پیوند یکتا در وردپرس برای تنظیم ساختار لینک ها در سایت وردپرسی شما هستند.  شما می توانید تعیین کنید که لینکها به چه صورتی تنظیم شوند و اینکه لینکهای سایت شما به چه شکل نمایش داده شود.

تغییر پیوند یکتا کاری است که باید با آگاهی قبلی انجام پذیرد چراکه اگر به اشتباه انجام دهید صفحات سایت شما با خطای ۴۰۴ Not Found مواجه خواهند شد و سئو سایت شما را با مشکل مواجه می کنند. چنانچه شما نیز قصد دارید تا اقدام به تغییر پیوند یکتا در وردپرس داشته باشید تا پایان این آموزش با ما همراه باشید.

تغییر پیوند یکتا در وردپرس یکی از مهمترین موارد برای بهینه سازی سئو است و شاید با این روش گوگل بتواند ترافیک دقیق تری را به سایت شما هدایت کند. پیشنهاد می شود اگر با همین ساختار لینک دهی شما نتیجه مناسبی در جستجوی گوگل پیدا کردید ، پس از آن اقدام به تغییر دادن لینکهای خود نکنید.

پیوند یکتا چیست ؟

پیوند یکتا یا Permalink در واقع ساختار بندی لینکهای سایت وردپرس شما است . خب این یعنی چی ؟  پیوند یکتا در ادامه نام دامنه شما درج می شود. برای مثال لینک https://saba.host/blog صفحه ای در سئو فاکس است که مربوط به وبلاگ سئو فاکس است . با کمک پیوند یکتا در وردپرس شما قادر خواهید بود تا محتوای مختلف سایت خود را در پیوندهای مختلف جداسازی کنید… برای مثال فرض کنید دامنه سایت شما yourdomain.com است. شما میتوانید صفحات مربوط به خرید خود را در لینک http://yourdomain.com/shop قرار دهید و این امر باعث میشود محتوای سایت شما سازماندهی شود و موتور جستجوی گوگل به راحتی بتواند با تمامی نوشته های مربوط به خرید شما را جستجو کند و یاعث افزایش رتبه دهی به شما میشود.

توجه داشته باشید تغییر پیوند یکتای در ورپرس ارتباطی به هاست وردپرس شما نخواهد داشت و برای اینکه اقدام به شخصی سازی و تنظیم پیوندهای یکتا در سایت وردپرسی خود نمایید باید به داشبورد مدیریت وردپرس خود وارد شوید. از منوی کناری وردپرس به مسیر تنظیمات و پیوندهای یکتا بروید تا وارد صفحه تنظیمات یکتای سایت وردپرسی خود شوید.

آموزش تغییر پیوند یکتا در وردپرس

در این صفحه همانطور که در عکس مشاهده می کنید شیوه های مختلفی برای ست کردن پیوند یکتا وردپرس وجود دارد که به شرح هر یک از آنها خواهیم پرداخت.

پیشنهاد می شود قبل از اینکه اقدام به انجام تغییرات داشته باشید ، از هاست وردپرس خود نسخه پشتیبان تهیه نمایید تا چنانچه با مشکلی در سایتتان مواجه شدید و قادر به رفع آن نبودید ، بکاپ سایت را بازیابی نمایید.

تغییر پیوند یکتا وردپرس

 • ساده : حالت دیفالت پیوند یکتا در وردپرس همین گزینه میباشد که اصلا پیشنهاد نمی شود از آن استفاده کنید چرا که موتورهای جستجوگر نمی توانند به خوبی این ساختار را درک کنند و از این بابت رتبه پایینی از گوگل یا سایر موتورهای جستجو دریافت می کنید. همچنین از نظر نمایش نیز دید خوبی به کاربر نمی دهد .
 • روز و نام : خیلی از سایتهای خبری از این نوع لینک برای نوشته های خود استفاده می کنند که تاریخ مربوط به هر نوشته در لینک درج شده باشد. این نوع پیوند یکتا به این دلیل که باعث طولانی شدن لینک صفحات می شود بهتر است در سایتها مورد استفاده قرار نگیرد.
 • ماه و نام : تقریبا مثل مورد روز و نام می باشد . صرفا به جای اینکه در لینکها روز نوشته درج گردد ، ماهی که نوشته و محتوا تولید شده است در لینک خواهد آمد.
 • عددی : به این صورت است که در لینک نوشته هایتان اسمی از نوشته درج نخواهد شد و برای مثال مطابق این لینک می شوند نوشته هایتان : HTTPS://yourdomain.com/archive/123  این نوع پیوند یکتا هم پیشنهاد نمی شود چرا که برای سئوی سایت اصلا مناسب نیست .
 • نام نوشته : در این وضعیت لینک صفحات سایت شما همراه با نام نوشته تان خواهد بود که از لحاظ سرچ گوگل بسیار خوب است و گوگل راحتتر میتواند سایت شما را ایندکس کند. بهترین حالت برای اکثر وب سایتهای وردپرس استفاده از نام نوشته برای پیوندهای یکتا است. اما یک نکته که در این حالت باید به آن توجه کنید این است که نام پیوند یکتا را می توانید انگلیسی وارد کنید چون اگر نام فارسی باشد خود وردپرس آن را تبدیل به کاراکترهای نامشخص می کند و به شکل آدرس زیر در می آید:

اما اگر همین آدرس انگلیسی وارد کنید  مثلاً شکل آدرس زیر می شود :

تنظیم پیوند یکتا وردپرس

 • ساختار دلخواه : در این حالت شما قادر هستید تا به هر نحوی که مدنظرتان باشد، پیوند یکتا برای سایت خود را تعیین نمایید و نیازی نیست تا حتما یکی از حالات بالا را برای پیوندهای خود انتخاب کنید. شما با استفاده از کدهایی که به شما اعلام می شود ، می توانید ساختار پیوند یکتا مدنظرتان را اعمال کنید. برای مثال ساختاری مثل /% category%/%postname%/  باعث میشود تا در لینکهای شما ابتدا دسته بندی یا همان category مربوط به نوشته درج شود و سپس نام پست در ادامه قرار گیرد یا برای مثال ساختار /%year%/%monthnum%/%day%/  باعث می شود تا در ادامه لینک دامنه تان ابتدا سال و بعد ماه و سپس روز تاریخ انتشار پست قرار گیرد. شما می توانید از این لینک تمامی ساختارهای پیوند یکتا در وردپرس را مشاهده نمایید  ( https://wordpress.org/support/article/using-permalinks/#structure-tags )

هم اکنون هر موردی را که انتخاب کردید، می توانید با زدن روی گزینه ذخیره تغییرات روی سایت خود دخیره نمایید و اقدام به تغییر پیوند یکتا در وردپرس نمایید.

زمانی که شما اقدام به تغییر پیوند یکتا در سایت وردپرس خود می کنید، در واقع لینک تمامی صفحات وردپرس شما تغییر می کنند و همین مورد باعث خواهد شد تا رتبه شما درموتور جستجوگر گوگل افت کند.

بهترین کاری که شما میتوانید در این حالت انجام دهید این است که تمامی لینکهای قدیمی سایت را روی ساختار پیوند یکتای جدیدتان ریدایرکت نمایید. برای انجام این مورد شما میتوانید از افزونه ۳۰۱ Redirects استفاده کنید و ساختار پیوند یکتای جدید را روی سایتتان تنظیم کنید. این افزونه را می توانید از بخش افزونه ها و افزدون روی هاست وردپرس خود اضافه کنید.

بعد از انجام تمامی مواردی که در بالا گفته شد ، سایت وردپرس شما با ساختار و لینک جدید در دسترسی قرار میگیرد.

نکته مهم این است که همیشه برای کاری که برای اولین بار می خواهید بر روی سایت خود انجام بدهید و از نتیجه آن مطمئن نیستید ، قبل از شروع کار از سایت بک آپ بگیرید و سپس دست به کار شوید.

تغییر ساختار پیوند یکتا

با تغییر ساختار پیوند یکتا در وردپرس معمولا در صفحات خود با خطای ۴۰۴ (یافت نشد) مواجه می‌شویم. اگر بخواهیم توضیحی کوتاه درباره این اخطار بدهیم، می‌توانیم بگوییم هنگامی که پیوند یکتای یک نوشته، برگه ، … را تغییر می‌دهید، تمام لینک‌هایی که به سایت شما وارد می‌شوند تغییر خواهند کرد و کاربر با خطای ۴۰۴ مواجه می‌شود. این شکستگی لینک باعث حساس شدن موتورهای جستجو شده که در نهایت باعث افت رتبه سایت و ورودی گوگل به سایتتان می‌شود. پس با دقت تمام و اطمینان کامل تنظیم پیوندهای یکتا در وردپرس را انجام دهید.

پیوند یکتا چیست؟

برای اینکه موضوع را شفاف‌تر سازیم بد نیست بار دیگر درباره پیوندهای یکتا تعاریفی را ارائه کنیم.
پیوند یکتا قسمتی از آدرس وبسایت شماست که در ادامه دامنه سایتتان می‌آید. به طور مثال لینک  http://hamyarwp.com/foogallery یک آدرس در همیار وردپرس است که در آن hamyarwp.com دامنه و foogallery پیوند یکتای این مقاله است.
از مزیت های پیوند یکتا در وردپرس می‌توان به چند گزینه اشاره کرد:

 1. پیوند یکتا این امکان را به کاربر می‌دهد که قبل از بارگذاری صفحه، هدف آن لینک را بداند.
 2. موتورهای جستجو برای مطالعه پست یا صفحه موضوع، صرفاً از آدرس‌های URL مطالب استفاده می‌کنند.
 3. آنها اساساً یک شناسه منحصر‌به‌فرد برای سازماندهی تمام محتوای سایت هستند.

برای شخصی‌سازی و تنظیم پیوندهای یکتا در وردپرس به آدرس تنظیمات> پیوند یکتا در پیشخوان سایت وردپرسی خود بروید. این پیوندها به طور پیش‌فرض روی گزینه آیدی یا نام پست قرار دارند. اگر صرفاً محتوای سایت مدنظر است گزینه نام پست را انتخاب کنید. ولی اگر شما یک سایت خبری دارید و نیاز دارید تا از گزینه تاریخ در پیوندها استفاده کنید، هیچ ایرادی ندارد. این تغییر ساختارها باعث می‌شود تا تمرکز پست خود را هم به کاربران و هم موتورهای جستجو ابلاغ کنید.

نکته مهم: تغییر ساختار پیوند یکتا در وردپرس در همان ابتدای راه‌اندازی سایت مشکلی را به دنبال نخواهد داشت و می‌توانید تنظیمات خود را اعمال کنید. 

چرا باید ساختار پیوند یکتا را تغییر دهیم؟

دلایل متعددی وجود دارد که شما را به تغییر ساختار پیوندهای یکتا در وردپرس ترغیب می‌کند. در ادامه چند مورد از آن‌ها را بیان می‌کنیم.

 1. اگر شما از قبل یک سایت وردپرسی داشته‌اید و از گزینه پیش‌فرض ساختار پیوند یکتا یعنی شناسه پست استفاده می‌کنید بهتر است بدانید که هیچ اطلاعاتی را به کاربر نمی‌دهد و برای سئو سایت کاملاً سست و بی ارزش است.
 2. طبق هدف سایت خود، تغییر ساختار دهید. مثلا اگر سایت خبری دارید، از گزینه تاریخ در ساختار پیوند یکتا استفاده نمایید.
 3. بسیاری از افراد سایت‌هایی را با هدف سرمایه گذاری، خریداری کرده‌اند. پس این امکان وجود دارد که شما سایت خود را خریداری کرده‌اید و یا از شخص دیگری به شما رسیده است.

اگر شما مدیریت یک سایت فعال را برعهده دارید، شاید بخواهید ساختار لینک ها را برای مقاصد تجاری و برندینگ خود بروزرسانی کنید. اگر ساختار فعلی شما برای محتوا و برندینگ‌تان پاسخ داده است، به دنبال دردسر نباشید. با این حال ما در ادامه قدم هایی برای تغییر ساختار پیوند یکتا در وردپرس بدون خطر بر می‌داریم.

تنظیم پیوندهای یکتا در وردپرس

قبل از انجام هر کاری در سایت، ابتدا از تمام محتویات و تنظیمات سایت خود نسخه پشتیبان تهیه کنید.

قدم اول: تصمیم‌گیری برای ساختار جدید پیوند یکتا
قدم دوم: مطابق شکل زیر به آدرس تنظیمات>پیوند یکتا رفته و تغییرت را اعمال کنید.

ابتدا روی نام نوشته کلیک کنید و آن را انتخاب نمایید. سپس ساختار را ذخیره کنید.

ساختار پیوند یکتای شما به روز شد!

توجه داشته باشید که هر لینکی که به صورت دستی ثبت شده باشد، نیاز به بروزرسانی دارد. تمام لینک‌هایی که به مقصد سایت شما در سایت‌های دیگر ثبت شده‌اند ، به طور کامل شکسته خواهد شد و تمام محتوای سایت، جزء فهرست سیاه موتورهای جستجو خواهد بود. حال برای از بین بردن این فاجعه باید چه کنیم؟ دو راه پیش روی ماست که پس از تنظیم پیوندهای یکتا در وردپرس به آن می‌پردازیم…

روش اول: تعمیر لینک‌های شکسته با استفاده از افزونه 301 redirects

اکنون مرجع به لینک قبلی شما چه در داخل سایت و چه در سایت‌های دیگر به طور کامل شکسته و نامعتبر است. عارضه جانبی بعدی هم نمایش پیغام خطای ۴۰۴ برای لینک‌های ایندکس شده در موتورهای جستجو است.
یک راه حل ساده برای این مشکل وجود دارد و آن راه اندازی 301 redirects در مسیر سایت‌تان است. این افزونه اساساً یک پیوند یکتا را جایگزین URLهای شکسته و قدیمی محتوای سایت می‌کند و تمام لینک‌های ایندکس شده در موتورهای جستجو را به طور دائم تغییر می‌دهد. البته شما باید صفحه ۴۰۴ سایت را برای لینک‌های دستی داخلی که نادیده گرفته شده‌اند شخصی‌سازی کنید. ناگفته نماند که قبلاً باید تمام این تغییرات را در فایل .htaccess به صورت دستی وارد می‌کردید.

دستورالعمل افزونه simple 301 redirects

برای حل مشکل پس از تغییر ساختار پیوند یکتا در وردپرس، کافی است افزونه simple 301 redirects را دانلود، نصب و فعال کنید.

پس از انتخاب گزینه 301 redirects پنجره زیر باز می‌شود.

در تصویر بالا ۲ قسمت وجود دارد که مطابق دستور باید آنها را شخصی‌سازی کنیم.

قسمت ۱ ساختار قبلی پیوند یکتاست که به طور کلی به صورت زیر است :

/%year%/%monthnum%/y%/%hour%/%minute%/%second%/%post_id%/%postname%/tegory%/%author%/

قسمت ۲ ساختار جدید پیوند یکتاست که صورت زیر باید تنظیم شود :

/%postname%/

دکمه ذخیره تغییرات را زده و با خیال راحت منتظر تغییر ساختار پیوند یکتا در وردپرس باشید.