خیلی از افراد در کل نمی دانند که وبمستر چیست؟ در حقیقیت می توان گفت که وبمستر بودن یک شغل است و کسی که صاحب یک وب سایت می باشد.

مدیر سایت همان وب مستر (Webmaster) است که کار طراحی و در اصل نگهداری، توسعه و مدیریت وب سایت بر عهده او می باشد(خصوصا افرادی که روی سئو سایت کار می کنند را گاها وبمستر سایت می نامند). لازم به ذکر است که این مسئله تنها برای سایت های کوچک می باشد و در سایت های بزرگ داستان بطور کلی فرق می کند. در سایت های بزرگ تمامی کارها به صورت تیمی و گروهی انجام می شود و هر کس وظیفه خاص خود را دارد، مانند: مدیر مارکتینگ، مسئول روابط عمومی، مدیر یا تیم برنامه نویسی، مسئول طراحی و بخش پشتیبانی که تمام این بخش ها توسط وب مستر هماهنگ و رهبری می شود تا یک سئو بدون نقص و حرفه ای برای وب سایت صورت گیرد.

آموزش وبمستر

اولین کار بعد از اینکه متوجه شدیم که وبمستر کیست این است که وبمستر گوگل را آموزش ببینیم. اول باید برای سایت یک اکانت گوگل وبمستر بسازید. شما با این کار می توانید به ابزارهای گوگل وبمستر کنسول دسترسی داشته باشید. با وارد شدن به اکانت خود می توانید به صفحه اصلی دسترسی پیدا کنید و سایت خود را اضافه نمایید. با این کار شما به صفحه که مالکیت سایت شما را تایید می نمایید وارد خواهید شد.
*وبمستر گوگل، معروف به سرچ کنسول گوگل ورودی های گوگل و رتبه ی کلمات کلیدی را نمایش میدهد و همچنین اشکالات سئو سایت را  برای شخصی که به آن دسترسی دارد مشخص می کند.
برای مثال: یکی از بخش های وبمستر گوگل بخشی است که نشان میدهد سایت شما sitemap دارد یا خیر، ثبت سایت مپ باعث می شود سایت شما با سرعت بیشتری ایندکس شود.(آموزش وبمستر) این نکته را به یاد داشته باشید که هرچه تعداد صفحات سایت شما بیشتر باشد مسلما این موضوع به شما کمک بیشتری می کند تا اینکه شما تنها ۵۰ یا ۱۰۰ صفحه در سایتتان داشته باشد. همه افراد می توانند آموزش وب مستر را فرا بگیرند. اما بیشتر آموزش وبمستر برای افرادی از جمله: کسانی که صاحب کسب و کار آنلاین هستند، افرادی که مدیریت سایت ها را بر عهده دارند، کسانی که حرفه و شغل آنها بنامه نویسی بارای وب سایت و موبایل می باشد و افرادی که کار سئو انجام میدهند حائز اهمیت است.

وظایف وبمستر

همانطور که می دانید هر شغل و سمتی که بر عهده افراد قرار دارد وظایف خاص خود را دارد. حال می خواهیم بدانیم که وبمستر چیست و به نمونه هایی از وظایفی که یک وبمستر بر عهده دارد اشاره کنیم. از آنجایی که وظایف وب مستر بسیار متنوع می باشد و ممکن است این وظایف با توجه به سئو سایت و هدف هایی که برای وب سایت مورد توجه است تغییراتی را نیز در بر گیرد.  از جمله وظایفی که یک وب مستر بر عهده دارد می توان به چند نمونه زیر اشاره کرد:

  • بررسی کردن سایت هایی که پر بیننده هستند و ارتباط آنها با سایت های مرتبط برای گذاشتن لینک یا تبلیغ برای سایت مربوطه
  • بررسی کردن صفحاتی که دارای بازدید کنندگان کم می باشد  و تلاش برای اینکه سایت بهبود یابد.
  • درستی و صحت لینک هایی که در سایت موجود است.
  • بررسی صفحاتی که مدت زمان زیاد است که به روز سانی نشده اند و تلاش یرای به روز رسانی کردن این صفحات.
  • زمانبندی کردن برای ارسال محتواهای جدید در سایت.
  • طرح نظر سنجی در مورد گرافیک و طراحی وب سایت مورد نظر و سرعت بارگزاری صفحات از کاربران.
  • بررسی  کردن وضعیت سرور وب‌سایت
  • ثبت سایت و تلاش برای بالا بردن رتبه‌ی سایت در موتور های جستجو یا همان سئو

منبع: سئو ایران


وبمستر کیست

وبمستر به معنا لغوی یعنی مدیر سایت و در عمل به مدیر ارشد که سیاست ها و استراتژی های نگهداری سایت و بازاریابی  در جهت رسیدن به هدف سایت را تعیین می کند وبمستر می گویند. به زبان ساده تر به فردی که به تمام تکنیک ها محتوای سایت از ایجاد یک محتوای تازه ، طراحی سایت و کد نویسی گرفته تا فوت کوزه گری مدیریتی مسلط است را وبمستر می گویند.

وبمستری موفق می باشد که به طور مدام دانش خود رابه روز می کند و و در کد زنی اپدیت شده تسلط کلمل داشته باشد. یک وبمستر باید بتواند در صورت عدم حضور سایر اعضا همه ی کارای سایت به تنهایی انجام دهد. چرا که در سازمان و کسب وکار های کوچک که از کارمندان دیگری تشکیل نشده خود وبمستر باید بتواند از A تا Z سایت را انجام دهد و در صورت بروز مشکل در هر زمان و مکان آن را بتواند رفع کند. در شرکت های بزرگتر وظایف وبمستر بیشتر نظارت و کنترل است مانند کنترل گزارش های ماهانه و روزانه از موقعیت کنونی و بررسی و مقایسه رتبه سایت نسبت به رتبه سایت دیگر رقبا. در صورت بروز مشکل دیگر اعضای تیم مشکل را به وبمستر منتقل می کنند تا وی برای رفع مشکل راه و چاره ای پیدا کند.

وبمستر رابط میان مدیر سایت با دیگر کارمندان است که از  طرف خود مدیر سایت تعیین می شود و در لزوم می تواند شخص دیگری را جایگزین این مقام کند. اما معمولا مدیر سایت خودش این مسئولیت را بعهده میگیرد و وبمستر سایت می شود.

منبع: sitedesign-co.com