فاکتور های سئو در سه بخش خلاصه می شوند که سئو داخلی سایت یکی از آنهاست.

در ادامه قصد داریم تا در قالب محتوایی تجربی کاربردی هر آنچه راجب سئو داخل سایت می دانیم را به اشتراک بگذاریم پس با ما همراه باشید.

سئو داخلی چیست؟

به تمامی اقداماتی که در داخل سایت برای ایجاد ارتباطی بهتر با یوزر و موتورجستجو انجام می شود سئو داخلی می گویند.

بستگی به میزان رقابت کلمات کلیدی و سایت رقبا دارد اما ما بر این باوریم که سئو داخلی حدودا ۴۰% از فاکتورهای رتبه بندی گوگل را در بر میگیرند. بیشتر

جالب ترین نکته در خصوص سئو داخلی که کمتر کسی به آن اشاره می کند ارتباط مستقیم آن با شرایط خارج از سایت است.

موضوع را میشکافیم: پروسه لینک سازی باید بر اساس وضعیت سئو سایت بر اساس محتوا صفحه انجام شود و انجام این نکته در صفحه منجرب به داشتن بک لینک پروفایلی تمیز و بدون ریسک خواهد شد. بزارید تا مثالی برایتان بزنیم:

صفحه ای را در نظر بگیرید که چگالی آنکر تکست لینک های ورودی به آن بیشتر از حد معمول هستند و حتی محتوا صفحه ی لینک دهنده به صورت مستقیم با کلمه کلیدی لینک شده در رابطه است، خب اگر بیشتر لینک های صفحه اینطور باشند ریسک پنالتی بالا رفته و ممکن است موجب بهینه سازی بیش از حد شود. در اینجا بهتر است تا حد ممکن از تکرار کلمه کلیدی در صفحه پرهیز شود.

چک لیست فاکتور ها

در نظر داشته باشید که به دلیل نامعلوم بودن فاکتورهای رتبه بندی گوگل محتوا این چک لیست تا حدی بر اساس میزان اهمیت طبقه بندی شده است.

آدرس صفحات

معمولا آدرس صفحه بیانگر محتوای داخل آن است پس بهتر است کوتاه و در عین حال کاربردی باشد. گوگل به ۵ کلمه اول در آدرس صفحه اهمیت بیشتری نسبت به مابقی می دهد. تحقیقات نشان داده است که آدرس های کوتاه و بهینه شده نتایج بهتری را در گوگل کسب می کنند اما این تازه شروع ماجراست ….

جالب است بدانید وجود کلمه کلیدی اصلی یا مترادف صفحه در آدرس از نظر ارزش گذاری جزو کم اهمیت ها بوده و در ۲۰۱۹ که الان باشد تاثیر زیادی بر روی رتبه ندارد اما می تواند به مهم ترین تبدیل شود چگونه؟

طبق آمار موجود بیشتر لینک های خارجی سایت با متن لنگر آدرس همان صفحه است، بنابراین وجود کلمه کلیدی در آدرس می تواند در دراز مدت موثر ترین تبدیل به عاملی بسیار تاثیر گذار برای بهبود سئو در خارج از سایت شود.

چند نکته دیگر در این خصوص است که باید به آن ها نیز دقت شود:

 • از آدرس های پیش فرض سیستم مدیریت محتوا استفاده نکنید
 • اگر قبل از کلمه کلیدی چیزی هست خب این خوب نیست 🙁
  اگر صفحه سر دسته است بهتر است زیر مجموعه در ادامه آدرس صفحه پرنت قرار بگیرد.
 • هرگز از آدرس های طولانی استفاده نکنید
  بهتر است از آدرس های انگلیسی مترداف با کلمه کلیدی استفاده کنید چرا که فارسی ها معمولا یونیکد هستند.

کلمه کلیدی در ابتدای عنوان صفحه

تگ عنوان مهم ترین تگ در سئو داخلی سایت است. هر چقدر کلمه کلیدی نزدیک تر به شروع عنوان باشد گوگل اهمیت بیشتری را به آن می دهد. در هنگام استفاده از عنوان صفحه این نکات را را نیز فراموش نکنید:

 • از کلمات کلیدی مترادف و مرتبط با کلمه اصلی در عنوان استفاده کنید.
 • عنوان صفحه نباید بیشتر از حد مجاز تعیین شده توسط گوگل باشد.
 • از قرار دادن اسم برند در انتهای عنوان صفحات تا حد ممکن خود خودداری کنید.
 • برای جدا کردن کلمات از | – / استفاده کنید.
 • به هیچ عنوان از عناوین تکرار استفاده نکنید.
 • کلمه کلیدی صفحه را به واسطه گسترده کردن آن تبدیل به کلمه کلیدی دنباله دار بکنید تا شانس بهتری را برای کسب رتبه با دیگر عبارات داشته باشید.
 • در صورتی که کلمه کلیدی بیش از ۳ یا ۴ بار تکرار شود مابقی عنوان صفحه نمایش در نتایج جستجو نمایش داده نخواهد شد.

قلاب

چشم های خود را ببنید، تصور کنید به دنبال پیدا کردن بهترین موتور سیکلت برقی در گوگل هستید و الان در صفحه نتیجه جستجو این کلمه. سه سایت در مقابل شماست عنوان اول: بهترین موتور سیکلت برقی کدام است، دومی لیست بهترین موتور سیکلت های برقی و سومی بهترین موتور سیکلت های برقی جهان در سال ۲۰۱۹ کدام اند؟

کدام را انتخاب می کنید؟ ممکن است هر سه مورد این کلیک کاملا سلیقه ای است اما به طور معمول آمار ها نشانگر این است که عناوین دارای محتواهای بیشتر کلیک بیشتری را نیز به خود جذب می کنند پس در اینجا عنوان دوم و سوم شانس بهتری دارند.

تیتر

سرتیتر ها در محتوا از مهم ترین بخش ها هستند این تیتر ها به قدری مهم اند که در بسیاری از مواقع کاربران به دلیل عدم وجود زمان کافی یا هر دلیل دیگری تنها اقدام به مطالعه تیترهای صفحه کرده و از خواندن کل مطلب خودداری می کنند.

در این بین تگ H1 مهم ترین آنهاست و H2، H3، H4، H5 به ترتیب ارزش گذاری می شوند، این تگ پس از عنوان مهم ترین تگ در داخل صفحه از دیدگاه موتورهای جستجوست.

حتما کلمه کلیدی اصلی پیج را در این تگ قرار داده و از کلمات مرتبط با کلمه اصلی در دیگر سر تیتر ها استفاده کنید.

مالتی مدیا: تصویر، ویدئو، پادکست

صفحه ای که در آن مالتی مدیایی که تصویری، ویدئویی یا حتی صوتی باشد چندین و چند برار ارتباط بهتری با خواننده بر قرار میکند. وجود ویدئو، پادکست و تصاویر اینفوگرافیک در صفحه زمان ماندگاری کاربران در سایت را افزایش داده و باعث پایین آمدن نرخ بانس ریت می شود.

بانس ریت به میزان زمان ماندگاری کاربر در سایت گفته می شود که یکی از فاکتورها در رتبه بندی گوگل است.

کلمات مکمل در تیترها

با به کار گیری از ابزارهای تحقیقات کلید واژه کلمات مرتبط با کلمه اصلی یا کلمه ریشه ای را پیدا کنید و سپس در H1 در H2 از آن ها استفاده کنید.

کلمه کلیدی در پاراگراف اول

این یکی سادست کلمه/کلمات کلیدی را در پاراگراف اول بین ۱۰۰ تا ۱۵۰ کلمه ابتدایی صفحه قرار دهید. این بخش از محتوا معرفی نامه نامیده می شود و مفهوم محتوای کل صفحه را به صورت خلاصه شده به کاربر می رساند پس در نوشتن آن کمی حوصله و خلاقیت به خرج دهید. کاربران معمولا پس از مطالعه بخش ابتدایی صفحه تصمیم به ماندن یا ترک صفحه می کنند.

طراحی صفحه

اگر ظاهر سایت اولین عامل در جذب رضایت یوزر نباشد بدون شک دومین است. این که چطور سایت را طراحی کنید کاملا بستگی به هنر و خلاقیتتان دارد اما یک توصیه ساده: خودتان را به جای کاربر قرار دهید تا درک حاصله از نیاز های او منجرب به باز شدن ذهنتان شود.

لینک خارجی

ارجاع کاربر به واسطه لینک کردن صفحه به منابع معتبر باعث می شود تا کاربران بهتر به موضوع مورد نظر خود برسند، از طرفی ایجاد بک لینک به صفحات مرجع مرتبط با سایت شما باعث ایجاد درک بهتر گوگل از محتوای صفحه شده و در نهایت منجرب به افزایش رنکینگ سایت در نتایج جستجو گوگل می شود.

لینک داخلی

با هر پیوند داخلی درصدی از اتوریتی صفحه لینک دهنده را به صفحه لینک شونده منتقل می شود. پس در دادن این لینک ها نهایت وسواس را به خرج دهید.

سرعت بارگذاری

گوگل هرگز فاکتورهای رتبه بندی خود را به صورت عمومی اعلام نمی کند اما اینبار رسما اعلام کرده که سرعت بارگذاری صفحات وب یکی از سیگنال های رتبه بندی ماست.

سرعت لود صفحه باید در بهینه ترین حالت ممکن قرار داشته باشد اگر از وردپرس استفاده می کنید تا حد ممکن از نصب پلاگین پرهیز کنید، نیاز های سایت حتما باید توسط یک متخصص کدنویسی شوند.

پلاگین ها و قالب های آماده وردپرس به دلیل طراحی عمومی آن ها باعث آسیب رساندن به ساختار سایت، امنیت و سرعت بارگذاری صفحات می شوند.