نی نی سایت:محمداسماعیل مطلق در حاشیه همایش «تحولات جمعیتی ایران، فرصت ها و تهدیدها» اظهار کرد: برای کاهش تعداد زوج های نابارور تمام داروهای مورد نیاز برای باروری زیر نظارت بیمه قرار گرفته است.وی اضافه کرد: برای پیشگیری از ناباوری ثانویه، عوامل محیطی و عفونتهای مؤثر در ناباروری، مرکزی در معاونت بهداشتی وزارت بهداشت زیر نظر دفتر سلامت خانواده تشکیل شده که دستورالعمل و مصوبات آن در دیگر استان ها در حال اجراست.

* ۲۵۰ هزار سقط جنین
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت و درمان یادآور شد: سال گذشته یک میلیون و ۵۳۰ هزار در کشور تولد صورت گرفت و ۲۵۰ هزار مورد سقط جنین رخ داده است که آمار سقط جنین روند نزولی را طی می کند.دکتر اسماعیل مطلق علت کاهش سقط را آموزش های صورت گرفته برای باروری بر اساس خواسته، میل و اراده مادران ذکر کرد. وی آموزشهای قبل و پس از از دواج و پس از بارداری را در جلوگیری از باروری ناخواسته و سقط جنین تأثیر گذار دانست.

* سزارین کاهش یافته است
مدیرکل دفتر سلامت جمعیت و خانواده وزارت بهداشت و درمان بیان کرد: ابتدا پیشگیری از ناباروری ثانویه در دستور کار است تا عواملی که موجب ناباروری می شوند رفع شده و افراد نابارور صاحب فرزند شوند.اسماعیل مطلق در ادامه از افزایش زایمان طبیعی در کشور خبر داد و گفت: با توجه به اجرای برنامه تحول سلامت شاهد افزایش پنج تا ۱۰ درصدی زایمان طبیعی و کاهش استقبال از سزارین هستیم.

وی گفت: موضوع تنظیم خانواده تنها با در نظر پزشک متخصص آن هم در صورتی که بارداری برای مادران آسیب پذیر و مخاطره آمیز باشد صورت می گیرد.وی هدف از برگزاری این همایش را افزایش ازدواج، کاهش طلاق، افزایش امید به زندگی و کاهش بیماری روانی، تحکیم بنیان خانواده و بالندگی و پویای خانواده ها ذکر کرد. همایش «تحولات جمعیتی ایران، فرصت ها و تهدیدها» به مدت دو روز به میزبانی همدان و با حضور کارشناسان بخش سلامت دانشگاههای علوم پزشکی سراسر کشور برگزار می شود.

منبع:خبرگزاری ایرنا