حمید عبدی متخصص تغذیه گفت:‌ بحث چاقی در کودکان با بزرگسالان تفاوتهای خاص خود را دارد. به دلیل اینکه کودک چاق در سنین رشد است و این رشد در تمام قسمتهای بدن او صورت می‌پذیرد بنابراین باید او را از جهت قد و مسائل مغزی مورد ارزیابی قرار داد تا دچار ضایعه نگردد.

وی افزود:‌ بهترین حالت این است که BMI کودک یا ایندکس توده چربی بدن او را داشته باشیم که باید از روی نمودار تعیین شود و براساس آن به به کودک رژیم و ورزش داده شود. ورزش‌های لذت بخش مانند شنا، پینگ پنگ و ورزش‌های راکدی برای کودک بسیار مناسب است البته اگر از آن لذت ببرد.

عبدی تصریح کرد:‌ کودک چاق باید از همه‌ی گروههای غذایی استفاده کند و هیچ گروه غذایی را نباید حذف کند چون معمولا بچه‌ها سبزیجات و بعضی گروههای غذایی را دوست ندارند بنابراین مناسب است سبزیجات را به شکلی به آنها بدهیم که برای کودک زیبا باشد و تمایل به خوردن آنها پیدا کند.

وی اظهار داشت:‌ اگر برنج را در رژیم غذایی کودک قرار دهیم می‌توانیم آن را با لوبیا، عدس یا مواردی مانند لوبیا سبز همراه سازیم این کار ۲ مزیت دارد یکی این است که دریافت نشاسته به او کمتر می‌شود و دیگری این است که وجود عدس، لوبیا و لوبیاسبز پروتئین و فیبر غذا را بیشتر می‌سازد و در عین حال به رشد او لطمه وارد نمی‌سازد و از وزن او می‌کاهد.

این متخصص در پایان خاطر نشان کرد:‌ بهترین راه برای کاهش وزن یک کودک چاق این است که جلوی افزایش وزن او گرفته شود زیرا در رشد او تأثیر می‌گذارد. اما اگر کودک خیلی خیلی چاق است باید زیر نظر فوق تخصص غدد اطفال روی او بررسی غددی انجام گیرد که چه مشکل غددی دارد و برای رفع آن از رژیم درمانی استفاده نمود.

 

 

 

 

 

منبع : باشگاه خبرنگاران