نی نی سایت: سندرم متابولیک از طریق تغییرات هورمونی و ایجاد شرایط اکسیداسیون در بدن نقش مهمی در کاهش قدرت باروری و ناباروری مردان دارد. چاقی در مردان عمدتاً با کاهش غلظت تستسترون و کاهش پروتئین حامل هورمون های جنسی (SHBG) همراه می باشد.

همچنین به دنبال افزایش بافت چربی و بروز سندرم متابولیک با کاهش هورمون تحریک کننده بیضه برای تولید تستسترون LH)) همراه است در بافت چربی بدن مردان چاق میزان تبدیل هورمونهای جنسی مردانه(آندروژن) به هورمون¬های جنسی زنانه (استروژن) افزایش می یابد. به همین دلیل غلظت تستسترون در سرم این افراد به شدت کاهش می یابد.و لذا  تغییر در نسبت تستسترون به استروژن، فاکتوری مهم در ابتلا به ناباروری در مردان چاق است.

به گزارش روابط عمومی انجمن جنین شناسی و بیولوژی تولیدمثل ایران، در یک مطالعه که در زمینه تعامل چاقی و سندرم متابولیک با ناباروری در مردان صورت گرفت مشخص شد چاقی به هنگام بلوغ نوجوانان سبب اختلال در تکثیر سلول های حمایت کننده و پشتیبان اسپرماتوژنز (سرتولی)دارد. لذا چاقی و سندرم متابولیک منجر به افزایش رادیکال های آزاد و در نتیجه اختلال در اسپرماتوژنز و کاهش کیفیت اسپرم از جمله اختلال در   DNAو کروماتین اسپرم می گردد.

 

گفتنی است که اطلاعات تکمیلی این مطالعه،در اولین کنگره بین المللی تولید مثل که همزمان با اولین جشنواره برترین های حوزه تولید مثل از تاریخ ۲ الی ۴ خرداد ماه سال جاری در مرکز همایش های رازی برگزار خواهد شد، ارائه می گردد.

 

در ادامه باید اشاره کرد که بیش از ۷۰ گروه تخصصی حوزه پزشکی و علوم پزشکی هدف این کنگره می باشند که به آن ها امتیاز بازآموزی تعلق خواهد گرفت از جمله شامل متخصصین زنان، مامایی، اورولوژی، جنین شناسی، پزشکان عمومی، دامپزشکان، کلیه گرایش های علوم پایه پزشکی، زیست شناسی، علوم آزمایشگاهی، پاتولوژی و … می باشند.