روزانه ۳.۵ میلیارد جستجو در گوگل انجام می‌شود؛ این جمله بدین معناست که در عصر امروزی، مردم هرچه را که می‌خواهند با جستجو در گوگل پیدا می‌کنند. اما یک کسب و کار اینترنتی چگونه می‌تواند از این پتانسیل استفاده کند؟ اینجاست که سئو وارد کار می‌شود.

اهمیت هک شدن سایت در سئو

یکی از مهمترین عامل های موفقیت وب سایت ها، سئو سایت است. با رتبه بندی گوگل که تاثیر زیادی بر میزان بازدید وب سایت دارد، مسلما سئو سایت امری حیاتی است. به همین دلیل طراحان و کارشناسان تولید محتوا، ساعت ها صرف اطمینان از سازگاری محتوای سایت با سئو می‌کنند.

طبق مطالعات GoDaddy، تقریبا ۷۴% سایت هایی که هک می‌شوند برای از بین بردن رقیب سئو آن سایت است. زمانی که سایتی هک می‌شود، سئو سایت تحت تاثیر قرار می‌گیرد؛ در نتیجه رتبه سایت پایین می‌آید و یا کامل از صفحات جستجوی گوگل پاک می‌شود. با خود می‌پرسید چگونه هک بر سئوی سایت تاثیر می‌گذارد؟ با ما همراه باشید تا پاسخ خود را پیدا کنید.

تاثیر هک بر سئو سایت

حملات سایبری در شکل ها و سطوح مختلفی وجود دارند. اما مشکل ساز ترین آنها (حداقل برای سئو) از طریق نفوذ به وب سایت شما است.

هکر ها اغلب سعی میکنند، با استفاده از نقاط ضعف امنیتی وب سایت شما، به سایت دسترسی پیدا کنند و با حمله و نفوذ به رتبه بندی وب سایت آسیب بزنند، در صورتی که علاقه مند علاقه مند به حوزه امنیت هستید ابتدا باید با مفاهیم هک و سپس با روش های جلوگیری از ان اشنا شوید چرا که باید قبل از هکر های کلاه سیاه راه های نفوذ را ببندید برای مشاهده اموزش هک و تست نفوذ می توانید به وب سایت پن تست کور مراجعه کنید.

در ادامه مقاله به بررسی برخی از روش های حمله به وب سایت می‌پردازیم که میتوان این حملات را به دو دسته تقسیم کرد:

حملاتی که هدف آنها بهره برداری از سایت شما است.

هکرها پس از نفوذ به وب سایت شما، سعی بر این دارند تا به پوشه ها و پرونده های شما دسترسی پیدا کنند. پس از دسترسی به فایل های شما می‌توانند صفحات خود را به گونه ای وارد وب سایت شما کنند که انگار یک صفحه قانونی در سایت شما ساخته شده است. اینگونه صفحات اغلب در ظاهر فرم های رزرو قرار ملاقات، صفحات پرداخت اعتباری و… است که با هدف بدست آوردن اطلاعات شخصی کاربران شما در سایت قرار گرفته اند. بدترین قسمت این است که URL این صفحه تقلبی، به عنوان بخشی از دامنه سایت شما قرار می‌گیرد و بعید است کاربران متوجه کلاهبرداری و لو رفتن اطلاعاتشان شوند.

هکر ها چگونه این کار را انجام می‌دهند؟

در این حالت، یکی از رایج ترین روش های نفوذ به وب سایت حدس رمز عبور ضعیف از طریق حمله بروت فورس است. پسوردی مانند “admin-1234” که به خاطر سپردن آن برای شما راحت و آسان است، شکستن آن به دست هکرها هم به راحتی امکان پذیر است. پس از یک رمز عبور قوی استفاده کنید.

درج مطلب در سایت هک شده برای افزایش رتبه

هکرها گاهی در تلاش اند تا محتوای خود را در فهرست وبلاگ شما قرار دهند تا از دامنه سایت شما برای ایجاد لینک و بهبود رتبه سایت خودشان استفاده کنند. اگر مقالاتی در وب سایت خود مشاهده کردید که هیچ ربطی به کسب و کار شما نداشت و هیچکس هیچ اطلاعی از وجود آن ندارد، احتمالا قربانی چنین حملاتی شدید. تا زمانی که وب سایت خود را ایمن نکنید، این نوع مطالب در سایت شما بروز می‌شود و گاهی ممکن است هکر کل مطالب سایت خود را با سایت شما عوض کند.

هکرها چگونه این کار را انجام می‌دهند؟

سایت هایی که با استفاده از نسخه های قدیمی سرویس ها و اسکریپت ها ساخته شده اند، در برابر چنین حملاتی بسیار آسیب پذیر هستند. هکرها با استفاده از ابزار های خود، پس از تشخیص اینکه سایت شما از چه سرویس هایی استفاده می کند اقدام به یافتن نقطه ضعف های امنیتی سایت شما می‌کنند. پس بهتر است همیشه از اسکریپت ها و برنامه های بروز استفاده کنید؛ زیرا در نسخه های جدید مسلما نقاط ضعف نسخه های پیشین برطرف شده است.

 درج لینک

هکرها ممکن است برای بهبود رنک سایت خود در گوگل، سعی کنند بک لینک به سایت مورد نظرشان را در محتوای شما قرار دهند. آنها می‌توانند کاربران و بازدید کنندگان وب سایت شما را به صفحات تقلبی و یا وب سایت های مخرب هدایت کنند تا اطلاعات کارت اعتباری، اطلاعات شخصی و… را به سرقت ببرند. البته کار هکرها در این نوع از حمله ها دشوار تر است و کمتر از این حمله استفاده می‌شود.

افت رتبه به دلیل هک شدن

حملاتی که هدف آن ها آسیب رساندن به وب سایت شما است.

 حملات DOS و DDOS

هدف از حملات DOS و DDOS، از دسترس خارج کردن وب سایت شما است، به طوری که پس از فهمیدن اینکه سرور وب شما تا چه حد از عهده بازدید کنندگان و ترافیک بر می‌آید، مقدار ترافیک ورودی بیشتری را به سمت وب سایت شما هدایت می‌کنند که در نتیجه باعث خرابی و از کار افتادن سایت می‌شود که برای اشنایی بیشتر پیشنهاد میکنیم مقاله حمله DDOS را در وب سایت پن تست کور ببنید.

این نوع حملات نیاز به دسترسی به وب سایت شما را ندارند و تنها با استفاده از ماشینی برای اسپم کردن دست به خرابکاری میزنند که البته انوع مختلفی دارد و جلوگیری از ان ها بسیار دشوار است و بسیار هم توسط هکر ها انجام می شوند و در صورتی که شما وب سایتی داشته باشید احتمالا با این حملات مواجه شده اید، برای جلوگیری از حملات DDOS و حملات DOS می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:
https://pentestcore.com/product/prevent-dos-ddos-attacks

وب سایت هایی با رتبه بندی خوب، در معرض خطر بیشتری هستند!

وب سایت هایی که از کلمات کلیدی با حجم جستجوی بالایی برخوردار هستند، بیشتر از دیگر سایت ها مورد حمله قرار می‌گیرند.

منطق بسیار ساده ای است: اگر یک هکر بخواهد برای بالا بردن سایت خود از روش های غیرقانونی استفاده کند، مسلما از سایتی استفاده می‌کند که دامنه آن دارای رتبه خوبی باشد که در نهایت، نتیجه بهتری می‌گیرد.

گوگل چگونه وب سایت های مشکوک را مجازات می‌کند؟

اگر گوگل بخواهد به وب سایت های دارای بدافزار، هرزنامه و محتوای مخرب خدمات ارائه دهد، اعتبار خودش را زیر سوال می‌برد؛ پس برای مجازات این نوع وب سایت ها اقدامات زیر را در نظر گرفته است:

  •     لیست سیاه

اگر گوگل در سایت شما محتوای مخرب پیدا کند، وب سایت را نشانه گذاری می‌کند و از قسمت جستجو آن را حذف می‌کند. تا زمانی که مشکلات سایت خود را برطرف نکنید، نمی‌توانید به رتبه خود برگردید.

  •     هشدار

قبل از اینکه وارد لیست سیاه شوید، گوگل ایمیلی با محتوای اینکه سایتتان دارای مشکل است، شما را آگاه می‌کند. اگر نتوانید مشکل را برطرف کنید وارد لیست سیاه می‌شوید.

  •     نشانه گذاری به عنوان سایت هک شده

اگر گوگل به سایتی مشکوک شود که هک شده باشد، آن را نشانه گذاری می‌کند. یعنی زمانی که کاربر می‌خواهد از آن سایت بازدید کند، ابتدا به او اخطاری نمایش می‌دهد که این سایت هک شده است و تا زمانی که مشکلات را برطرف نکنید این نشانه بر روی سایت شما باقی می‌ماند.

نکته: هر یک از این اقدامات باعث کاهش بازدید و در نهایت پایین آمدن رتبه سایت شما می‌شود.

تاثیر امنیت در سئو

امنیت وب سایت بر سئو سایت تاثیر دارد.

مسلما کاربرانی که در گوگل جستجو می‌کنند، نمی‌خواهند مورد حمله قرار بگیرند. پس امنیت سایت هم برای کاربر مهم است هم برای دارنده سایت.

اگر امنیت سایت شما مناسب باشد؛ مطمئن باشید میتواند سئو سایت شما را بهبود ببخشد.
اما چگونگی تشخیص ان باید توسط متخصص این حوزه انجام شود.

نکاتی برای امنیت وب سایت

اگرچه راهی برای جلوگیری از هک شدن وب سایت به طور کامل وجود ندارد، اما مواردی وجود دارد که میتوانید هک شدن سایت خود را دشوارتر کنید.

  1. سایت خود را به https تبدیل کنید.
  2. CMS و پلاگین های خود را بروز کنید.
  3. همیشه از سایت خود پشتیبان گیری (Backup) کنید.
  4. از پسوردهای ایمن استفاده کنید.
  5. سیستم خود را امن نگه دارید.

در نهایت

در دنیای امروزی، امنیت وب سایت برای جلوگیری از هک شدن ان یک نیاز است. اگر در معرض حملات قرار بگیرید، نه تنها به کسب و کار، بلکه به کاربران و همچنین سئو سایت و شرکت خود آسیب می‌رسد. پس اگر مطمئن نیستید که می‌توانید در برابر این حملات از خود دفاع کنید، بهتر است با یک متخصص هک و امنیت مشورت کنید.

در صورت علاقه مندی به مباحث تست نفوذ و امنیت می توانید در کانال تلگرام زیر عضو شوید:
https://t.me/PentestCore