اطلاعات تمامی وب‌ سایت‌های موجود در اینترنت از طریق پروتکل‌ها منتقل می‌شوند.

زمانی که یک سایت(فروشگاهی، خبری، علمی، شرکتی و …) را راه‌اندازی می‌کنید در ابتدا پروتکل   HTTP(Hypertext Transfer Protocol) وظیفه انتقال اطلاعات سایت شما را بر عهده خواهد داشت. این پروتکل با استفاده از پورت ۸۰، اطلاعات سایت شما را بدون اعمال هیچ‌گونه رمزگذاری به صورت متن رد و بدل خواهد کرد. حال با توجه به موارد ذکر شده، راه حل بالا بردن امنیت اطلاعات تبادل شده در سایت شما چیست ؟

SSL که کوتاه شده Secure Socket Layer می‌باشد یک پروتکل امنیتی است که شما را قادر خواهد ساخت تا بتوانید محتوا سایت خود را با استفاده از پروتکل HTTPS به کاربرانتان ارائه نمایید. SSL با استفاده از پورت ۴۴۳ اطلاعات تبادلی بین سرور و کاربر را رمزنگاری کرده و یک فضای امن را برای انجام فعالیت در سایت شما به وجود خواهد آورد. وجود HTTPS در ابتدای آدرس سایت باعث خواهد شد که کاربر احساس امنیت بیشتری جهت انجام فعالیت در سایت شما داشته باشد و با خیال آسوده تراکنش‌های مالی و دیگر فعالیت‌های مورد نیاز خود را انجام دهد.

با پروتکل SSL بیشتر آشنا شوید

اس اس ال می‌تواند توسط کلیدهای رمزنگاری شده، اقدام به انتقال امن اطلاعات نماید. هنگامی که سایت شما دارای چنین گواهینامه‌ای باشد، در تمامی مرورگرها به صورتی نمایش داده می‌شود که دارای یک علامت قفل به معنای امن بودن است. این موضوع در برندینگ شما هم می‌تواند تأثیرگذار باشد و به مخاطب اطمینان دهد که از یک سایت با امنیت مناسب در حال بازدید است.

اطلاعات چگونه در این پروتکل رمزنگاری می‌شوند؟

اگر بخواهیم خیلی ساده فرایند انجام شده در این پروتکل را بررسی کنیم، باید بیان نماییم که انتقال اطلاعات توسط SSL به صورتی است که با استفاده از دو کلید رمزنگاری شده انجام می‌شود. کلید عمومی برای افرادی است که وارد سایت می‌شوند و باعث می‌شود که بتوانند اطلاعات را مشاهده کنند و کلید دوم تنها توسط سرور و گیرنده اطلاعات قابل دسترسی و استفاده خواهد بود.

تا این قسمت از آموزش سعی کرده‌ایم شما را با ضرورت استفاده از گواهینامه امنیتی اس اس ال و نحوه عملکرد آن در وب سایتتان آشنا کنیم. اما به احتمال زیاد سوالی در ذهن شما ایجاد شده است که چگونه برای سایت خود SSL تهیه و نصب کنیم. در ادامه قصد داریم پاسخ این سوال را شرح دهیم.

چطور برای یک سایت گواهینامه SSL تهیه کنیم؟

گواهینامه اس اس ال یک فایل است که پس از ایجاد شدن در کنترل پنل هاست شما بارگذاری و نصب می‌شود. اینکه سایت شما از چه کنترل پنلی استفاده می‌کند تاثیری در انتخاب اس اس ال نخواهد داشت.

گواهی SSL را شرکت‌های زیادی در خارج از کشور ایران ارائه می‌نمایند که متاسفانه بسیاری از این شرکت‌ها به دلیل تحریم‌های موجود از سرویس دهی به سایت‌هایی که دامنه‌ آن‌ها  .IR باشد اجتناب خواهند کرد. بنابراین اگر از دامنه ملی کشور ایران استفاده می‌کنید در هنگام خرید SSL باید به وجود پشتیبانی از این پسوند دقت نمایید.

گواهینامه SSL را معمولا شرکت‌های میزبانی وب ارائه می‌‌دهند. شرکت‌های زیادی در کشور ایران خدمات فروش این گواهینامه‌ها را انجام می‌دهند. یکی از شرکت‌های معتبر داخلی که می‌توانیم جهت خرید اس اس ال به شما معرفی نماییم شرکت هاستیدا است. هاستیدا با دریافت نمایندگی رسمی از کمپانی Certum امکان خرید SSL را برای مدیران وب سایت‌های ایرانی فراهم کرده است و این سرویس را با خدمات و پشتیبانی بسیار عالی‌ ارائه می‌نماید.

گواهینامه‌های امنیتی شرکت Certum، هم برای دامنه‌های ملی و هم برای دامنه‌های بین‌المللی قابل استفاده می‌باشند و تحریم‌های موجود تاثیری در استفاده از خدمات این شرکت نخواهند داشت.

نصب SSL بر روی هاست یا سرور سایت شما معمولا توسط شرکتی که SSL را از آن خریداری می‌کنید انجام خواهد شد. همچنین آموزش‌های بسیاری در ارتباط با این موضوع در فضای مجازی موجود است که می‌توانید به راحتی به آن‌ها دسترسی داشته باشید.

جمع بندی:

در این مقاله تلاش خود را کرده‌ایم تا شما را با ضرورت استفاده از اس اس ال آشنا نماییم و شرکت‌های معتبر ایرانی و خارجی‌ که گواهینامه‌ امنیتی  SSLرا ارائه می‌کنند را به شما معرفی کنیم تا توانسته باشیم به امن کردن محیط کار آنلاین شما کمک کرده باشیم.

https://hostida.com/ssl