نی‌نی سایت: آیا شما هم از آن دسته زنانی هستید که در طول روز خوب و به اندازه کافی می‌خورید اما باز هم گرسنگی در شب به سراغتان می‌آید تا آنجاکه راهی جز سرک کشیدن به یخچال ندارید؟ مطالعات نشان می‌دهد که این مشکل در بسیاری از زنان باردار بیش از سایر زنان به چشم می‌خورد. اگر شما هم از این دسته افراد هستید مطلب پیش رو را بخوانید تا بر این چالش غلبه کنید.

شما تنها نیستید!
مطالعه‌ای که به تازگی انجام شده نشان می‌دهد بسیاری از زنان، حتی آنهایی که گرسنه هم نیستند هر از گاهی در شب هنگام راهی آشپزخانه شده و خود را به یخچال می‌رسانند. تحقیقات پزشکی نشان می‌دهد این اتفاق به دلیل آن روی می‌دهد که زنان در ضمیر ناخودآگاهشان در جستجوی جایزه‌ای برای خود هستند! و این جایزه را زمانی برای خود در نظر می‌گیرند که متوجه می‌شود غذاهایی با کالری بالا نظیر چیپس و دسر موجب تشدید فعالیت مغز می‌شود و از آن مهم‌تر اینکه می‌دانند در یخچال خانه چنین غذاهایی وجود دارد!
تحقیقات دیگر نشان می‌دهد افرادی که به خوردن در شب تمایل دارند بیش از سایر افرادی که در شب هنگام سراغ یخچال نمی‌روند تا شکم خود را دوباره پر کنند، کالری بیشتری در طول روز مصرف می‌کنند.

 

علت هرچه باشد، ما ۷ نکته کاربردی برای خلاصی از این کشش ارایه می‌کنیم:

۱. لزومی ندارد یخچال خانه‌تان همواره مملو از مواد غذایی تحریک‌کننده اشتها نظیر انواع اسنک باشد. در واقع هرگاه راهی فروشگاه می‌شوید تا مواد غذایی مورد نیاز چند روز آینده را تهیه کنید با احتیاط به سراغ قفسه‌ها بروید.

۲. همواره به خواب کافی توجه داشته باشید. یادتان باشد باید خوب و به اندازه کافی بخوابید. پزشکان هشدار می‌دهند که خستگی مزمن و کم‌خوابی دو عامل خطرناکی به شمار می‌آیند که با چاقی در ارتباط مستقیم هستند. این مقوله هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد و برای مردم سراسر جهان و به ویژه زنان توصیه می‌شود.

۳. مواد غذایی مملو از فیبر و پروتئین مصرف کنید. نکته اساسی اینجاست که این دو ماده (فیبر و پروتئین) موجب می‌شود تا بدن برای مدت طولانی‌تری احساس سیری کند. در طول روز و هنگام شام، بیشتر از مواد غذایی مصرف کنید که دارای فیبر و پروتئین هستند. میوه‌ها، سبزیجات و گوشت مثالی بارز در این زمینه هستند. با استفاده از این مواد غیرفرآوری نشده، در آستانه به خواب رفتن کمتر احساس گرسنگی می‌کنید و در نتیجه به ندرت درب یخچال را در نیمه‌های شب باز می‌کنید.

۴. تنها در آشپزخانه یا سر میز یا سفره پهن شده شام بخورید. افراد و به خصوص زنان و از آن مهمتر زنان بارداری که در هر جایی نظیر محل خواب یا زمان صحبت کردن با تلفن همراه یا تماشای تلوزیون شام می‌خورند بدون توجه به اینکه چه حجم مواد غذایی را مصرف کرده اند همچنان می‌خورند و می‌خورند.

۵. به خودتان گرسنگی ندهید! اگر واقعا گرسنه هستید – فرقی نمی‌کند چه در طول روز یا نیمه شب – چاره‌ای نیست، باید بخورید تا نیاز بدنتان به غذا تأمین شود. اما توجه کنید که چه چیزی می‌خورید. قرار نیست چون سریعا احساس گرسنگی شدید کرده‌اید هر چیزی را نوش جان کنید. در این مواقع اسنک‌های پرکالری به راحتی آماده می‌شوند اما این نباید شما را گول بزند. تکه‌ای هویج خام یا کمی میوه انتخابی هوشمندانه و مفید برای بدن است. یادتان باشد هر زمان که از خوردن ارضا شدید دست بکشید. لزومی ندارد با احساس سیری کامل و سنگین شدن معده چنین تصمیمی بگیرید.

۶. برخی مواقع می‌توانید جلوی تمایل به خوردن در نیمه شب را بگیرید. در این موارد که احساس می‌کنید با اندکی مقاومت اتفاق بدی برای بدنتان روی نمی‌دهد به یک لیوان شیر گرم رضایت دهید.

۷. نباید خوردن غذا در حکم جایزه باشد. اگر روز سختی را سپری کرده‌اید و حالا به دنبال شبی آرام و به دور از تنش هستید لزوما نباید با خوردن انواع غذاها به خودتان جایزه بدهید. در عوض، دوش گرفتن و نوشیدن یک فنجان شیر گرم یا تلفن زدن به یک دوست قدیمی می‎‌تواند اقدامی مناسب باشد.