رپورتاژ آگهی امروزه یکی از بهترین روش های تبلیغات اینترنتی بوده که تاثیر زیادی در سئو سایت دارد. در مقاله زیر نکات رپورتاژ آگهی کاملا آمده است.

رپورتاژ آگهی چیست؟ برای شما حتماً پیش آمده است که مطلبی را در یک مجله اینترنتی در خصوص معرفی یک محصول یا خدماتی خوانده‌اید و در آخر از شما خواسته شده است تا برای تهیه محصول به سایت معرفی شده بروید. درواقع شما با یک آگهی روبرو شدید که با شیوه‌ای متفاوت و بیان مزایای محصول در قالب داستان مخاطبان خود را ترغیب به خرید محصول و خدمات خود می‌کند. شما تا وقتی که به انتهای متن نرسید، متوجه نخواهید شد که این یک متن آگهی است و تمایل داشتید تا آخر آن را مطالعه کنید. این شیوه را رپورتاژ آگهی می‌گویند.

رپورتاژ آگهی چیست؟

رپورتاژ آگهی یک روش بازاریابی است که امروزه بیشتر صاحبان کسب‌وکار از آن برای معرفی محصولات و خدمات خود به شیوه‌ای نوین و جدیدتر استفاده می‌کنند. البته خود این تکنیک، جدید نیست؛ اما با گسترش اینترنت و تبلیغاتی اینترنتی، اهمیت استفاده از رپورتاژها بیشتر از گذشته شده است.

تعریف رپورتاژ آگهی

رپورتاژ یک متنی است که در قالب گزارش یا داستان نوشته می‌شود که در آن به معرفی محصول یا خدمات از طریق بیان مزیت‌ها به صورت بی طرفانه پرداخته می‌شود تا مخاطب هیچ‌گاه حس نکند که یک متن تبلیغاتی را می‌خواند.

رپورتاژها سابقه دیرینه‌ای دارند. حتی قبل از گسترش اینترنت در کشور، از این تکنیک در تبلیغات تلویزیونی استفاده می‌شد. درواقع بیشتر تبلیغاتی که شما مشاهده می‌کنید و در آن برای رفع مشکلات، راه‌حلی را ارائه می‌دهند که در آخر برند معرفی می‌شود را رپورتاژ آگهی می‌گویند. حتی در روزنامه‌ها و مجلات هم بخشی از تبلیغات به صورت رپورتاژ بیان می‌شد؛ برای مثال آموزشگاهی به حل مسائل درس خاصی یا روانشناسی به بیان مشکلات دانش آموزان و راه‌حل‌های آن‌ها می‌پردازد، بدون اینکه خواننده متوجه نوع آگهی بودن شود.

مردم بیشتر به دنبال دریافت اطلاعات مورد نیاز خود در خصوص محصول یا خدمات از طریق رسانه‌ها هستند تا اینکه بخواهند به صورت مستقیم از شخصی بپرسند. رسانه‌ها یک منبع بی طرف هستند که هدف آن‌ها فقط اعلام مزیت شرکت آگهی دهنده است؛ اما یک بازاریاب قصد فروش مستقیم کالا به صورت هدفمند دارد و این باعث کاهش اعتماد مردم به خرید در لحظه‌های اولیه می‌شود.

گوگل ادوردز چیست

هدف از رپورتاژ آگهی

هدف اصلی این نوع آگهی ترغیب مردم به خرید محصول از طریق بیان داستان و مزیت‌های آن است. مردم عاشق خواندن داستان هستند و ارتباط مؤثر و بهتری با آن برقرار می‌کنند و خود را جای شخصیت‌های داستان قرار می‌دهند. به عبارتی دیگر، داستانی که آن‌ها می‌خوانند، اگر بتواند مزیت‌های محصول و خدمات را به خوبی بیان کند، متن شما توانسته است که ارتباط خوبی با خواننده برقرار کند.

تأثیر رپورتاژ آگهی در سئو سایت

هدف اصلی مدیران سایت برای نوشتن رپورتاژها، افزایش بازدید و در نتیجه رتبه سایت است. اصولاً رپورتاژها را در سایت‌های پربازدید قرار می‌دهند تا بتوان نتیجه مورد دلخواه را به دست آورد. قرار دادن این نوع آگهی‌ها در چنین سایت‌هایی که مطالب آن‌ها بازدید بالایی دارند، باعث افزایش نرخ ورود کاربران مختلف به سایت شده که همه این‌ها یک بک لینک با خود سایت اصلی به حساب می‌آید. حتی به غیر از افزایش سئو سایت به برند سازی کسب‌وکار شما کمک خواهد کرد.

نکات در خصوص رپورتاژ آگهی

۱.  در رپورتاژ آگهی نمی‌توان به همه جزئیات کسب‌وکارها پرداخت، پس یک نکته مهمی را که از نظر شما بیشتر از همه مورد نیاز کاربرانتان است را در قالب یک داستان به همراه بیان مزیت‌های آن بنویسید؛ برای مثال ما زمانی که قصد نوشتن رپورتاژی را برای سئو سایت خود داشته باشیم، به اهمیت سئو و مزیت‌های آن برای کسب‌وکارها می‌پردازیم یا نکات مهمی که کاربران عادی باید بدانند. مخاطبان شما کاربران عادی هستند، پس باید به زبان خودشان با آن‌ها صحبت کنید و نمی‌توان به بیان جزئیات تخصصی پرداخت.

۲.  اصول نگارشی را رعایت کنید. پاراگراف بندی، داشتن زیر عنوان‌های مناسب، داشتن فهرست و غیره از دیگر نمونه نگارش مناسب یک مطلب است که باید در این نوع آگهی‌ها هم رعایت کنید. حتماً قبل از انتشار مطلب در سایت، آن را توسط یک ویراستار بررسی کنید.

۳.  هدفمند باشید. از قبل بدانید که قصد نوشتن چه موضوعی را دارید و سراچه‌هایی را برای نشر رپورتاژ انتخاب کنید که متناسب با کسب‌وکار شما باشد و همچنین اکثر مشتریان شما در آنجا حضور فعال داشته باشند.

۴.  رپورتاژ را با پست مهمان اشتباه نگیرید. در پست مهمان، شما یک مقاله آموزشی متناسب با سایت خود و طرف مقابل می‌دهید؛ اما در رپورتاژ اگهی قصد معرفی محصولی را در قالب گزارش یا داستان دارید.

۵.  حتماً از قبل به خواننده اطلاع دهید که این یک آگهی رپورتاژی است.

۶.  از زبان ساده و قابل فهم استفاده کنید و از به کار بردن پاراگراف یا نوشتن متن‌های طولانی خودداری کنید.

آنالیز رقبا در سئو

۷.  به موضوعات روز بپردازید؛ یعنی محصول یا خدماتی را معرفی کنید که کاربران به دنبال آن هستند.

۸.  از سایت‌های بی طرف برای نشر آگهی خود استفاده کنید.

۹.  متن خود را بیشتر در قالب داستانی بنویسید و حتماً مزیت‌های آن را بیان کنید.

۱۰.  برای تأثیر سئو، حتماً روی کلمات کلیدی صفحات مربوط لینک مناسب دهید.

۱۱.  نمونه‌های رپورتاژ مشابه کسب‌ وکار خود را در دیگر سایت‌ها جست‌وجو کرده و مطالعه کنید. این مطالعه باعث می‌شود که بتوانید ایده‌های خیلی بهتری بگیرید؛ اما کپی نکنید.

رپورتاژها را ادامه دهید

رپورتاژ آگهی ها در یک سایت پربازدید باعث افزایش ناگهانی ورود کاربران به سایت شما می‌شود. از آنجا که این نوع آگهی‌ها بسته به تعداد روز خاصی قرار می‌گیرند، بعد از اتمام قرارداد توسط مدیر برداشته می‌شوند؛ این مسئله می‌تواند باعث افت ناگهانی ورود کاربر به سایت شود که در نتیجه منفی بر سئو سایت شما خواهد گذاشت. برای همین طبق یک برنامه و استراتژی خاصی در سال، هر ماه رپورتاژهای آگهی در سایت‌ها و با موضوعات مختلف نشردهید.

منبع: سئوکار


رپورتاژ آگهی چیست؛ چگونه یک رپورتاژ آگهی بنویسیم؟

قدرت و تأثیر استفاده از رپورتاژ آگهی (یا «رپرتاژ آگهی» که از نظر املایی نادرست، اما رایج است) برای تبلیغ و شناساندن کسب و کار، موضوعی است که من آن را از گریز به دنیای خرده فروشی آموختم. همان‌طور که از نام آن‌ مشخص است، «رپورتاژ آگهی» نوعی آگهی تجاری‌ است که از ساختار گزارشِ روایتی بهره می‌برد. زمانی که به‌عنوان صاحب یک مغازه‌ی کتاب‌فروشی کسب‌و‌کار خود را به راه انداختم، در یک روزنامه‌ی محلی تبلیغ می‌کردم. عمده‌ی آگهی‌های ما بر مبنای ارائه‌ی تخفیف و شرایط ِخریدِ ویژه به مشتریان بود. در آن روزنامه هرازگاهی ستون یا تبلیغی ویژه منتشر می‌شد که محتوای رپرتاژ آگهی‌ در آن گنجانده شده بود. ما به‌سرعت دریافتیم که این نوع تبلیغ رونق قابل توجهی به کسب‌وکار می‌بخشد، و به‌ویژه تأثیر مثبتی در جذب مشتری جدید دارد. در ادامه به شما خواهیم گفت که رپورتاژ آگهی چیست و چه مزایایی دارد.

رپورتاژ آگهی؛ معامله‌ای «سه سر سود»

تبلیغات از نوع رپرتاژ آگهی، مزایای منحصربه‌فردی برای خواننده‌، آگهی‌دهنده و منتشرکننده‌ی آگهی به‌همراه دارد.

مردم از دیدن رپورتاژ آگهی‌ در رسانه‌ها لذت می‌برند. خریدارانِ بالقوه تبلیغات را به چشمِ «اخبار قابل استفاده» نگاه می‌کنند که اطلاعات لازم را برای تصمیم گیری آگاهانه در خصوص خرید هر آنچه به آن نیاز دارند، برای‌شان مهیا می‌کند. یک رپرتاژ آگهی که به‌خوبی نگاشته شده باشد، این اطلاعات را در قالبی جالب‌توجه و گیراتر از تبلیغات معمولی ارائه می‌دهد. رپرتاژ آگهی‌ها به نظر خوانندگان سرگرم‌کننده و مفید و برای آگهی‌دهنده‌ها ابزاری قدرتمند به حساب می‌آیند. آگهی‌دهنده‌ها با استفاده از رپرتاژ آگهی «چهره»‌ای به کسب‌و‌کارشان می‌بخشند، آن را واجد صفات انسانی می‌کنند و خود را نسبت به رقبایشان متمایز می‌کنند. انسان موجودی اجتماعی است؛ ترجیح ما این است که به جای سروکار داشتن با یک شرکت با انسان‌های دیگر تعامل کنیم. رپرتاژ آگهی این فرصت را به هر کسب‌وکار می‌دهد تا با معرفی نیروی انسانی و روایت داستان کسب‌وکار خود امکان چنین تعاملی را فراهم کند.

بهترین ابزارهای دیجیتال مارکتینگ

ساختارِ روایی رپرتاژ آگهی همچنین، پیام صاحبان صنایع و کسب‌وکارها را برای‌ مردم به‌یادماندنی‌تر می‌کند. وقتی مردم خود را به‌عنوان بخشی از داستان روایت‌شده می‌بینند، اطلاعات را کامل‌تر و به مدت طولانی‌تری به‌یاد می‌آورند. داستان‌ها اطلاعات را به جالب‌ترین و به‌یادماندنی‌ترین شیوه‌ی ممکن نقل می‌کنند. داستان‌ها نه‌تنها به مردم کمک می‌کنند کسب‌وکارها را بهتر به‌خاطر بسپارند بلکه آنها را برای اقدام به خرید ترغیب می‌کنند.

هنگامی که اطلاعات یا ایده‌ای در قالب داستان ارائه شود، افراد را سریع‌تر و با تأثیر بیشتری متقاعد می‌کند. استفاده از رپرتاژ آگهی برای بیان متقاعد‌کننده‌تر و به‌یاد‌ماندنی‌تر پیام کسب‌و‌کارها، به صاحبان آن اجازه می‌دهد تا در بین رقبا قد علم کنند. مردم محتوای انتشار یافته‌ به شکل چاپی را قابل‌اعتماد‌تر از محتوای سایر رسانه‌ها‌ می‌یابند. آگهی‌دهندگان می‌توانند از این اعتماد برای ارتقای نظر مردم درباره‌ی کسب‌و‌کارشان استفاده کنند.

مردم رپرتاژ آگهی چاپ شده در روزنامه را به چشم محتوایی قابل اعتماد نگاه می‌کنند. این نکته مخصوصا برای کسب‌وکارهای خدماتی یا تازه تأسیس‌تری مهم است که، برای جذب مشتریانِ محتاط، نیاز دارند وجهه‌ی خوبی از خود بسازند. رپورتاژ آگهی ابزار قدرتمندی برای آن دسته از مشاغلی است که خدمات تکنیکی ارائه می‌دهند یا نیاز دارند ایده‌های پیچیده‌ای را برای مخاطبان‌شان بیان کنند. برای مثال، در آن روزنامه‌ای که درباره‌اش صحبت کردم، هر هفته بخشی با عنوان “سؤال از کارشناسان” منتشر می‌شود که در آن پزشکان، دندان‌پزشکان، مشاوران اقتصادی و دیگر متخصصین می‌توانند با پاسخ دادن به سؤالات مردم جنبه‌ی خاصی از کارشان را برای آنها شرح بدهند.

آن دسته از صاحبان مشاغل که کالا یا خدماتی عرضه می‌کنند که نسبت به کالا یا خدمات مشابه قیمت بالاتری دارد، می‌توانند از رپرتاژ آگهی برای نشان دادن ارزش کالا و خدمات‌شان استفاده کنند.

برای مثال رستورانی که از گوشت محلی در پخت غذا استفاده می‌کند، می‌تواند با شیوه‌ای جذاب و متقاعدکننده در قالب یک داستان، مزایای استفاده از این نوع گوشت برای سلامتی و همچنین کیفیت غذاهای پخته‌شده با آن را شرح بدهد. رپورتاژ آگهی نه‌تنها بازگوکننده‌ی خدمت یا کالای قابل عرضه‌ی یک کسب‌وکار است بلکه ضرورت دقت مصرف‌کنندگان به نکات مهم را نیز شرح می‌دهد.

رپورتاژ آگهی همچنین برای صاحبان نشریات مزایای چشمگیری به‌همراه دارد. بدیهی‌ترین مزیت آن هزینه‌ی تبلیغاتی است که به نشریه پرداخت می‌شود که می‌توان از آن برای توسعه‌ی محتوا و افزایش درآمد استفاده کرد. می‌شود رپورتاژ آگهی را به‌صورت تبلیغی تکی یا به عنوان بخشی از برنامه‌ی تبلیغات سنتی به کسب‌وکارها ارائه داد. من در کسب‌وکارم از رپورتاژ آگهی برای ترغیب مشتریانم استفاده می‌کنم تا فضای بیشتری برای آگهی‌شان خریداری کنند. برای مثال آگهی‌دهنده‌ای که نیمی از یک صفحه را برای آگهی خود خریداری کند، یک مقاله‌ی یک‌چهارمِ صفحه‌ای از ما هدیه می‌گیرد یا اگر یک تمام‌صفحه را برای آگهی خود خریداری کند، یک مقاله‌ی نیم‌صفحه‌ای و یک عکس هدیه می‌گیرد. ما هزینه‌ی فضای رپورتاژ آگهی را در هزینه‌ی آگهی‌ لحاظ می‌کنیم.

رتبه اول گوگل

مضاف بر افزایش درآمد، رپورتاژ آگهی شمار خوانندگان را هم افزایش می‌دهد. همان‌طور که اشاره شد، خوانندگان از رپورتاژ آگهی لذت می‌برند، پس گنجاندن رپرتاژ آگهی در نشریه‌، ارزش آن را برای مخاطبین افزایش می‌دهد. یک رپورتاژ آگهی با طراحی مناسب، که از عکس یا اثر هنری استفاده کرده باشد، به جاذبه‌ی بصری نشریه اضافه می‌کند و یکنواختی صفحات تبلیغی آن را می‌زداید. علاوه بر این فهمیده‌ام که رپرتاژآگهی‌ها حس وفاداری را در مشتریانی که در نشریه‌ی شما آگهی داده‌اند، برمی‌انگیزند. آنها از دیدن مقالات چاپ‌شده در مورد کسب‌و‌کارشان خوشحال می‌شوند.

دادن شانس خرید رپورتاژ آگهی به آنها روابط شما را با مشتریان‌تان محکم می‌کند. ما در مورد رپورتاژ آگهی بازخورد بسیار مثبتی از مشتریان‌مان دریافت می‌کنیم. به‌ این دلیل که رپرتاژ آگهی‌ها خوانندگان را به خود جلب می‌کنند، به کرات اتفاق می‌افتد که هنگام خرید به آنها اشاره می‌کنند: «در مورد کسب‌وکارتان در روزنامه خوانده‌ام»؛ و این ارزش نشر شما را ثابت می‌کند.

چگونه یک رپورتاژ آگهی مؤثر بنویسیم

مشکلِ اضافه کردن رپورتاژ آگهی به ترکیبِ محصولِ نهایی، زمان‌بر بودن ساخت و نگارش آن است. من به چند دلیل اجازه‌ی نگارش متن رپورتاژ آگهی را به مشتریانم نمی‌دهم. محول کردن این کار به خود مشتریان احتمال خرید آنها را کاهش می‌دهد. حتی اگر صاحبان کسب‌وکار از تسلط کافی در نگارش برخوردار باشند، گرایش آنها به سمت استفاده‌ از اصطلاحات بیش از حد تخصصی و نوشتن از چیزهایی است که بیشتر برای خودشان مهم است تا خوانندگان.

من پی‌برده‌ام که نوشتن متن رپورتاژ آگهی توسط خودمان بسیار بهتر است. اگر هیئت تحریریه دارید، نوشتن متن رپورتاژ آگهی راهی برای مشارکت مستقیم آنها در تهیه‌ی نسخه‌ی نهایی است. اگر هیئت تحریریه ندارید، با فروشنده‌های خودتان، کارمندان دفتری و کارکنان تولیدتان صحبت کنید، ممکن است در میان آنها فردی لایق و علاقه‌مند به نگارش متن پیدا کنید. گزینه‌ی دیگر شما استخدام یک نویسنده‌ی آزادکار (فریلنسر) است.

رپرتاژ آگهی‌ها تبلیغات معمولی نیستند، رپرتاژ آگهی‌ها داستان‌اند. آنها نباید به سادگی مواردی را تکرار کنند که در تبلیغات به آن اشاره شده است. نگارش بسیاری از رپرتاژ آگهی‌هایی که در روزنامه‌ی ما به چاپ می‌رسد بر عهده‌ی من است؛ و اینها درس‌هایی هستند که من آموخته‌ام:

۱. سعی نکنید به تمام داستان مشتریان‌تان بپردازید

تمرکز خود را بر یک جنبه‌ی جالب‌توجه از کسب‌وکارشان بگذارید؛ مثلا: چطور شروع به کار کردند، جایزه‌ی مهمی که برنده شده‌اند، خدمات جدیدی که ارائه می‌دهند.

سرچ کنسول چیست

۲. چهره‌ای برای کسب‌وکارها ایجاد کنید

داستان‌هایی که درباره‌ی اشخاص باشد، گیراتر از داستان‌هایی‌ است که درباره‌ی تشکیلات و سازمان‌ها باشند. به داستان‌هایی درباره‌ی صاحبان آن مشاغل بپردازید، درباره‌ی خانوادشان، کارکنان‌شان و مشتریان‌شان. سعی کنید تصاویری از کسانی که درباره‌ی آنها می‌نویسید به متن اضافه کنید.

۳. درباره‌ی چیزهایی بنویسید که برای خواننده‌ها جالب باشد

مقالاتی درباره‌ی اینکه چطور کسب‌وکارها به مشتریان‌شان کمک کرده‌اند تا کارشان را به‌طور خاصی خوب انجام بدهند. این روش یکی از بهترین ساختارها برای ارائه‌ی تصدیق مشتریان است. به عنوان مثال من شاهد بودم که انتشار داستان «خانم صمدی، همشهری ما» که با اشتیاق وصف‌ناپذیری در مورد خدمات خوب کلینیک زیبایی شبنم صحبت کرده بود، همراه با عکس خندانی از او در کنار پزشک کلینیک، چه واکنش قدرتمندی را در خوانندگان ایجاد کرد.

۴. گیرا و جذاب بنویسید

از زبان ساده و محاوره‌ای استفاده کنید و از کاربرد جملات و پاراگراف‌های طولانی بپرهیزید. از تیترهای قدرتمند استفاده کنید و مطمئن شوید برای هر عکس توضیحاتی نوشته‌اید. تحقیقات نشان می‌دهند حتی افرادی که مقالات را نمی‌خوانند، سرتیترها و توضیحات عکس‌ها را مطالعه می‌کنند.

اصول اخلاقی رپورتاژ آگهی چیست

کسب اطمینان از اینکه خوانندگان می‌توانند میان مقالات تبلیغاتی و دیگر مقالات روزنامه‌‌ی شما تمایز قائل شوند بسیار اهمیت دارد. این تمایز نه‌تنها برای مراعات موارد قانونی، بلکه برای حفظ اعتبار رسانه‌ی شما حائز اهمیت است. کافی است عبارت «محتوای تبلیغاتی» را با فونتی کوچک در بالای مقاله به خوانندگان متذکر شوید. تجربه به من آموخته است که این کار تأثیر بدی بر سودمندی رپورتاژ آگهی ندارد.

پایان خوش رپورتاژ آگهی

درج رپورتاژ آگهی در نشریه مستلزم زحمت فراوانی است. کسی باید از طریق صحبت با مشتری اطلاعات واقعی راجع‌ به محصول یا خدمات را جمع‌آوری کند و آنگاه داستان آن کسب‌وکار را بنویسد. درست است که زحمت زیادی می‌طلبد، اما ارزش این همه تلاش را دارد. همان‌طور که پیش از این اشاره شد، مزایای فراوان رپورتاژ آگهی متوجه‌ی همگان است: خوانندگان، آگهی‌دهندگان و نشریه‌ی شما.

در حال حاضر، تقریبا تمام رسانه‌ها به‌نوعی از «محتوای جاسازی‌شده» (embedded content) استفاده می‌کنند؛ به این شکل که محصول یا برند آگهی‌دهنده در برنامه‌سازی آن رسانه یکپارچه می‌شود. دلیل این کار بسیار ساده است- جواب می‌دهد! هیچ رسانه‌ای در امر انتقال داستان یا اطلاعات بهتر از رسانه‌های چاپی عمل نمی‌کند. استفاده از رپرتاژ آگهی، اهرمی فوق‌العاده برای افزایش توان ما در کمک به مشتریان و کسب درآمد است. به مشتریان‌ کمک کنید که داستان‌شان را از طریق نشریه‌ی شما به گوش مخاطبان‌شان برسانند، و مطمئن باشید که هر دو پایان بسیار خوشی را تجربه خواهید کرد.