شما از دوران شیرخوارگی به تخیل کودک خود به اندازه کافی میدان داده اید ولی می توانید با انجام کارهای خاصی او را تشویق کنید حتی هنگامی که شما نیستید تا او را تحریک کنید از تخیل خود استفاده کند. یکی از بهترین چیزهایی که می توانید به کودک خود بیاموزید نقاشی، رنگ آمیزی و استفاده از رنگهاست. اما مدل سازی با گل یا موم نیز مفید است. موم مخصوصا مناسب است چون رنگی است، بوی خوبی دارد، جایی را کثیف نمی کند، می تواند بارها مورد استفاده قرار بگیرد، و به نظر می رسد جان دار است زیرا وقتی گرم می شود راحت تر شکل می گیرد. کافی است یک تکه موم عسل رنگی به کودک خود بدهید و بگویید آن را در دستهایش گرم کند. صرف تغییر شکل آن، قوه تخیل کودک را برای مدل سازی کردن با آن تحریک می کند. همزمان یک تکه موم را نیز در دستهای خودتان گرم کنید و شروع به تعریف یک داستان کنید، هر قدر هم که این داستان ساده باشد چیزی را برای ساختن به ذهن شما خطور خواهد داد. می توانید بعد از پرسیدن عقیده فرزند خود، عقیده خود را نیز بیان کنید و تصمیم بگیرید چه چیزی را به اتفاق بسازید. حتما کار خود را بعد از کودکتان به پایان ببرید. تا به این طریق به قوه خلاق کودک خود میدان کامل را داده باشید. می توانید از سن خیلی پایین از موم عسل استفاده کنید زیرا کودکان خردسال از جنس آن، فشردن آن، و کش دادن آن لذت می برند و امکانات فوق العاده ای نیز برای خیالپردازی دارد.

مدتی بعد می توانید کودکتان را وادارید خودش اسباب بازیهایی بسازد. همه این کارها  علاوه بر خلاقیت، مهارت، عشق به زیبایی و قدرت تشخیص و تصمیم گیری او را نیز تقویت می کند. چیزهای بسیاری وجود دارد  که فرزند شما می تواند درست کند، بخصوص اگر شما به فعالیت های معینی علاقمند باشید. طریقه خیاطی، گلدوزی، بافتنی، قلابدوزی، منجوق دوزی، عروسک سازی و درست کردن هدیه ای ساده مثل دستمال یا رومیزی برای دوستانش را به او بیاموزید. پسرها هم می توانند مانند دختران این کارها را انجام دهند.

مواد طبیعی زیادی وجود دارند می توانید ضمن گردش خارج از منزل آنها را پیدا کنید. پوست درختان، شاخه های خوش فرم، بریده هایی از تنه درختان، پر پرندگان و برگهایی با اشکال جالب را جمع آوری کنید و در منزل با آنها تصاویر، تابلوها و طرحهای مختلفی درست کنید. البته همیشه می توانید لوازم  کارهای دستی و هنری را از مغازه ها تهیه کنید، ولی بهتر است به کودک اجازه بدهید مواد کار را خودش انتخاب کند تا بیشتر به قوه تخیل فرزندتان میدان داده باشد.