم حتما با نصب و فعال کردن این قابلیت ارزشمند از امکانات و مزایای بیشمار آن در سایت خود بهره مند بشوید.

منبع: سئو ایران


بردکرامب (Breadcrumbs) چیست و تاثیر آن بر روی سئو دارد

بردکرامب ها قسمت مهمی از هر وبسیات خوب به شمار می روند. این متن های لینک دار نه تنها به کاربران اعلام می کنند که در کدام قسمت از سایت هستند، بلکه به موتورهای جستجو مانند گوگل هم کمک می کنند که ساختار سایت شما را درک کنند.

این موارد از جمله دلایلی هستند که ما را به استفاده از بردکرامب یا Breadcrumbs تشویق می کنند. در این مطلب به بررسی نحوه کار بردکرامب ها و انواع آن ها می پردازیم. در انتها نیز پیاده سازی بردکرامب در وردپرس را آموزش خواهیم داد.

بردکرامب یا Breadcrumbs چیست؟

وقتی در آن داستان معروف کاراکترهای آن یعنی هنسل و گرتل داخل جنگل شدند، هنسل به ریختن خرده های نان بر روی زمین کرد تا آنها بتوانند مسیر برگشت به خانه را پیدا کنند و در جنگل گم نشوند. این خرده های نان یا همان بردکرامب امروزه به مدلی برای وبسیات ها تبدیل شده است. یک بردکرامب، متن کوتاه لینک داریست که اغلب در بالای هر صفحه وجود دارد. این بردکرامب ها در آن واحد به شما نشان می دهند که شما در کجای صفحه قرار دارید. تمام کلمات بردکرامب قابل کلیک کردن است و مبدا همه آنها، صفحه خانگی سایت است.

بردکرامب ها همچنین در گوگل نیز نمایش داده می شوند. اگر از وردپرس استفاده می کند با استفاده از افزونه Yoast SEO می توانید این داده ها را به صورت اتوماتیک به هر صفحه اضافه کنید. موتورهای جستجو قادرند این بردکرامب ها جمع آوری کرده و در نتایج جستجو نمایش دهند. این مسئله به کاربران کمک می کند تا قبل از ورود به سایت، متوجه جایگاه آن مطلب گردند.

انواع بردکرامب

اگر نگاه دقیقی به بردکرامب ها بیندازیم متوجه انواع آن می شویم. در ادامه به معرفی سه نوع بردکرامب معروف و پر استفاده در سایت ها می پردازیم که حتما آنها را مشاهده کرده اید:

بردکرامب های مبتنی بر سلسله مراتب

این نوع بردکرامب را بیشتر دیده اید و معمولا در بالای صفحه قرار دارند. بردکرامب های سلسله مراتبی، به شما اطلاع می دهند که در کجای سایت هستید و چند گام تا صفحه اصلی سایت فاصله دارید. مثلا برای پست های سایت ما، بردکرامب ها به این شکل بایست باشد: صفحه اصلی > وبلاگ > نام پست.

بردکرامب های مبتنی بر ویژگی ها

این گونه بردکرامب ها معمولا بعد از انتخاب یک و یا چند ویژگی حاصل می شوند. به عنوان مثال در یک سایت فروشگاهی وقتی چند ویژگی از یک محصول را انتخاب می کنید، این بردکرامب ها ظاهر می گردند. مانند: صفحه اصلی > دسته بندی محصول > جنسیت > سایز > رنگ.

بردکرامب های مبتنی بر تاریخچه

این گونه بردکرامب ها بر اساس اینکه چه صفحاتی را پشت سر گذاشته اید ایجاد می شوند. در حال کلی این نوع بردکرامب به این شکل است: صفحه اصلی > صفحه قبل > صفحه قبل > صفحه قبل > صفحه حال. همچنین مانند تصویر زیر که از یک فروشگاه اینترنتی گرفته شده، به صورت ترکیبی با دیگر انواع بردکرامب ها نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

چرا باید از بردکرامب ها استفاده کرد؟

چند دلیل برای استفاده از بردکرامب وجود دارد که همه آنها با سئو سایت در ارتباطند. این دلایل عبارتند از:

گوگل بردکرامب ها را دوست دارد

گوگل نیز مانند کاربران، بردکرامب ها را دوست دارد. بردکرامب ها به گوگل امکان می دهد که نگاه متفاوتی به ساختار سایت داشته باشد. به علاوه گوگل از اطلاعات بردکرامب در صفحات جستجو استفاده می کند. بنابراین نمایش سایت شما در صفحات جستجو برای کاربران جذاب تر خواهد بود و در مجموع سئو سایت ارتقا خواهد یافت.

بردکرامب ها تجربه کاربری را ارتقا می دهند

افراد از گم شدن متنفرند. آنها در مواجهه با یک مکان جدید به اطراف نگاه می کنند تا اشیا یا موارد آشنا را شناسایی کنند. این پروسه در وبسایت ها نیز وجود دارد. شما می بایست از ترس کاربران کاسته و آنها را راضی نگه دارید. بردکرامب ها با نمایش خروجی های مناسب و آشنا، تجربه کاربری را ارتقا می دهند و دیگر آنها کلید بک را فشار نمی دهند. همانطور که می دانید تجربه کاربری از پارامترهای مهم سئو محسوب می شود.

بردکرامب ها موجب کاهش بانس ریت می گردد

امروزه کمتر کسی از طریق صفحه اصلی وارد سایت ها شده و اکثر بازدید ها به صورت طبیعی و از طریق موتورهای جستجو انجام می شود. این مسئله بدین معنیست که هر صفحه از سایت شما به معنی یک ورودی می تواند باشد. اگر صفحه ورودی سایت رضایت کاربران را کسب نکند، بایست از راهنمایی هایی بهره ببرید تا آنها را به دیگر قسمت های مرتبط با آن صفحه هدایت کنید.

با استفاده از بردکرامب ها می توان پیشنهاد های جایگزینی به کاربران ارائه داد و از این طریق بانس ریت سایت را کاهش داد و به سئو وب سایت کمک زیادی کرد. مطمئنا با ما هم عقیده اید که ارسال کاربران به صفحه اصلی سایت بهتر از آنست که آنها دکمه بک را فشار دهند و به گوگل برگردند.

چگونه بردکرامب به سایت اضافه کنیم؟

راه های زیادی برای اضافه کردن بردکرامب به یک سایت وجود دارد. اگر از وردپرس یا جوملا استفاده می کنید پلاگین های زیادی برای این کار وجود دارد. اگر از سیستم های مدیریت محتوای متفاوتی استفاده می کند، پروسه این کار ممکن است متفاوت باشد. همچنین می توانید به صورت دستی و از طریق داده های ساختاری بردکرامب را به هر سایتی اضافه کنید.

برای اضافه کردن بردکرامب به وب سیات وردپرسی خود می توانید از کد زیر استفاده کنید:

[jv_quote style=”default” width=”0″][/jv_quote]

اگر از وردپرس استفاده می کنید، این کد می تواند اغلب در فایل های Single.Php یا Page.Php سایت و در بالای عنوان صفحه گیرد. بعضی از تم های وردپرس آن را در انتهای فایل Header.Php قرار می دهند. اما هیچ وقت آن را در فایل Functions.Php قرار ندهید، چرا که باعث ایجاد مشکلاتی می شود.

بعد از اضافه کردن این کد می توانید به بخش پیشرفته پلاگین Yoast SEO رفته و پشتیبانی از بردکرامب را فعال کنید. در اینجا می توانید ساختار بردکرامب را سفارشی کرده و پیشوند هایی را نیز به آن اضافه کنید.

جمع بندی

با این که در آن داستان معروف، با ریختن خرده نان ها هم هنسل و گرتل در جنگل گم شدند، اما شما اجازه ندهید که کاربران حاضر در سایت احساس گم شدن کنند. فهم بردکرامب ها برای کاربران بسیار ساده است و آنها با مشاهده بردکرامب به سادگی ساختار سایت را درک می کنند. به همین دلیل گوگل نیز به آن علاقه مند است و اگر از سایت های وردپرسی استفاده می کنید با استفاده از پلاگین Yoast SEO به راحتی می توانید آن را به سایت اضافه کنید.

منبع: رادزاد