دکتر فرید ایمان زاده امروز در دهمین کنگره اورژانسها و بیماریهای شایع طب کودکان افزود :چاقی کودکان به معضل اجتماعی تبدیل شده است.

به گفته وی چاقی در کودکان عوامل مختلفی دارد اما این مسئله بیشتر به سبک زندگی مربوط است .

ایمان زاده درباره عمده ترین دلایل چاقی در کودکان گفت: در جامعه ما پر خوری به یک عارضه تبدیل شده است و به صورت مصرف تغذیه نامناسب خودش را نمایان می کند.

وی توضیح داد: ذخیره کالری در بدن به این صورت است که مصرف بیش از حد با فعالیت همراه نباشد و زمانی که کالری به بدن زیاد برسد و کم خرج شود ایجاد چاقی می کند.

فوق تخصص گوارش و کبد گودکان افزود: چاقی در کودکان ممکن است در اثر مصرف غذاهای پر کالری و چاق کننده مانند فست فودها ، بی تحرکی ،استفاده بیش از حد از رایانه و تلویزیون و تلفن همراه باشد.

به گفته وی چاقی در کودکان می تواند به دلیل پرکاری تیروئید،اختلالات غددی و دیابت رخ دهد.

ایمان زاده درباره عمده راههای پیشگیری از چاقی در کودکان گفت :راههای پیشگیری از این نوع چاقی ها فعالیت بدنی و تحرک است. کسانی که تیروئید و بیماریهای هیپوتالاموس و بیماریهای مرتبط با غدد دارند و همچنین پرخوریهای روانی عوامل مهم چاقی هستند که با تشخیص به موقع و درمان زودهنگام می توان از بروز آنها جلوگیری کرد.

دبیرعلمی دهمین کنگره اورژانسها و بیماریهای شایع طب کودکان با بیان اینکه چاقی بیماری نیست که سن خاصی برای پیشگیری از آن توصیه شود گفت: واقعا چاقی معضلی نیست که بتوانیم برای درمان آن بهترین سن و بدترین سن پیشگیری از آن را پیش بیتی کنیم. 

وی ادامه داد: هر بیمار بستگی به نوع بیماری ، شرایط درمانی خاصی را می طلبد کسانی که بیماریهای ارثی دارند نیز باید از نظر ژنتیک مورد بررسی قرار بگیرند.

دهمین کنگره اورژانسها و بیماریهای شایع طب کودکان در روزهای ۲۵ تا ۲۸ آذر در تالار قائم بیمارستان مفید در حال برگزاری است.

 

 

 

 

منبع : ایرنا