وجود هاست با کیفیت باعث تغییری در رتبه بندی نمی شود اما بالعکس استفاده از هاست بی کیفیت می تواند آسیب های جدی به رتبه بندی سایت وارد کرده و حتی در مواقعی سایت را پنالتی کند.

هاست چیست

فضای میزبانی است که درون هارد درایو سرور قرار دارد. سرور به شبکه (اینترنت) وصل بوده و اطلاعات داخل آن می تواند برای استفاده کنندگان از اینترنت در دسترس قرار بگیرد..

به طور معمول استفاده یک هاست مناسب از اهمیت چندانی برخوردار نیست اما میزبانی بر روی هاستی غیر استاندارد، ارزان و نا مناسب می تواند به طرز چشم گیری باعث به وجود آمدن سرور ارور، کاهش سرعت بارگذاری سایت و دیگر عیب ها شود.

در انتخاب یک هاست قدرتمند باید به ۵ عامل توجه کنید که عبارتند از:

  • آپتایم یا سرعت پایداری
  • پینگ، فاصله میان اتصال
  • موقعیت هاست
  • امنیت 
  •  پشتیبانی

آپتایم و یا پایداری سرور چیست؟

آپتایم و یا زمان پایداری سرور به مقدار زمانی گفته می شود که سایت در دسترس و اصتلاحا بالاست، میزان آپتایم یک سرور را معمولا به صورت درصدی و ماهیانه اندازه گیری می کنند به طوری که می گویند آپتایم این سرور ۹۹% است، این یعنی سرور مورد نظر در مدت زمان 30 روز بمدت ۷ ساعت و ۱۰ دقیقه در دسترس نبوده.

آپتایم مورد قبول و استانداردی که شرکت های میزبانی وب باید ارائه دهند ۹۹% است و اگر کمتر از آن باشد قابل قبول نیست.

تاثیر هاست بر سئو

حال سوال اینجاست که اگر آپتایم هاست ما کمتر از ۹۹% باشد چه مشکلی برای سایت ما پیش می آید؟ خب به عکس زیر نگاه کنید.

ارور سرور

 در این عکس وضعیت سایتی رو می بینید که صفحات سایتش به دلیل استفاده از هاست غیر مناسب در حال حذف شدن از نتایج گوگل است. این اتفاق زمانی می افتد که آپتایم سایت کمتر از ۹۹% باشد.

این عامل باعث مشود تا خزنده های گوگل قادر به استخراج اطلاعات از سایت نشوند و اگر این مشکل ادامه داشته باشد تمامی صفحات از نظر گوگل ۴۰۴ در نظر گرفته می شوند در اینجاست که تاثیر گذاری هاست بر وضعیت سئو وب سایت مشخص می شود.

۱- سرور های بلک لیست!

یکی دیگر از مهم ترین عامل تشخص دهنده کیفیت هاست موضوعیست بسیار مهم وضعیت ای پی هاست می باشد، ما مشتریانی داشتیم که سایت های بسیار قدرتمند و محتوا محوری داشتن و در بعضی مواقع اتوریتی دامنه آن ها به +۴۰ هم می رسید اما رتبه خوبی در گوگل نداشتند و یا در بعضی مواقع اصلا در نتایج گوگل نبودند! اما وقتی که سایت رو به دقت برسی کردیم متوجه شدیم که ای پی سرور در بک لیست گوگل قرار دارد.

زمان آی پی هاستی در بلک لیست قرار میگیرد که شرکت میزبانی وب خدمات خود را به صورت غیر استاندارد ارائه کرده و بیش از حد معمول سایت را بر روی یک ای پی میزبانی کند در اینجا اگر سایت هایی باشند که به دلایلی نظیر، فیشینگ، کلاکینگ، استفاده از روش های کلاه سیاه یا … قصد ازار و اذیت کاربران و دور زدن گوگل را داشته باشند و دستشان رو شده باشد مانند یک بیماری واگیر دار مابقی سایت ها نیز کم یا زیاد دچار این ویروس خواهند شد.

پس سعی کنید تا خدمات میزبانی وب خود را از شرکت های معتبر و مورد اطمینان تهیه کنید و حتما قبل از خرید هاست ای پی سرور را از شرکت بخواهید و با وارد کردن ای پی سرور در ام تی تولباکس وضعیت سرور را برسی کنید.

نکته: اگر ای پی سرور به عنوان اسپمر شناخته بشه توسط وب میل گوگل تمامی ایمل های ارسال در فولد اسپم دریافت کننده قرار میگیرند.

باور های اشتباه از هاست

شایعاتی در خصوص هاست وجود دارد که به آنها پاسخ می دهیم:

۲- موقعیت سرور

بسیاری بر این باورند که موقعیت سرور برای گوگل حائز اهمیت است، به طور مثال اگر سایت بر روی سرور فرانسه میزبانی شود رتبه بهتری در گوگل فرانسه خواهد گرفت اما اینطور نیست.

موقعیت سرور از اهمیت چندانی برای گوگل برخوردار نیست اما برای کاربران چرا! به صورت عادی موقعیت سرور باید در کشوری قرار داشته باشد که مخاطبان سایت در آنجا اقامت دارند برای همین است که چیزی به اسم شبکه تحویل محتوا اینقدر در خارج از ایران حائز اهمیت است اما هاست های داخلی از کیفیت چندانی برخوردار نیستند و ما توصیه می کنیم حتی اگر مخاطبین سایت ایرانی هستند از هاست اروپا استفاده کنید.

۳- سرعت ایندکس

عده ای بر این باورند که خزنده های گوگل  صفحات سایتی را که در سرور های خارجی میزبانی می شوند را بهتر و زودتر ایندکس می کند، البته این مورد نیز مانند مورد قبلی اشتباه است چرا که طبق گفته گوگل سرعت ایندکس صفحات ارتباطی با موقعیت سرور ندارد.

این باور از آنجایی شکل گرفته که بسیاری فکر می کنند گوگل به دلیل نداشتن سرور در ایران توانایی دسترسی مناسب به سایت ها را ندارد، اما نکته قابل توجه این است که گوگل در بسیاری از دیگر کشورها به غیر از ایران نیز سروری نداشته و بیشتر ریکوئست ها از آمریکا و هند می باشد.

۴- سرور ارور

کشنده ترین آفت هاست بی کیفیت به وجود آمدن سرور ارور است. اگر سایت به دفعات زیاد دچار قطعی شود به مرور زمان اعتماد خود را نزد گوگل از دست داده و اگر این روند ادامه داشته باشد صفحات سایت از نتایج جستجو حذف می شوند.