ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین، دامنه هایی هستند که می توانید بر روی هاست خود داشته باشید.

بسیاری از افراد تازه کار معمولا در استفاده از این نوع دامین ها سردرگم شده و تفاوت آن ها را نمی دانند. هم چنین دانستن این موضوع که از هر کدام از این موارد در چه موقعیتی استفاده می شوند، یک موضوع گیج کننده برای کابران است.

استفاده نا به جا از این Domain ها می تواند مشکلات زیادی را برای شما به وجود آورند. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم که تفاوت بین ساب دامین، ادان دامین و ساب دامین را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

تفاوت بین پارک دامین، ادان دامین و ساب دامین چیست؟

برای درک بهتر تفاوت میان ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین، بهتر است در ابتدا یک تعریف کامل از هرکدام از آن ها ارائه کنیم.

با توصیح این مفاهیم، شما با تفاوت تکنیکی و کاربرد هر کدام از آن ها بیشتر آشنا خواهید شد.

دامین اصلی:

دامنه اصلی به هاست شما متصل است. اطلاعات مربوط به دامین شما بر روی دایرکتوری public_html هاستتان ذخیره شده است.

ساب دامین:

ساب دامین در واقعا زیر شاخه دامنه اصلی است. ساب دامین با نقطه از دامین اصلی جدا می شود. برای مثال bertina.ir دامنه اصلی و blog.bertina.ir یکی از ساب دامنه های آن است. هر ساب دامین، یک محتوای کاملا مجزا و متفاوت از دامنه اصلی دارد. به عبارتی شما دو محتوای مختلف با یک دامنه اصلی دارید که آدرس دهی آن ها مجزا است.

نصب چند وردپرس در یک هاست

پارک دامین:

هنگامی که قصد دارید دو یا چند دامنه مختلف را با یک محتوای یکسان ارائه کنید، باید از پارک دامین استفاده می کنید. فرض کنید می خواهید از تبلیغات گوگل استفاده کرده و به دلیل تحریم ها نمی توانید از دامنه ir. خود استفاده کنید. در این صورت با تهیه یک دامین با پسوند دیگر و استفاده از پارک دامین، می توانید از گوگل ادز بر روی دامنه فرعی خود استفاده کنید. در واقع با استفاده از قابلیت پارک دامین، شما دو دامنه متفاوت اما با محتوای یکسان خواهید داشت.

ادان دامین:

با استفاده از این قابلیت، شما می توانید علاوه بر دامنه اصلی خود، دامین دیگری را نیز به هاست متصل کنید. در این صورت شما دارای چند Domain با محتوای متفاوت خواهید بود.

دامین اصلی چیست؟

این دامنه همان دامین اصلی اکانت است که از طریق آن می توانید به حساب کاربری هاست خود وارد شوید. در واقع شما با این نام دامنه در کمپانی هاست خود شناسایی می شوید. بر روی هر هاست، تنها یک دامین اصلی می توان متصل کرد و باقی دامنه ها به عنوان دامنه های فرعی به حساب می آیند.

نام Domain اصلی برای ساخت حساب هاستینگ و هم چنین تعریف یوزر استفاده شده و در آدرس ایمیل اصلی کمپانی شما نیز درج می شود. به همین دلیل باید در انتخاب آن دقت کافی را داشته باشید، زیرا این نام معرف کسب و کار شما خواهد بود.

SQL Injection چیست

پارک دامین (Parked Domain) چیست؟

هنگامی که یک دامنه بر روی دامین اصلی پارک می شود، محتوای سایت اصلی را نمایش می دهد. در واقع از پارک دامین برای استفاده همزمان از پسوند های متفاوت استفاده می شود. این کار می تواند دلایل مختلفی داشته باشد که به یکی از آن ها در بالا اشاره کردیم. از جمله موارد دیگری که می توان از پارک دامین اسستفاده کرد، برند سازی است. برای مثال اگر دامنه bertina.ir دامنه اصلی ما باشد، می توانیم دامنه هایی با پسوندهای مختلف مانند، bertina.ws, bertina.com و یا bertina.net را بر روی دامنه اصلی پارک کرده تا تمامی این دامنه ها محتوای یکسان همان دامنه اصلی را نمایش دهند. با این کار شما می توانید ترافیک بیشتری به دست آورده و برندسازی کنید.

در واقع ماهیت پارک دامین این است که شما چند دامنه اما با یک محتوا دارید. لازم به ذکر است که این روش با ریدایرکت کاملا متفاوت بوده و نباید آن ها را با هم اشتباه بگیرید.

ادان دامین (Addon Domain) چیست؟

دامنه ای که بر روی هاستی با یک دامنه اصلی دیگر متصل می شود، دامنه ادان شده نام دارد. ادان دامنه محتوایی مجزا از دامنه اصلی را نمایش می دهد. این Domain از طریق اکانت دامین اصلی میدریت شده و در هاست اصلی اضافه می شود.

برای هر دامنه ادان شده در بخش فایل مینیجر دایرکتوری home هاست، یک فایل به نام ادان دامین ایجاد می شود که محتوای این سایت را می توان در آن مسیر آپلود کرد.

نصب وردپرس روی سرور لینوکس

بر روی هر هاست بسته به امکانات آن، می توانید تعدادی دامنه ادان کنید. در واقع با این قابلیت، می توانید بر روی یک هاست مشترک، سایت های مجزا با نام دامنه و محتوای منحصر بفرد داشته باشید. بهترین راه برای صرفه جویی در مخارج خود در صورتی که چندین دامنه دارید و نمی خواهید برای هر کدام، هاست های جداگانه تهیه کنید، قابلیت ادان دامین است.

ساب دامنه (Subdomain) چیست؟

پیشوندی که قبل از نام دامنه قرار گرفته و از آن برای اهداف و طبقه بندی بخش های مختلف سایت استفاده می شود، زیر دامنه (Subdomain) نام دارد. تصور کنید که در سایت اصلی خود، می خواهید ساب دامین هایی برای فروش، بخش بلاگ و.. استفاده کنید. در این صورت شما زیر دامنه هایی چون blog.Yourdomain.com و یا Shop.Yourdomain.com خواهید داشت. شما برای هر دامنه می توانید تعدادی ساب دامین داشته باشید.

حال که تفاوت میان مفاهیم ادان دامین، ساب دامین و پارک دامین را آموختید، می توانید ماهیت هر کدام از آن ها را دریافته و بنا بر نیاز خود از هرکدام استفاده نمایید.

تفاوت Addon domain و Sub domain و Park domain  چیست؟

در این آموزش قصد داریم تفاوت بین انواع دامنه هایی که می توانیم بر روی هاست خود داشته باشیم را به صورتی کاملا واضح و روان بررسی کنیم. بسیاری از کاربران تازه کار در استفاده از این نوع دامنه ها دچار سردرگمی شده و نمی دانند از کدام نوع در چه موقعی باید استفاده کنند و یا حتی تفاوت آن ها را نمی دانند .در ادامه به بررسی  انواع دامنه های قابل استفاده در سرویس های میزبانی خواهیم پرداخت همچنین تفاوت های این نوع دامنه ها مشخص می گردد.

SNMP چیست

دامنه ی اصلی چیست ؟

دامنه ای می باشد که بعنوان دامنه ی اصلی اکانت تعریف می شود. بر روی یک سرویس هاست نیز تنها یک نام دامنه ی اصلی می تواند در یک زمان وجود داشته باشد و سایر دامنه ها بعنوان دامنه ی فرعی تشخیص داده می شوند. نام دامنه ی اصلی برای ایجاد اکانت های هاستینگ و تعریف یوزر استفاده می شوند و در آدرس های ایمیل اصلی نیز درج می گردد.به عنوان مثال :دامنه اصلی: www.yourdomin.com

Park domain یاAlias domain چیست؟

دامنه هایی که بر روی دامنه ی اصلی پارک می شوند به این صورت عمل می کنند که محتوای دامنه ی اصلی و سایت اصلی را نمایش می دهند و در واقع می توان گفت برای استفاده ی همزمان از پسوند های مختلف دامنه با یک نام برای سایت از پارک دامین استفاده می شود. برای مثال اگر دامنه ی yourdamin.com     دامنه ی اصلی ما باشد، می توانیم دامنه های yourdamin.ir  و yourdamin.net    وyourdamin.org  و … را نیز با انواع پسوند ها بر روی دامنه ی اصلی پارک کنیم و همه ی این دامنه ها محتوای یک سایت را نمایش خواهند داد.به عنوان مثال :دامنه اصلی : www.yourdomin.comپارک دامین : www.yourdomin.ir  /  www.yourdomin.net  /  www.yourdomin.org  /  www.yourdomin.in

Addon domain یا دامین اضافه چیست ؟

دامنه ی Addon شده به دامنه ای گفته می شود که بر روی هاستی با یک دامنه ی اصلی دیگر اضافه می گردد ولی محتوایی مجزا از دامنه ی اصلی را نمایش می دهد. این نوع دامنه نیز از طریق اکانت دامنه ی اصلی مدیریت می شود و در هاست اصلی اضافه می شود ، برای هر دامنه ی اضافه شده نیز در بخش مدیریت فایل ها ، public_html   پوشه ای منحصر بفرد با نام دامنه ایجاد می شود که محتوای سایت اضافه شده را در آن مسیر می توان آپلود کرد. بر روی هر هاست بسته به امکاناتی که میزبانی به پلان هاست شما اختصاص داده اند می توانید دامنه Addon کنید. در واقع با استفاده از قابلیت می توانید سایت های مجزا با محتوای متفاوت بر روی یک هاست مشترک داشته باشید.به عنوان مثال :دامنه اصلی : www.yourdomin.comدامین اضافه : www.otherwebsite.com

Big Data چیست

 Sub domain چیست ؟

ساب دامنه یا زیر دامنه ، پیشوندی است که قبل از نام دامنه ی سایت قرار می گیرد و می توان از آن برای اهداف مختلف مثلا سازماندهی بخش های مختلف سایت استفاده نمود. فرضاً شما یک سایت دارید که می توانید با ایجاد ساب دامین هایی فروشگاه ، وبلاگ و … استفاده کرد. نمونه هایی از ساب دامین blog.Yourdomain.com، Shop.Yourdomain.comمی باشد. شما برای هر تعداد دامنه ای که داشته باشید می توانید ساب دامین تعریف کنید. در نتیجه در این آموزش ما تفاوت های میان دامنه ی اصلی، دامنه ی پارک شده، دامنه ی ادان شده و ساب دامین را آموختیم، پس در آینده می توانیم برای کار های متفاوتی از انواع این دامنه ها استفاده ی بهینه کنیم و سایت خود رابه صورت سازماندهی شده و بهینه طراحی کنیم.به عنوان مثال :دامنه اصلی : www.yourdomin.comپارک دامین : www.yourdomin.ir  /  www.yourdomin.net  /  www.yourdomin.org  /  www.yourdomin.inاددان دامین : www.otherwebsite.comساب دامین : www.blog.yourdomin.com  /  www.dl.yourdomin.com  /  www.shop.yourdomin.com