نرم افزار سئو یکی از ابزارهای مورد استفاده متخصصین در حوزه بهینه سازی وب سایت است. بهترین نرم افزارهای سئو در سال ۲۰۱۷ معرفی شده است.

نرم افزار سئو می تواند به عنوان به یکی از ابزارهای کمکی در بازاریابی موتورهای جستجو استفاده شود. یک استراتژی سئو موفق نیازمند بررسی دقیق کلمات کلیدی کاربردی و پرجستجو است که این البته خیلی هم راحت نیست و نیازمند در دسترس بودن متخصصان سئو برای انجام این کار است. از این بیشتر این متخصصان برای اینکه بتوانند کارهای خود را سریع تر انجام بدهند، از نرم افزار سئو برای بررسی کلمات کلیدی و افزایش رتبه سایت استفاده کنند.

چرا از نرم افزار سئو باید استفاده کنیم؟

فرض کنید که شما یک کسب وکاری آنلاینی را راه اندازی کرده اید و قصد فروش محصول یا ارائه خدماتی را دارید. تا زمانی که افراد از کسب وکار مطلع نشوند، هیچ گونه خریدی و معامله در فروشگاه شما انجام نخواهد گرفت. در اینجا است که نرم افزار سئو می تواند به شما برای بهینه سازی و افزایش رتبه وب سایت به شما کمک کند. داشتن یک وب سایت که منطبق براصول سئو است، علاوه بر افزایش رتبه سایت، باعث بازدید بیشتر آن توسط کاربران می شود و هر چه این بازدید بیشتر باشد، شانس خرید نیز افزایش پیدا خواهد کرد.

بسته های نرم افزار سئو می توانند چالش برانگیز و تا گیج کننده باشند. در حال حاضر بیش از ۴۰ نرم افزار سئو مناسب در دنیا وجود دارد که هر کدام دارای مزایا و معایب خاص خود هستند. توصیه می شود قبل از استفاده از نرم افزار سئو، با متخصصان سئو حتما مشورت کنید ولی نکته اینجاست که متخصصان با همه این نرم افزار سئو آشنایی ندارند و فقط بر تعداد محدود که اصلی هستند، تسلط کافی دارند.

در این مقاله آموزش سئو ، قصد داریم تعدادی نرم افزار سئو مناسب را بسته به کاربرد آن ها به صورت دسته بندی شده معرفی کنیم.

معرفی تعدادی نرم افزار سئو

۱. بهترین نرم افزار سئو برای بک لینک

بک لینک ها مهمترین بخش افزایش رتبه سایت در گوگل می باشند. بهترین راه برای دریافت بک لینک از دیگر سایت، تولید محتوا ارگانیک است. همانطور که میدانید براساس جدیدترین الگوریتم های گوگل، تولید محتوا ارزش بسیاری نسبت به دیگر روش ها دارد.

Seo PowerSuite، یک نرم افزار سئو به نام LinkAssistant را پیشنهاد می دهد که مخصوص استفاده برای لینک بیلدینگ است. پس از انتخاب گزینه تکنیک جستجو، این نرم افزار جستجو را انجام می دهد و سایت های احتمالی را برای فعالیت در آن ها برای پیدا کرده و پیشنهاد می دهد.

۲. بهترین نرم افزار سئو برای گزارش دهی و تحلیل و بررسی

امروزه ابزارهای بسیار زیادی وجود دارد که به شما کمک می کند تا گزارشی از روند فعالیت وب سایت و رتبه آن در گوگل به شما ارائه می دهد. این گزارش ها کاملا دقیق هستند شامل رتبه دقیق سایت در گوگل، نحوه فعالیت رقیب ها، عملکرد ترافیک، رتبه و مقدار ورودی از شبکه های اجتماعی و غیره است. همچنین شما می توانید نحوه گزارش دهی براساس نیاز خود سفارش سازی کنید و آن را به صورت روزانه، هفتگی یا ماهانه دریافت کنید. یک نرم افزار سئو که تمامی این گزارش های بیان شده را به صورت دقیق به شما نشان می دهد، Advanced Web Ranking می باشد.

۳. بهترین نرم افزر سئو برای بودجه بندی

Seo Effect یک نرم افزار سئو برای استفاده در کسب و کارهای کوچک است قصد بهبود رتبه سایت خود را دارند. استفاده از این نرم افزار سئو برای کسب وکارهایی که فاقد تیم تخصصی سئو می باشند، بسیار مفید و مقرون به صرفه است. این نرم افزار شامل تمامی ابزارهای مهم برای بهینه سازی سایت مانند جستجوی کلمات کلیدی، ابزارهای اسکن صفحه، تحلیل رقیب ها و غیره است.

۴. بهترین نرم افزار سئو برای کسب وکارها

اگر به دنبال یک نرم افزار سئو پیشرفته که داده ها و دامین ها مدیریت ها کند، SeoLytic بهترین انتخاب است. این نرم افزار مناسب استفاده در آژانس ها و کسب و کارهای بزرگ است در آن حجم داده های بسیاری تبادل می شود. شما می توانید با این نرم افزار کلمات کلیدی، گزارش رتبه بندی دامنه، تجزیه و تحلیل دامنه، پیگیری بین المللی و روزانه رتبه برای کلمات کلیدی، نظارت برروی لینک ها به صورت سفارشی و غیره. همچنین می توانید قابلیت هایی را بسته به نیاز خود اضافه کنید.

۵. بهترین نرم افزار سئو برای شبکه های اجتماعی

اهمیت شبکه های اجتماعی در سئو را کمتر کسی است که امروزه نداند. استفاده از شبکه هایی مانند فیس بوک و توییتر و دریافت بک لینک از آن ها، علاوه بر اینکه باعث رشد کسب وکار شما می شود، بهبود رتبه سایت شما را دارد. SheerSeo یک نرم افزار سئو است به شما امکان نظارت بروی شبکه های اجتماعی را می دهد تا بتوانید علاوه بر مدیریت و کنترل بهتر آن ها، سئوسایت خود را بهبود با استفاده از این کانال ها بهبود بخشید.

آیا گزارشی که با استفاده از نرم افزار سئو بدست می آورید، مهم است؟

همانطور که بیان شد، نرم افزار سئو یکی از بهترین ابزارها برای کمک به بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو است. ولی این نکته را بهتر است بدانید که این نرم افزار کمکی هستند و تضمین صددرصد موفقیت سایت شما را در سئو نمی کنند. به هر حال شما به عنوان یک متخصص و طراح باید تمامی نکات را رعایت کنید. ولی گزارشی که با استفاده از این ابزارها بدست می آورید کامل است و در واقع دیدی از روند فعالیت ارائه می دهد.

البته هر سایتی نیاز به سئو ندارد. بعضی از سایت ها رقیبی زیادی ندارند یا بعضی دیگر  برایشان مهم نیست که مشتری با استفاده از جستجو آن ها را پیدا کند. ولی برای سایت هایی که رقیبان زیاد یا قوی در حوزه فعالیت خود دارند، سئو خیلی مهم است و با دریافت این گزارش ها با استفاده از این نرم افزارهای سئو، می توانند رتبه خود را بین بقیه تخمین زده و آن را بهبود بخشند.

پس استفاده از ابزارهای سئو شاید در نگاه اول خیلی مهم نباشد ولی اگر واقعا قصد فعالیت جدی دارید و اینکه بتوانید بتوانید در صفحه اول گوگل قرار بگیرید، استفاده از آن ها اهمیت زیادی دارد.

ویژگی هایی که در تمامی نرم افزار سئو وجود دارد؟

۱. ابزار بررسی و پیدا کلمات کلیدی

کلمه کلیدی قلب تمامی برنامه های سئو است. یک نرم افزار سئو تمامی کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار شما، تعداد دفعات جستجوی آن و اصلاحاتی که بیشتری بازخورد و ورود را می تواند برای شما داشته باشد را نشان می دهد.۲. اطلاعات مربوط دامنه

تمامی اطلاعات مربوط به دامنه ها که مهمترین آن، رتبه دامنه در گوگل است را نشان می دهد.۳. ابزارهای بک لینک

این نرم افزارها به شما در ایجاد بک لینک به وب سایتتان کمک می کند. مثلا به شما در بهبود پست مهمان که در سایت دیگر قرار اید، با افزایش ترافیک سایت و با استفاده از توسعه محصولات، بلاگ و قرار دادن یک لینکی که در مکانی به سایت نیز کمک بسیاری خواهد کرد.۴. ابزار ترافیک کلمات کلیدی

این ویژگی به شما کمک می کند که سایت های رقیب و کلمات کلیدی مرتبط به آن را به همراه چگونگی نحوه ورود کاربران به آن سایت را پیدا کرده و تجزیه و تحلیل نمایید. در واقع بیشتر کلمات کلیدی که رقیبان جستجو می شوند را به شما ارائه می دهند و از این رو باعث بهبود ترافیک کلمات کلیدی در سایتتان می شود.

منبع: سئوکار


معرفی نرم افزار سئو سایت

SEO سایت به بخش های فنی، امنیتی و تولید محتوا ختم می شود. در بخش محتوا می توان بدون نرم افزار، محتواها را مطابق با الگوریتم های گوگل بهینه سازی کرد. در حالی که دیگر قسمت های سایت به نرم افزارهای خاصی نیاز دارند. در زیر به معرفی چندین نرم افزار سئو سایت می پردازیم.

نرم افزار WEB CEO

برای افزایش تعداد بازدیدکننده ها در سایت، می توان از نرم افزار web ceo استفاده کرد که موجب بالا رفتن رنک سایت در گوگل و سایر موتورهای جستجو می شود. همچنین از طریق این نرم افزار می توان تمامی صفحات وب سایت را آنالیز و موقعیت و رتبه آن را در موتورهای جستجو بررسی کرد. در حال حاضر web ceo، به عنوان یکی از نرم افزارهای بهینه سازی وبلاگ ها به شمار می رود. از دیگر قابلیت های این نرم افزار می توان به محبوبیت در سایت الکسا، کسب کلمات کلیدی بسیار مهم، قابلیت نصب بر روی انواع ویندوز و … اشاره کرد.

نرم افزار iBusiness Promoter

نرم افزار Internet Business Promoter، با نام مخفف، IBP به عنوان یکی از نرم افزارهای قدرتمند برای سئوی سایت به شمار می رود که از طریق آن می توان وب سایت را به همه موتورهای جستجو معرفی کرد. به این صورت که با ثبت سایت و ایندکس شدن صفحات آن در موتورهای جستجو می توان رتبه بالاتری را کسب کرد و از این طریق تعداد بازدیدکننده های سایت را افزایش داد. از طریق این نرم افزار می توان به راحتی سایت را بررسی و آنالیز کرد و در صورتی که مشکلی در آن ایجاد شده باشد، از قبیل وجود تگ های HTML اشتباه، ورود لینک های اشتباه به سایت، لینک های شکسته و … می توان به راحتی آن ها را برطرف کرد. استفاده و کار با نرم افزار IBP به راحتی انجام می شود و حتی وبمسترهای مبتدی نیز می توانند از آن استفاده کنند. از دیگر ویژگی های مهم این نرم افزار، سازگاری با تمامی ویندوزها می باشد.

نرم افزار SEO Suite

نرم افزار SEO Suite یا SEO PowerSuite، جهت بهینه سازی و سئو وب سایت استفاده می شود. در این نرم افزار یک بخش مهم با نام Rank Tracker وجود دارد که از طریق آن می توان کلمات کلیدی مهم را بررسی کرد و در صورتی که سایت با مشکلی مواجه شود، وبمستر از طریق نرم افزار SEO Suite  از آن مطلع می شود. همچنین صفحاتی که رتبه بالاتری می گیرند نیز از طریق این نرم افزار قابل شناسایی هستند. از دیگر امکانات نرم افزار SEO Suite می توان به امکان بررسی وضعیت محتوا، بررسی کلمات کلیدی، مدیریت لینک های ورودی خروجی، لینک سازی، پشتیبانی از موتور جستجوگر API، پشتیبانی از تعداد نامحدود وب سایت و تعداد نامحدود کلمه کلیدی، انعطاف پذیری و امکان شخصی سازی بالا، امکان ذخیره سازی پروژه، ارائه گزارشات به وب، امکان گزارش گیری، ارائه گزارشات زمانبندی شده، امکان پرینت گزارشات و … اشاره کرد.

نرم افزار Website Auditorنرم افزار Website Auditor به منظور تجزیه و تحلیل سایت استفاده می شود که قابلیت تحلیل صفحات سایت را دارد. این کار می تواند به محض شروع به کار انجام شود. در صورتی که در قسمتی از سایت مشکلاتی از قبیل خطای ۴۰۴، لینک های شکسته، Html error و … وجود داشته باشد، همه را می توان از طریق نرم افزار  Website Auditor شناسایی کرد. بنابراین این نرم افزار به تمامی قسمت های سایت سر می کشد و می تواند مشکلات آن را برای وبمستر مشخص کند. 

نرم افزار SEO SpyGlass

نرم افزار SEO SpyGlass به منظور پیدا کردن رتبه سایت در موتورهای جستجو استفاده می شود. این نرم افزار به صورت محرمانه عمل می کند و حتی می تواند مرحله سئو و بهینه سازی وب سایت را نیز مشخص کرده و به وبمستر نشان دهد. بنابراین از طریق آن می توان گام های بعدی را برای سئو و بهینه سازی سایت مشخص کرد.

نرم افزار LinkAssistant

این نرم افزار به طور اختصاصی به قسمت لینک ها می پردازد. از طریق آن می توان تمامی لینک هایی که از سایت خارج و یا از سوی سایت های دیگر وارد صفحات شده را شناسایی کرد. همچنین می توان میزان ترافیکی که از طریق لینک ها وارد سایت می شود را اندازه گیری کرد.