ما در این مقاله می خواهیم توضیحاتی را درباره ی نصب چند وردپرس روی یک هاست را به شما وبمستران عزیز بدهیم  ممکن است یرای شما پیش بیاید که یک هاست معمولی داشته باشید که قابلیت افزودن چند دامنه رو بصورت همزمان (addon domains) دارا باشد.

اما شما عزیزان فقط می توانید یک دیتابیس در آن  ایجاد کنید یا اینکه می خواهید تمامی اطلاعات سایت های شما در یک دیتابیس جمع شود و در کل بحث ما برای شما وبمستران عزیز این است که ما می خواهیم   چند وردپرس راروی یک دیتابیس نصب کنیم.شما میتوانید فعالیت خود را در سایت بیشتر کنید و همزمان چند سایت را مدیریت کنید

شاید هم به دلیل هزینه نگهداری هاست و یا تعدد تست های وردپرس نیاز به نصب آن در یک هاست داشته باشید ابتدای امر که پیشنهاد می شود برای هر وردپرس یک هاست مجزا تهیه کنید ولی ممکن است به دلیل تعداد بازدید های کم بتوانید در روی یک هاست چندین وردپرس نصب کنید یا برای ایجاد محیط پیشنمایش قابل ها اینکار را انجام دهید برای آنکه بتوانیددر یک هاست چند وردپرس نصب کنید میتوانید طبق گفته های بالا از سابدایمن و یا اددون دامین نیز استفاده کنید به طوری که برای هر بار نصب مراحل را کامل اجرا کنید و یا اینکه میتوانید در پوشه بندی های خود وردپرس را نصب و طراحی هر کدام را انجام دهید .

نصب چند وردپرس در یک دیتابیس

حال به قسمت نصب آمدیم در این مقاله آموزش وردپرس حرفه ای که باید گفت شما وبمستران عزیز می دانید که وردپرس برای نصب از شما یک پیشوند جداول دریافت می کند. که بصورت پیشفرض این پیشوند wp_ هست و می توانید به دلخواه خودتان این پیشوند را تغییر بدهید. این کار باعث شده شما بتوانید تهداد زیادی  وبسایت را در یک دیتابیس نصب کنید و برای همه سایت های خودتان از یک دیتابیس جامع استفاده کنید. البته باید به شما وبمستران عزیز بگوییم که این کاررا به شما عزیزان  پیشنهاد نمیکنیم و دلیل آن هم حجیم شدن دیتابیس شما هست اما اگر دوست دارید میتوانید اینکار را انجام بدهید. از ویژگی هایی که میتوان گفت در وردپرس وجود دارد امکان نصب چند وردپرس در یک دیتابیس می باشد به این صروت که دیگر برای نصب های بعدی نیاز به ساخت پایگاه داده ندارید و فقط با تغییر پیشوند جداول بتوانید وردپرس دیگری را درون یک پیاگاه داده نصب کنید.

خب به سراغ آموزش نصب می رویم که در مرحله اول  در سایت اول همانطور که در تصویر زیر می بینید :

نصب چند وردپرس روی یک میز است

شما باید پیشوند را چیز دیگری قرار بدید مثلا: mw_

حالا سایت دوم شما هم روی دیتابیس سایت قبلی با یک پیشوند دیتابیس جدید ساخته شده و میتونید از هر دو سایتتون روی یک دیتابیس استفاده کنید و لذتش رو ببرید اما با توجه به تعداد وب سایت هایی که با وردپرس طراحی کرده اید شاید مدیریت هر یک به تنهایی کار دشواری باشد و نیاز داشته باشید بتوانید تک تک اطلاعات آنها را به یاد داشته باشید اما با راه کاری که ارائه می شود میتوانید بدون آنکه نیاز به حفظ کردن اطلاعات ورود آنها وب سایت ها را مدیریت کنید .

چگونه در وردپرس بر روی چندین سایت مدیریت داشته باشیم

در پاسخ به این سوال به شما عزیزان باید بگوییم که برای این کار ما به شما افزونه ی MainWP Dashboard را به شما معرفی میکنیم . اگر بخواهیم از خصوصیات این افزونه برای شما عزیزان بگوییم باید بگوییم که این افزونه کارایی بسیار ساده ای دارد برای فعال سازی این افزونه  ابتدا باید افزونه را دانلود ، سپس نصب و پس از آن افزونه را فعال کنید . پس از فعالسازی افزونه ، در کادر سمت راست که مربوط به پنل مدیریت میشود گزینه ای به اسم خود افزونه به این کادر اضاف میشود . همانطور که در تصویر زیر مشاهده می کنید :

نصب چند وردپرس روی یک میز است

به تصویر بالا خوب دقت کنید در منوی افزونه گزینه هایی وجود دارد که هر یک مربوط به یکی از قسمت های این افزونه است که این صفحه  مربوط میشود به مدیریت سایت اصلی .

مدیریت بر روی چند سایت به صورت همزمان در وردپرس

در قسمت مدیریت بروی چند سایت می خواهیم افزونه ای را به شما معرفی کنیم که برای دسترسی به سایت های دیگر باید شما وبمستران عزیز  از افزونه ای استفاده کنید که مدیریت سایت های فرعی را به شما میدهد . اسم این افزونه MainWP Child میباشد در نتیجه باید به شما عزیزان بگوییم که  که هنگام فعال کردن این افزونه در منوی تنظیمات پنل مدیریت خود این گزینه یعنی گزینه ی MainWP Child را می بینید . همانطور که در تصویز زیر مشاهده می کنید:

نصب چند وردپرس روی یک میز است

با انجام این روش میتوانید به سادگی چند سایت وردپرس را در یک سایت مدیریت کنید یکی از مشکلاتی که چند سایته بودن در هاست یا هاست های مختلف ممکن است به وجود بیاورد امکان مدیریت آنها به صورت یکپارچه میباشد که ب روش بالا میتوانید این مشکل را به سادگی رفع کنید کافیست تنظیمات مربوط را انجام دهید.

شما به دلیل اینکه بتوانید چند شکل مختلف از یک سایت یا اینکه نیاز دارید وب سایت خود را به صورت چند زبانه طراحی کنید چرا که یکی از روش های ایجاد وب سایت چند زبانه نصب وردپرس در سابدامنه و پوشه های جداگانه است اما اگر بخواهید که این وردپرس ها را یکجا مدیریت کنید شاید دچار مشکل شوید و گاهی ممکن است که رمز عبور آنها را فراموش کنید که باعث می شود برای بازگرانی رمز عبور دچار زحمت شده و یا به دلیلی دیگر نیاز به نصب چند وردپرس بر روی یک سرور را دارید و یا ممکن هم است که بر روی سرور های مختلف نصب کنید اما نکته مهم در مدیریت آنها به صورت یکپارچه است که میتوانید طبق آموزش بالا و افزونه فوق اینکار را به سادگی انجام دهید.