از مهم ترین مسئله ای که علاقه مندان به سئو باید درباره آن بدانند این است که سرچ کنسول چیست؟ و چه استفاده هایی از آن می شود.

یکی از مهم ترین ابزارهای سئو، سرچ کنسول می باشد که شما می توانید با کمک گرفتن از داده ها و گزارشاتی که توسط این ابزار در اختیار شما قرار داده می شود عملکرد وب سایت خود را در نتایج موتورهای جستجو بهبود دهید.

در مقاله امروز تمام نکاتی که نیاز است درباره اینکه سرچ کنسول چیست؟ چه قابلیت هایی دارد؟ را در اختیار شما همراهان سئو ایران قرار دهیم

سرچ کنسول چیست؟ چه قابلیت هایی دارد؟

یکی از سرویس ها و ابزارهای رایگان گوگل که به وبمسترها کمک می کند و گزارش های مربوط به عملکرد وب سایت را در اختیار آن ها قرار می دهد سرچ کنسول می باشد.

وبمسترها با کمک این داده می توانند وب سایت خود را بهینه سازی کنند. در حقیت سرچ کنسول یک نسخه بروزرسانی شده از گوگل وبمسترتولز می باشد. بنابراین این مسئله بسیار مهم است که تمام وبمسترها بدانند سرچ کنسول چیست؟ چه قابلیت هایی دارد؟

کارهایی که توسط سرچ کنسول انجام می شود

حال که دانستید سرچ کنسول چیست؟ بد نیست درباره اینکه سرچ کنسول چه کارهایی انجام می دهد هم اطلاعاتی داشته باشید. سرچ کنسول برای بهینه کردن سئو سایت مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین شما می توانید به این آگاهی و نتیجه برسید که گوگل چه اطلاعاتی درباره وب سایت شما دارد و به این آگاهی برسید که در زمان هی مختلف فعالیت وب سایت شما چگونه صورت می گرفته است.

کارهایی که با کمک سرچ کنسول می توانید انجام دهید:

 • بررسی کردن عبارت هایی که وب سایت شما توسط آن ها در گوگل نشان داده می شود
 • اطلاع پیدا کردن و مشاهده ترفیک های دریافتی وب سایت از عبارت ها و کلمات کلیدی مختلف وب سایت
 • بررسی کردن رنک و موقعیت وب سایت که نشان دهنده این موضوع است که به خاطر چه پرسشی رنک گرفته است
 • مقایسه عملکرد سایت در مدت زمان های مختلف
 • تحلیل کردن داده ها براساس نوع نوشتن
 • تحلیل کردن داده ها براساس موقعیت مکانی
 • مشاهده اینکه هر صفحه از وب سایت چه میزان کلیک دریافت کرده است.

عیب یابی خطاهای ایندکس شده

یکی از مهم ترین ویزگی های گوگل سرچ کنسول دادن گزارش درباره مطالب ایندکس شده می باشد که شما با توجه به این گزارش می توانید هر خطای مربوط به ایندکس شدن مطالب وب سایت را برطرف نمایید.

شما به کمک سرچ کنسول خیلی دقیق تر متوجه خواهید شد که چه تعداد از صفحات سایت شما ایندکس شده اند و چه تعداد ایندکس نشده اند همچنین می توانید دلایل ایندکس نشدن صفحات خود را نیز متوجه شوید.

در مورد خطاهای مربوط به  ایندکس شدن مطالب شما می توانید از ابزاری به نام URL Inspection سرچ کنسول استفاده کنید و مشکلات مربوطه را به بهترین شکل رفع کنید و از گوگل بخواهید تا خطای مورد نظر را بررسی کنید.

بهبود سئو سایت با سرچ کنسول

در مطالب بالا متوجه شدید که سرچ کنسول چیست؟ چه قابلیت هایی دارد؟. حال سوال این است که آیا درباره بهبود سایت به کمک سرچ کنسول هم اطلاعتی دارید؟

پیش تر عنوان کردیم که هدف اصلی سرچ کنسول کمک به وبمسترها برای تحلیل و بهینه سازی وب سایت می باشد تا بتوانند در نتیج موتورهای جستجو جایگاه مناسبی را بدست آورند. بنابراین می توان به این نتیجه رسید که استفاده از سرچ کنسول تا چه اندازه می تواند به سئو وب سایت شما کمک کند.

توصیه ما در سئو ایران به افراد مبتدی است که برای موفقیت در دنیای اینترنت و کسب و کارهای آنلاین مراحل زیر را در روند فعالیت های خود جای دهند تا بتوانند در بازار رقابت جایگاه مناسبی را بدست آورند.

 • ساخت نقشه سایت(xml)
 • شناسایی و حل خطاهای ایندکس شدن وب سایت
 • بررسی مشکلات امنیتی و اقدامات دستی وب سایت
 • مقایسه کردن عملکردهای خود قبل و بعد از هر بروزرسانی الگوریتم ها
 • ارتقاء دادن صفحاتی که CTR پایینی دارند
 • رنک گرفتن برای عبارات کلیدی بیشتر و افزایش حضور در گوگل

حرف آخر

امیدوارم مقاله امروز سئو ایران توانسته باشد به خوبی به شما معرفی کند که سرچ کنسول چیست؟ چه قابلیت هایی دارد؟ و با پی بردن به کارکردهای سرچ کنسول در آینده بتوانید عملکرد وب سایت خود را نسبت به دیگر رقبایتان ارتقاء دهید.

ما تضمین خواهیم کرد اگر شما به درستی از داده های سرچ کنسول استفاده نمایید و به خوبی بدانید که نحوه کار کرد سرچ کنسول به چه شکلی می باشد بدون شک افزایش رتبه و جایگاه چشمگیری را بدست خواهید آورد.

گوگل سرچ کنسول چیست + تفاوت آن با آنالیتیکس

کسب موفقیت در گوگل و رسیدن به یکی از نتایج ابتدایی آن نیازمند شناخت درست معیارهای تعریف شده توسط این موتور جستجو ارزشمند است. ثبت سایت در کنسول گوگل یکی از مهم ترین کارهایی است که صاحبان وب سایت ها باید به منظور بهبود کار خود انجام دهند. اما گوگل سرچ کنسول چیست؟ سایت گوگل سرچ کنسول با ارائه ابزارهای کارآمد و آمارهایی دقیق بهترین گزینه برای تحلیل سایت و رفع مشکلات احتمالی است. در این مقاله از پایگاه دانش میزبان فا قصد داریم به آموزش گوگل سرچ کنسول و نحوه کار با google search console بپردازیم. با یادگیری صحیح آموزش کار با این ابزار ارزشمند می توانید به صورت مداوم سایت خود را به شکلی دقیق بررسی کرده و و ضمن بررسی نکات مهم در سئو سایت ، آن را بهبود ببخشید. اگر به دنبال شناخت بهتر این سایت و تبدیل شدن به یک وبمستر با گوگل سرچ کنسول هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

آموزش کامل گوگل سرچ کنسول

شاید برایتان جالب باشد بدانید که روزانه بیش از ۵ میلیارد سرچ در بستر موتور جستجوی گوگل صورت می گیرد. به همین دلیل نشان داده شدن سایت در نتایج جستجو امری بسایر ضروری است. اگر سایت شما در نتایج اول گوگل به نمایش گذاشته نشود، امکان دیده شدن آن کم بوده و شما در رقابت با کسب و کارهای مشابه خود عقب می مانید. به همین دلیل نیز بررسی وضعیت سایت در نتایج جستجو گوگل و عملکرد آن امری ضروری است.

با ثبت سایت در کنسول گوگل (google search console) شما به بهترین ابزارها و آمارهای ممکن دسترسی پیدا می کنید. در نتیجه می توانید با توجه به آنها در راستای بهبود عملکرد سایت خود تلاش کنید. اما اکنون وقت آن رسیده که به سراغ موضوع اصلی برویم و بررسی کنیم که گوگل سرچ کنسول چیست؟

گوگل سرچ کنسول یک سرویس آنلاین رایگان است که توسط گوگل فراهم شده است. این سرویس در ابتدا با نام گوگل وبمستر تولز معرفی شد. اما در ۲۰ ماه می ۲۰۱۵ نام آن به google search console تغییر کرد. از سرچ کنسول گوگل می توان به منظور کنترل، حفظ و حل مشکلات احتمالی وب سایت خود در هنگام حضور در نتایج جستجو گوگل استفاده کرد. در واقع می توان با اطمینان گفت که هر وبمستر نیاز به ثبت سایت خود در وبمستر تولز دارد.

 • چه زمانی برای استفاده از وبمستر تولز و مشاهده اطلاعات آن در خصوص سایت مناسب است؟
  به محض معرفی سایت خود در کنسول گوگل، این سایت اقدام به جمع آوری داده های مربوط به سایت شما می کند. اطلاعات جمع آوری شده می تواند درباره بحث ایندکس شدن سایت، ترافیک سایت، تعداد کلیک هایی که از طریق سرچ گوگل به دست می آید و خیلی موارد دیگر باشد. البته در نظر داشته باشید که تا زمانی که مالکیت سایت خود را تایید نکنید، نمی توانید از این اطلاعات استفاده کنید.
 • آمار و اطلاعات google search console هر چند وقت یکبار باید مورد بررسی قرار بگیرند؟
  به نقش شما در سایت و نیازتان به تحلیل های قرار گرفته در آن بستگی دارد. گوگل توصیه می کند که حداقل هر ماه به سرچ کنسول خود سر بزنید و داده های آن را بررسی نمایید. اما گاهی شما نیاز دارید که این کار را به صورت هفتگی یا حتی روزانه انجام دهید.
 •  تفاوت گوگل سرچ کنسول و گوگل آنالیتیکس چیست؟
  هر دوی آنها اطلاعاتی ارزشمند درباره سایت شما در اختیارتان قرار می دهند. شما این امکان را خواهید داشت که از طریق گوگل آنالیتیکس نیز به اطلاعات مشابه گوگل وبمستر خود دسترسی پیدا کنید. اما تفاوتی که میان این دو وجود دارد، نوع نگاه آنها به این داده ها می باشد. در google search console شما می توانید ببینید قبل از اینکه یک کاربر وارد سایت شما شده، چه فرآیندی اتفاق افتاده است. اما در google analytics به بررسی اتفاقاتی که بعد از ورود یک کاربر به سایت افتاده است، پرداخته می شود. تفاوت دیگر میان آنها این است که در سرچ کنسول گوگل می توانید بررسی کنید که موتورهای جستجو چگونه روی سایت شما تاثیر می گذارند. اما گوگل آنالیتیکس روی چگونگی تعامل کاربران با سایت شما متمرکز می شود.
 • چقدر زمان می برد تا از طریق کنسول گوگل یک سایت ایندکس شود؟
  معمولا بعد از ثبت درخواست برای بررسی و ایندکس کردن سایت در وبمستر تولز، بین چند روز تا چند هفته زمان می برد تا سایت مورد نظر ایندکس شود.
 • آیا استفاده از google search console می تواند روی سرعت crawl شدن سایت تاثیر بگذارد؟
  اگر سایت نوپا است، استفاده از این پلتفرم می تواند به دیده شدن سریع تر سایت توسط گوگل کمک کند. البته شاید سرعت دیده شدن سایت در مقایسه با سایت های پربازدید کمتر باشد، اما در صورتی که سایت خود را به search console معرفی نکنید، این زمان طولانی تر خواهد بود.
 • داشتن چه رتبه ای در گوگل سرچ کنسول مناسب است؟
  در حال حاضر بیش از ۶۰۰ میلیون وب سایت فعال در جهان وجود دارد. به همین دلیل پاسخ دادن به این سوال می تواند کمی دشوار باشد. رتبه مناسب به موضوعات بسیاری مثل حوزه فعالیت، تعداد رقیبان و موارد این چنینی وابسته است.

نحوه کار با گوگل سرچ کنسول

زمانی که برای اولین بار google search console را باز می کنید، همه چیز پیچیده به نظر می رسد. چرا که با تعداد بسیار زیادی برچسب، انواع و اقسام فیلترها و نمودارهای گیج کننده رو به رو می شوید که هیچ درکی از معنا و مفهوم خیلی از آنها ندارید. اما اصلا نگران نباشید.

هر چقدر که بیشتر با این سرویس مهم کار کنید، روی ابزارهای آن تسلط بیشتری پیدا خواهید کرد. به همین دلیل در این مقاله تصمیم داریم شما را با سرچ کنسول گوگل و تاثیری که می تواند روی وب سایت شما داشته باشد، آشنا کنیم.

اگر بخواهیم به صورت خلاصه و تیتروار گام هایی که باید به منظور استفاده از سرچ کنسول گوگل بردارید را معرفی کنیم باید بگوییم:

 • وب سایت خود را در گوگل سرچ کنسول ثبت نمایید.
 • بعد از ثبت وب سایت باید اقدام به تایید حساب به عنوان مالک آن نمایید. اطلاعات موجود در وبمستر تولز بسیار حساس و محرمانه است. به همین دلیل باید به google این اطمینان را بدهید که شما به عنوان مالک اصلی سایت اقدام به ثبت آن نموده اید.
 • در گام بعدی باید مالکین و کاربران را مشخص نمایید. مشخصا مالک کسی است که به تمامی نقاط دسترسی کامل دارد. امکان اضافه کردن یا حذف کاربران، تغییر تنظیمات، دسترسی به تمامی داده ها و ابزارها تنها در اختیار مالک سایت است. اما کاربران تنها می توانند داده ها و فعالیت هایی که صورت می گیرد را مشاهده نمایند اما امکان افزودن یا حذف کاربران را در اختیار ندارند.

ثبت سایت در کنسول گوگل

با توجه به تاکید زیادی که روی استفاده از سرچ کنسول گوگل و نقش آن را موفقیت یک سایت می شود، این سوال پیش می آید که وبمستر تولز گوگل دقیقا چه امکاناتی را در اختیار ما قرار می دهد؟ ویژگی های بسیار مهم این ابزار و کارهایی که می توان به کمک آن انجام داد، عبارتند از:

 • شما می توانید نقشه سایت خود را در سرچ کنسول گوگل ثبت کنید یا در صورت نیاز تغییر دهید. اگر هم در زمینه نقشه سایت با خطاهایی رو به رو شدید نیز می توانید به کمک وبمستر تولز google آنها را رفع نمایید.
 • با ثبت سایت در google search console می توانید اطمینان حاصل کنید که گوگل سایت شما را پیدا کرده و درون آن خزیده و محتواهای آن را ایندکس می کند.
 • در صورت بروز هر گونه مشکلی در بحث ایندکس شدن محتواهای سایت، می توانید از طریق گوگل سرچ کنسول آنها را رفع نمایید.

سرچ کنسول جدید گوگل

google search console جدید در مقایسه با نسخه قبلی آن یکسری تغییرات کلی داشته است که سبب بهبود عملکرد آن شده است. در آموزش های بعدی به شرح مفصل این تغییرات خواهیم پرداخت . برخی از مهم ترین این تغییرات عبارتند از:

 • در نسخه قبلی اطلاعات مربوط به ترافیک سرچ سه ماهه بود. اما در نسخه جدید آن اطلاعات ۱۶ ماهه به نمایش گذاشته می شود.
 • جزئیات بیشتری درباره صفحات سایت در اختیار کاربران قرار می گیرد. اطلاعاتی درباره ایندکس شدن صفحه، URLهای استاندارد، موبایل فرندلی و خیلی موارد دیگر ارائه می شود.
 • در نسخه جدید وبمستر تولز می توانید جرئیانات را دنبال کنید. این کار به شما کمک می کند تا صفحاتی که در هنگام بررسی توسط خزنده های گوگل دچار مشکل شده اند را شناسایی و آنها را حل نمایید.
 • بخش گزارش دهی وبمستر تولز و برخی از ابزارهای آن بهبود یافته اند.
 • در نسخه جدید روی بحث گوشی های تلفن همراه و ارائه خدمات بهتر برای آنها نیز کار شده است.
 • و…

کنسول جستجوی گوگل

کنسول جستجوی گوگل (به انگلیسی: Google Search Console) یا ابزار وبمستری گوگل (به انگلیسی: Google Webmaster Tools) یک ابزار رایگان گوگل برای مدیران تارنماها می‌باشد که امکان دسترسی به دیدن وضعیت ایندکس و نمای بهینه شده وبگاه‌هایشان را می‌دهد. همچنین توسط این ابزار می‌توان نقشه وبگاه را به موتور جستجوی گوگل معرفی کرد. همچنین آخرین بازدید گوگل و آمار کلمات کلیدی و تعیین نحوه نمایش دامنه در نتایج جستجو به صورت www یا بدون www نیز از دیگر امکانات موجود در این ابزار برخط گوگل است. این ابزار کمک بسیار زیادی به وب مسترها، برنامه نویسان و افرادی که نیاز به خدمات سئو دارند می‌ نماید. از تاریخ ۲۰ مه ۲۰۱۵، گوگل Google Webmaster Tools را به عنوان کنسول جستجوی گوگل معرفی کرد. در ژانویه ۲۰۱۸، گوگل نسخه جدیدی از کنسول جستجو را با یک رابط کاربری تازه و بهبود یافته معرفی کرد.