خانمهای زیادی هستند که در سنین باروری، قادر به باردار شدن نیستند. سوال اینجاست آیا طب سوزنی، هیپنوتیزم، و سایر درمان های مکمل می توانند جایگزین مناسبی به جای درمان های پرهزینه برای باروری باشند؟ اگر چه هنوز تحقیق قطعی در مورد این موضوع وجود ندارد، برخی از کارشناسان می گویند که این راهها ارزش امتحان کردن را دارد.

در حقیقت اگر در این زمینه مشکل پزشکی و درمانی وجود دارد باید از طریق کمکهای دارویی و پزشکی برطرف شود اما درمانهای جایگزین، اگر می تواند به وضعیت روحی زن کمک کند، ارزش امتحان کردن را دارد. برای پیشگیری از کلاهبرداری، در انتخاب متخصص واجد شرایط با پزشک خود مشورت کنید.

در اینجا، پنج طب مکمل و توانایی های بالقوه آنها در امر باروری را مورد بررسی قرار می دهیم:

 

۱-طب سوزنی: نتایج حاصل از مطالعات در مورد باروری و طب سوزنی که یک عمل باستانی چینی است، نشان می دهد که قرار دادن سوزن های بسیار نازک و ظریف در نقاط مختلف بدن، بر قدرت باروری تاثیر می گذارد. در سال ۲۰۰۶ بر اساس آماری که در مجله باروری و ناباروری منتشر شد، نشان داد ۳۶ درصد از زنانی که قبل و بعد از انتقال جنین در طول IVF طب سوزنی انجام دادند، در مقابل ۲۲ درصد از کسانی که این درمان را انجام ندادند، باردار شدند. ۳ سال بعد، مطالعات دیگری انجام شد و در همان مجله این مطلب منتشر شد که تفاوت معناداری بین این دو گروه از خانمها از نظر نرخ بارداری مشاهده نشده است.

 

اختلافی که وجود دارد ممکن است به علت میزان سطح استرس در تخریب باروری باشد. میزان استرس در انسانها می توانند کم یا زیاد باشد. به هرحال طب سوزنی می تواند به افرادی که میزان استرس در آنها کمتر است در امر باروری کمک کند.

 

۲-تکنیکهای ذهن/ بدن: بسیاری از تحقیقات بین باروری و نفس کشیدن عمیق، درمانهای رفتاری ( که در آنها تلاش می کنند تا به بیمار بیاموزند که چگونه رفتارهای منفی را  از خود دور کند و مثبت بیاندیشد) ارتباطی را نشان داده است. بر اساس آخرین تحقیقی که توسط دکتر دمار و همکاران او صورت گرفت، ۵۲ درصد از خانمهایی که تحت آی وی اف قرار گرفتند و از تکنیکهای ذهن و بدن استفاده کردند، بعد از دو دوره آی وی اف موفق به بارداری شدند.

 

این روش ممکن است برای همه افراد یکسان عمل نکند. علت آن این است که تکنیکهای ذهن و بدن، که ترکیبی از آموزش آرام سازی، شناخت درمانی، و تغییرات در شیوه زندگی است یک استراتژی برای کاهش استرس است که به بیمار کمک می کند. تحقیقات نشان داده است که میزان بالای استرس شانس باروری را کاهش می شدهد.  

 

۳-هیپنوتیزم: در سال ۲۰۰۶، بر اساس تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفت، خانمهایی که در مرحله لانه گزینی و مرحله رویان هیپنوتیزم انجام داده اند احتمال باروری آنها دو برابر شده است. اما با این وجود به شکل قطع نمی توان گفت که هیپنوتیزم درمانی است برای ناباروری. اما اگر تصور می کنید که از این کار لذت می برید، آن را امتحان کنید تا قدرت بیشتری به شما بدهد. اما با این کار تضمینی برای باروری شما وجود ندارد.

 

۴-گیاهان دارویی: بسیاری از متخصصین باروری، استفاده از گیاهان دارویی را برای باروری پیشنهاد نمی کنند. بعضی از آنها اعتقاد دارند که گیاهان دارویی باعث ایجاد حساسیت و مواد سمی یا ناراحتی می شوند یا ممکن است برای مدت طولانی در بدن باقی بمانند. 

 

۵-یوگا: تحقیقی مبنی بر اینکه نشان دهد یوگا درمانی است برای ناباروری وجود ندارد. یوگا می تواند ۳ مزیت برای خانمهای نابارور در پی داشته باشد: اول، بزرگترین تکنیک آرام بخشی است. دوم: برای خانمهایی که تحت درمان ناباروری قرار دارند، و به خاطر وضعیت و شرایطی که بدن آنها دارد، عصبانی و ناامید هستند، یوگا می تواند به آنها کمک کند تا احساس خوبی داشته باشند. سوم، شواهد و مدارک زیادی وجود دراد که نشان می دهد بین انجام دادن ورزشهای سنگین و کاهش باروری ارتباطی وجود دارد. بنابراین یوگا یک ورزش سبک و مناسبی است که بدن را در تعادل خوب و مناسب نگه می دارد.

 

تحریریه نی نی سایت