به گزارش ایرنا از مدیکال نیوز تودی، محققان بیمارستان کودکان ‘ویلمینگتون’ آمریکا در یک تحقیق جدید متوجه شدند که مصرف آنتی بیوتیک در کودکان با افزایش خطر آرتریت روماتوئید در جوانی ارتباط دارد و نتیجه مطالعه خود را در نشست سالانه انجمن روماتولوژی در بوستون ارائه دادند.

 

آرتریت روماتویید کودکان یا آرتریت روماتویید جوانان ( JRA) یک بیماری التهابی بافت همبند است که اساسا در بافت مفاصل کودکان رخ می دهد.

 

این بیماری معمولا مفاصل زانو، آرنج ، مچ پا، و گردن را درگیر می کند . التهاب می تواند عضلات نزدیک مفصل ، غضروف ، و غشاهای پوشاننده مفصل را نیز متأثر سازد.التهاب مفاصل، که با درد، تورم و خشکی همراه است از مشخصه های این بیماری است.این بیماری در دختران چهار برابر شایع تر از پسران است .

 

در این مطالعه محققان اطلاعات ۱۵۳ کودک را که تا قبل از ۱۶ سالگی به آرتریت روماتوئید جوانان مبتلا شده بودند، بررسی کردند.

 

محققان متوجه شدند، خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید جوانان در کودکانی که در معرض مصرف آنتی بیوتیک های آنتی باکتریال قرار گرفته بودند نسبت به کودکانی که در معرض مصرف این دارو قرار نگرفته بودند، بیشتر بود.

 

همچنین این خطر در مورد کودکانی که در دوره های متعدد آنتی بیوتیک مصرف کرده بودند، بیشتر بود.

 

دکتر «دانیل هورتون» از بیمارستان کودکان ویلمینگتون که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت، می گوید: نتایج این مطالعه تاییدی است بر شماری از مطالعاتی که بر مضرات مصرف آنتی بیوتیک ها در کودکان تاکید می کنند.

 

وی افزود: درحالیکه استفاده از آنتی بیوتیک ها برای درمان برخی عفونت ها ضروری هستند اما سایر عفونت ها مانند عفونت های تنفسی معمولا بدون مصرف دارو درمان می شوند.

 

این مطالعه در مجله Pediatrics منتشر شده است.

 

 

 

 

منبع : ایرنا