در مقاله امروز می خواهیم چند راه حل را برای  رفع خطای ۴۰۴ به شما دوستان و همراهان سئو ایران معرفی کنیم. قبل از هر چیز بار دیگر می خواهیم بدانیم که خطای ۴۰۴ به چه خطاهایی گفته می شود.

خطای ۴۰۴ چیست؟

یکی از رایج ترین خطاهایی که از سمت کاربر می باشد خطای ۴۰۴می باشد. همانطور که می دانید منابع مختلف بسیاری در وب سرورها وجود دارد و زمانیکه کاربر درخواست مشاهده یک صفحه را به وب سرور می دهد می تواند آن را مشاهده نماید. اما زمانیکه آن صفحه در وب سرور موجود نباشد برای او هشدار خطا نمایش داده می شود. اجازه دهید این موضوع را با یک مثال برایتان شفاف سازی کنیم. برای مثال زمانیکه شما می خواهید صفحه ای از وب سایت سئو ایران را مشاهده کنید url صفحه مورد نظر خود را به مرورگری که در دست دارید می دهید و مرورگر درخواست شما را برای وب سرور ارسال می نماید حال فرض کنید که صفحه مورد نظر شما در سایت وجود نداشته باشد در این صورت است که شما با خطای ۴۰۴ روبرو خواهید شد.

راه حل رفع خطای ۴۰۴

گفتیم که برای رفع خطای ۴۰۴ راه حل های متفاوت بسیاری وجود دارد که در ادامه به چند نمونه از آن ها شاره کرده ایم تا با شناسایی آن ها و رفع هر یک از خطاها بتوانید سئو سایت خود را از شر جریمه و پنالتی شدن گوگل نجات دهید.

بدون شک برای همگی شما عزیزان پیش آمده است که در زمان وب گردی با خطای ۴۰۴ مواجه شده باشید گفتیم که این خطا زمانی رخ خواهد داد که صفحه مورد نظر شما در وب سرور وجود نداشته باشد که این موضوع در برخی از مواقع می تواند از طرف سایت باشد و شما در جایگاه کاربر هیچ کاری از دستتان برنخواهد آمد اما در برخی از مواقع هم مشکلاتی هستند که شما می توانید با از بین بردن آن خطای ۴۰۴ را رفع کنید از جمله کارهایی که شما می توانید برای رفع خطای ۴۰۴ انجام دهید شامل موارد زیر می باشد.

 • Refresh کردن صفحه
 • بررسی کردن آدرس مجدد سایت
 • قسمتی از لینک را پاک کنید
 • مرورگر خود را پاک کنید
 • سرور خود را تغییر دهید

Refresh کردن صفحه

زمانیکه خطای ۴۰۴ به وجودآمده مربوط به گوگل باشد شما می توانید با Refresh کردن صفحه مشکل به وجودآمده را رفع کرده و به راحتی به صفحه ای که در نظر دارید دست پیدا کنید.

بنابراین اولین چیزی که شما در صورت مشاهده کردن خطای ۴۰۴ برای رفع خطای ۴۰۴ باید انجام دهید این است که صفحه مورد نظر خود را  Refresh کنید. برخی از مرورگرهای پرکاربرد همچون Chrome,Fire fox می توانند با استفاده از کلید f5 صفحه مورد نظر خود را Refresh کنند. اما باید دقت داشته باشید  که با علامت چرخ برگردون که در بالای نوار آدرس صفحه شما نمایان است هر گز صفحه را Refresh نکنید و حتما از کلید f5 برای این کار استفاده کنید.

بررسی کردن آدرس مجدد سایت

کار بعدی که برای رفع خطای ۴۰۴ می توانید انجام دهید این است که آدرسی سایتی را که برای مرورگر ارسال کرده اید را بار دیگر مورد بررسی قرار دهید زیرا این احتمال وجود دارد زمانیکه شما به صورت دستی اقدام به تایپ آدرس کرده اید اشتباه آدرس وارد شده باشد و با خطای ۴۰۴ روبرو شده باشید اما اگر آدرس را از روی وب سایت برداشته و بر روی لینک آن کلیک کرده اید این امکان وجود دارد که پیوند اشتباه وارد شده باشد پس باید آدرس را مجدد چک کنید.

قسمتی از لینک را پاک کنید

در این مرحله اگر آدرس سایت را به صورت www.seoiran.com/a/bc.html وارد کرده اید تنها کافی است چند حرف از آخر لینک را حذف کرده و آن را به صورت www.seoiran.com  وارد نمایید در بیشتر مواقع این روش جواب خواهد داد.

مرورگر خود را پاک کنید

از کارهای دیگر برای رفع خطای ۴۰۴ پاک کردن مرورگری می باشد که با آن کارهای خود را انجام می دهید. می توانید مرورگر خود را پاک کنید و مجدد از یک مرورگر دیگر امتحان کنید.

سرور خود را تغییر دهید

شاید برای شما هم این مسئله پیش آمده باشد که زمانیکه از سرور خود می خواهید به صفحه ای از یک سایت وارد شوید با مشکل مواجه شوید اما زمانیکه از یک دستگاه دیگر امتحان می کنید به راحتی می توانید به سایت و صفحه مورد نظر خود دست پیدا کنید.

در این مواقع به احتمال خیلی زیاد دستگاهی که شما با آن کار می کنید یا همان ISP شما دسترسی به سایت مورد نظر را برای شما مسدود کرده است و به همین خاطر به درستی کار نمی کند. کاری که شما باید انجام دهید این است که سرور خود را تغییر دهید و مجدد دست به کار شوید

عبارت هایی که وب سایت ها برای اعلام خطای ۴۰۴ استفاده می کنند

 • ۴۰۴
 • ۴۰۴ Resource not found
 • Error 404
 • HTTP 404
 • ۴۰۴ Not Found
 • Error 404 Not Found
 • ۴۰۴ Page Not Found
 • ۴۰۴ File or Directory Not Found

تاثیر خطای ۴۰۴ بر سئو

در تمام مقاله های سئو ایران این موضوع را به خوبی متوجه شده اید که بهبود وضعیت سایت شما تا چه حد می تواند رتبه و جایگاهی را که شما در نتایج جستجو در گوگل بدست می آورید تحت تاثیر قرار دهد و این موضوع را بخوبی درک کرده اید که سایت هایی که دارای خطاهای بسیاری باشند برای موتورهای جستجو کم اهمیت بوده و باعث جریمه آن ها می شود.

زمانیکه کاربران سایت شما به راحتی امکان دسترسی به صفحه مورد نظر خود را نداشته باشند با خطای ۴۰۴ مواجه خواهند شد و بدون شک با مشاهده خطاهای این چنینی بلافاصله سایت شما را ترک خواهند کرد و این موضوع باعث افت سئو سایت شما و کاهش رتبه در نتایج جستجو می شود و طبیعتا نتیجه منفی را برای سایت شما در برخواهد داشت.

۴۰۴ Error

به طور کلی برای نمایش صفحات وب‌سایت، مرورگر عناصر مختلف را از سرور درخواست می‌کند و آن را به کاربر نمایش می‌دهد. اگر مرورگر فایلی را از سرور بخواهد ولی آن فایل در سرور موجود نباشد چه اتفاقی می‌افتد؟! در این زمان خطای ۴۰۴ یا not found ایجاد می‌شود.

درواقع به طور کلی خطای ۴۰۴ زمانی نمایش داده می‌شود که صفحه‌ی مورد نظر شما در سرور پیدا نشود.
بخواهیم کمی تخصصی‌تر به موضوع نگاه کنیم ۴۰۴ یک کد وضعیت در پروتکل Http‌ است و از رده خطاهای ۴xx در سرچ کنسول محسوب می‌شود.

نمایش این خطا در مرورگر با عناوین مختلف از جمله ۴۰۴page not found، ۴۰۴ Http error، page can not be found و…. نمایش داده می‌شود. البته ممکن است طراح قالب وب‌سایت شما یک صفحه اختصاصی برای نمایش این خطا در سایت قرار داده باشد که پیغام‌ و تصاویر خاصی را نمایش دهد.

علت بروز ارور ۴۰۴

۱- خطای کاربر: این یک خطای سمت کاربر است و علت اصلی آن می‌تواند به این دلیل باشد که کاربر آدرس صفحه‌ای را بخاطر اشتباه تایپی به صورت نادرست وارد کرده باشد. در واقع کاربر به دنبال آدرسی است که در این وب‌سایت وجود ندارد. در این زمان این خطا به او نمایش داده می‌شود.

۲- تغییر نشانی صفحات: اگر آدرس و url صفحه‌ای را که قبلاً در وب‌سایت خود داشته‌اید، تغییر دهید احتمال مشاهده این خطا افزایش می‌یابد. برای مثال ما یک صفحه‌ای برای خدمات سئو با آدرس adminesite.com/seo‌ ایجاد کرده‌ایم اما بعد از مدتی به هر دلیلی آن را به آدرس adminesite.com/seo-services تغییر می‌دهیم. در این صورت کاربرانی که به آدرس اول مراجعه می‌کنند با خطای ۴۰۴ مواجه می‌شوند.

۳- حذف صفحات: اگر مقاله یا برگه‌ای در وب‌سایت شما وجود داشته و اکنون شما اقدام به حذف آن کنید کاربران با مراجعه به آدرس قبلی با این خطا مواجه می‌شوند.

چرا رفع خطای ۴۰۴‌ مهم است؟

همانطور که می‌دانید معمولاً بیشتر بازدیدهای یک وب سایت از طریق موتورهای جستجو مثل گوگل است. اگر شما آدرس صفحات خود را تغییر داده باشید و کاربر وارد آدرس قبلی شود با این خطا مواجه می‌شود.

برای گوگل مهم است که کاربر به سرعت به مطلب مدنظر خود دست بیاید اما وب سایت شما این قانون را با ایجاد خطای ۴۰۴ نقض می‌کند! اگر این مورد مدام تکرار شود در سئو وب‌سایت شما تاثیر منفی خواهد داشت.

بسیاری از این خطاها در سرچ کنسول وب‌سایت شما نمایش داده می‌شوند. پس به این معناست که گوگل به رفع این خطا اهمیت می‌دهد. بهتر است ادامه‌ی آموزش را دنبال کنید و هرچه زودتر این خطا را رفع نمایید.

چگونه خطای ۴۰۴ را برطرف کنیم؟

حال که متوجه شوید خطای ۴۰۴ چیست؟ به سراغ روش حل این خطا می‌رویم. در ابتدا توجه داشته باشید که اگر شما به عنوان یک کاربر یا بازدیدکننده‌ی سایت با این خطا مواجه می‌شوید به بخش بعدی مقاله مراجعه کنید. اما اگر شما ادمین سایت هستید و قصد رفع خطای ۴۰۴ را دارید موارد زیر را رعایت کنید:

۱- ایجاد ریدایرکت

صفحاتی که در سایت شما حذف شده‌اند یا تغییر آدرس داده شده‌اند باید به صفحات مرتبط یا صفحه‌ی تغییر یافته ریدایرکت شوند. در مثال بالا باید صفحه‌ی seo-services به صفحه‌ی seo ریدایرکت ۳۰۱ شود تا کاربر این خطا را مشاهده نکند.

۲- رفع لینک های شکسته

لینک‌هایی در صفحات وب‌سایت شما وجود دارند که به آدرسی اشتباه لینک می‌دهند یا اینکه به آدرسی لینک می‌دهند که دیگر در سایت موجود نیست. بهتر است با ابزارهایی مثل وب‌سایت brokenlinkcheck.com این پیوندها را بیابید و آنها را اصلاح کنید.

۳- بازنگری تصاویر

اگر تصاویری در وب‌سایت قرار داده و بعدها از طریق بخش رسانه‌ها یا سرور آن را حذف کنید با این خطا رو رو خواهید شد. چون در صفحه‌ی مطلب، تصویری فراخوانی می‌شود که در سرور موجود نیست. برای رفع آن کافیست به صفحه‌‌ای که این تصویر فراخوانی می‌شود مراجعه کرده و بخش تصویر قبلی را حذف و تصویر جدیدی آپلود کنید.

۴- تغییر فرمت پیوند یکتا

اگر دامنه‌ی وب‌سایت خود را به طور کلی به آدرس جدیدی ریدایرکت کرده باشید احتمالاً در صفحات داخلی سایت به این خطا برخواهید خورد. به بخش تنظیمات پیوند یکتا در سایت خود مراجعه کنید و یکبار فرمت پیوند یکتا را تغییر دهید، ذخیره کنید و سپس به حالت قبل یا دلخواه خود برگردانید.
برای مثال یکبار پیوندهای یکتا را روی گزینه‌ی عددی بگذارید و ذخیره کنید. سپس آن را روی نام نوشته قرار دهید و ذخیره نمایید.

نکته: اگر افزونه‌ یا قالب جدیدی نصب کرده‌اید و با این خطا روبرو می‌شوید هم اقدام مرحله ۴ را یکبار انجام دهید.

۵- ایجاد صفحه‌ی ۴۰۴

بهتر است در قالب وب‌سایت شما یک صفحه‌ی نمایش خطای ۴۰۴ ایجاد شده باشد و در آن به کاربر پیغام دهید آدرس جستجو شده در این سایت وجود ندارد. در این صفحه قرار دادن بخش مطالب پیشنهادی و باکس جستجو موجب کاهش احتمال خروج کاربر از سایت خواهد شد.
گرچه این مورد یک راه‌حل نیست اما مانع افزایش نرخ bounce rate می‌شود.

به عنوان بازدیدکننده‌ی سایت چگونه ارور ۴۰۴ را رفع کنیم؟

اگر حین مشاهده‌ی یک وب‌سایت با این خطا روبرو شده باشید برای مقابله با آن به ترتیب کارهای زیر را انجام دهید تا شاید بتوانید صفحه‌ی مورد نظر  خود را بیابید:

 • ابتدا با زدن کلید ctrl + f5 صفحه‌ را رفرش کنید.
 • به نوشتار آدرس توجه کنید شاید آدرس را به دلیل اشتباه تایپی اشتباه وارد کرده باشید. برای مثال ‌در این آدرس adminesite.com/google-search-console نوشته باشید search-consule.
 • بخشی از آدرس را پاک کنید تا به ریشه‌ی دایرکتوری برسید برای مثال در این آدرس adminesite.com/training/seo بخش آخر را پاک کرده و به adminesite.com/training  برسید شاید مطلب مورد نظر خود را بیابید.
 • اگر آخرین بخش url‌، آدرس مشخصی است آن عبارت را ترجمه و در بخش جستجو سایت سرچ کنید برای نمونه در آدرس مثال قبل سئو یا seo‌ را جستجو کنید.
 • این آدرس را در موتور جستجو سرچ کنید.

اگر با انجام تمام موارد بالا به نتیجه ای نرسید احتمالاً این صفحه از سایت مدنظر شما حذف شده یا اینکه شما آدرس نادرستی در اختیار دارید. بهتر است به پشتیبان وب‌سایت پیغام دهید.

تعریف ویکی پدیا از ارور ۴۰۴

خطای ۴۰۴ (به انگلیسی: HTTP 404) یکی از کدهای وضعیت پروتکل انتقال ابرمتن می‌باشد که با عنوان خطای «یافت نشد» (به انگلیسی: Not Found) شناخته می‌شود. بدین معنی که سرور وب نمی‌تواند منبع درخواستی را پیدا کند.

این خطا نباید با خطای «سرور یافت نشد» (به انگلیسی: Server Not Found) اشتباه گرفته شود. در خطای ۴۰۴ ارتباط با سرور به طور کامل برقرار شده، اما منبع درخواستی موجود نبوده است؛ در حالی که در خطای «سرور یافت نشد» امکان برقراری ارتباط با سرور میزبان وجود ندارد.

این خطا که یکی از رایج‌ترین خطاهای موجود در وب است که معمولاً به دلیل دنبال کردن پیوندهای مرده یا خراب (یا لینک شکسته) به وجود می‌آید. ما میدانیم با آموزش های حرفه ای این مشکل را رفع کنیم .

صفحات سفارشی خطا

صفحه سفارشی خطای ۴۰۴ در ویکی‌مدیا

اکثر سرورهای وب قابلیت سفارشی سازی صفحات خطا را دارند.  به این صورت که می‌توانید سرور را تنظیم کنید تا در مواقع روی دادن این خطا صفحات طراحی شده را نمایش دهد. این صفحات معمولاً حاوی لوگوی وبسایت، پیوند به صفحه اصلی و فرم جستجو می‌باشند.

مرورگر اینترنت اکسپلورر صفحات خطای سفارشی که حجم آن‌ها کمتر از ۵۱۲ بایت باشند را نمایش نداده و به‌جای آن صفحه کاربرپسند خود را به کاربر نشان می‌دهد. این عمل نقض RFC 2616 (متن تعریف پروتکل انتقال ابرمتن) می‌باشد که صراحتاً بیان می‌کند: «عوامل کاربر باید تمامی قسمت‌های پاسخ را به کاربر نمایش دهند.»قسمت ۱۰٫۴