در تحقیقات جدید که برای بررسی عوامل موثر در لانه‌گزینی موفقِ جنین و بارداری طبیعی صورت گرفت، مشخص شد لانه­‌گزینی موفق، نیازمند تغییرات گسترده آندومتر در سطح سلولی و مولکولی و گفتمان دو سویه بین جنین و آندومتر است.

بر اساس این پژوهش، این ارتباط توسط شبکه‌ای پیچیده و چند لایه از سلول­‌های ایمنی، کموکاین­‌ها، سیتوکین‌ها، فاکتورهای رشد و مولکول‌های چسبان راهبری می‌شود.

در این پژوهش آمده است، مجموعه‌ه­ای از سیتوکین­‌های TH1 به صورت هماهنگ و تحت کنترل دقیق کار می‌کنند تا سبب القاء قدرت پذیرش آندومتر شوند.

 همچنین کموکاین­‌ها و مولکول­‌های چسبان اتصال بلاستوسیت به آندومتر را واسطه‌گری می­‌کنند. در نهایت سلول­‌های سیستم ایمنی، به طور عمده سلول­‌های NK، سلول­‌های دندریتیک و سلول­های Tتنظیمی و TH1، نه تنها در القاء تحمل ایمونولوژیک بلکه در تکامل دیواره رحم و تغییر ساختار عروق آندومتر نیز نقش برجسته‌های ایفا می­‌کنند.

 فهم جامع مکانیزم­‌های ایمونولوژیک دخیل در لانه‌گزینی جنین به ارائه راه‌کارهای درمانی بدیع جهت درمان شکست­‌های مکرر لانه‌گزینی و بهبود میزان باروری کمک شایانی خواهد نمود.

اولین کنگره بین‌المللی تولیدمثل همزمان با اولین جشنواره برترین‌های حوزه تولیدمثل ۲ تا ۴ خرداد در مرکز همایش­‌های رازی برگزار می شود و نتایج آخرین یافته‌­ها در این خصوص توسط استادان، پژوهشگران و متخصصان ارائه می‌شود.

گروههای هدف که در این کنگره به آن­ها امتیاز بازآموزی تعلق خواهد گرفت متخصصان زنان، مامایی، اورولوژی، جنین‌شناسی، پزشکان عمومی، دامپزشکان، کلیه گرایش­‌های علوم پایه پزشکی، زیست‌شناسی، علوم‌آزمایشگاهی و پاتولوژی هستند.

 

علاقه­‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر می­‌توانند به نشانی اینترنتی www.iserb.ir/iserb2015 مراجعه کرده یا با شماره تلفن ۲۲۴۳۱۹۴۵ تماس حاصل نمایند.

 

 

 

 

 

 

منبع: فارس نیوز