اگر مالک یک خودرو هستید و یا قصد خرید خودرویی را دارید به‌احتمال‌زیاد با کلمه خلافی خودرو و یا همان جریمه‌های راهنمایی و رانندگی آشنا هستید.  ممکن است برای شما نیز پیش آمده باشد که پس از مدت زمانی که فکر می‌کنید تاکنون هیچ‌گونه جریمه‌ای نداشته‌اید با مبلغ سنگینی از جریمه‌ها در سابقه خودروی خود روبرو شده‌اید. این مسئله در بسیاری از موارد در موقع فروش خودرو اتفاق می‌افتد و مالک خودرو تازه در زمان فروش خودرو متوجه می‌شود که با لیست بلند بالایی از جریمه‌های سنگین و مبالغ زیاد روبه‌رو است؛ که باید همه آن‌ها را برای انتقال سند تسویه کند. برای آنکه بدانید بسیاری از این جریمه‌ها چگونه در سابقه خودروی شما ثبت شده‌اند در حالی که شما از آن‌ها اطلاعی ندارید، بهتر است انواع مختلف جریمه‌هایی که ممکن است برای خودروتان ثبت شده باشد را به‌خوبی بشناسید. در ادامه به بررسی انواع جریمه‌های قابل ثبت در خلافی یک خودرو توسط مأموران راهنمایی و رانندگی خواهیم پرداخت.

انواع خلافی خودرو

پیش از آنکه به انواع جریمه‌های مختلف راهنمایی و رانندگی قابل ثبت بر روی سابقه خودرو بپردازیم، باید بدانید که ممکن است شما در بسیاری از مواقع از ثبت جریمه برای خودروی‌تان بی‌اطلاع باشید؛ به این معنی که همیشه قبض جریمه‌ای که تحویل شما شود در میان نیست. انواع جریمه‌های مختلف عبارت‌اند از:

دوبرگی

جریمه دوبرگی یکی از انواع جریمه است که قبض آن تحویل راننده نخواهد شد. همان‌گونه که از اسم آن هم مشخص است جریمه دوبرگی در سابقه خودرو متخلف ثبت می‌گردد. اساساً این نوع از جریمه برای رانندگان متخلفی در نظر گرفته شده است که پس از تخلف و علیرغم دستور ایست پلیس، محل تخلف را ترک می‌نمایند. در این شرایط مأمور راهنمایی رانندگی برای آنان یک برگ جریمه دوبرگی صادر کرده و در سابقه خودرو  ثبت می‌نماید. حال ممکن است برای شما این سوال پیش بیاید که چرا علیرغم اینکه هیچ‌گاه تخلفی نداشته‌اید که پلیس به شما دستور ایست بدهد و شما محل را ترک کنید، در سابقه خودروی‌تان جریمه دوبرگی موجود است؟! در این شرایط ممکن است شما متوجه دستور ایست پلیس نشده باشید و یا در برخی از موارد در بزرگراه‌ها این اتفاق خواهد افتاد که شما ناخواسته تخلفی را انجام داده‌اید و پلیس به دلیل وجود تردد پرسرعت، ترافیک سنگین و یا فاصله‌ای که با شما دارد به شما دستور ایست نداده است و به خاطر اینکه شما از محل فاصله گرفته‌اید برای شما جریمه دوبرگی ساده کرده است.

دوربینی

جریمه‌های دوربینی جریمه‌هایی هستند که به‌صورت خودکار و مکانیزه توسط دوربین‌های کنترل راهنمایی و رانندگی در سابقه  شما برای تخلفات مختلف ثبت می‌گردند. این تخلفات می‌تواند شامل سرعت بالا، عبور از چراغ قرمز، ورود به محدوده غیرمجاز طرح ترافیک و غیره باشد.

دقت داشته باشید که پوشاندن پلاک و یا رفتارهای مشابه برای فرار از جریمه‌های دوربینی می‌تواند عواقب بسیار بدتری برای شما داشته باشد. در این موارد معمولاً درصورتی‌که مأموران راهنمایی و رانندگی و یا هریک از ضابطین قانون شما را در حین پوشاندن پلاک و یا تردد با موارد مشابه ببینند، خودروی شما به اولین پارکینگ منتقل و مطابق موارد قانونی با شما برخورد خواهد شد.

این نوع از جریمه هیچ‌گاه به دلیل تأخیر در پرداخت دو برابر نخواهد شد.

الصاقی

جریمه‌های الصاقی از نوع جریمه‌های هستند که بر روی خودروی ساکن و متوقف قرار خواهند گرفت. این نوع جریمه‌ها معمولاً برای پارک در محل‌های غیرمجاز و یا موارد مشابه صادر می‌شوند.

دقت داشته باشید به دلیل این که به‌صورت پیش‌فرض تلقی می‌شود که شما پس از مراجعه به خودروی‌تان برگه جریمه را مشاهده نموده‌اید، پس از مدت دو ماه این برگه جریمه در صورت عدم پرداخت به مبلغ دو برابر افزایش خواهد یافت.

تسلیمی

جریمه‌های تسلیمی معمولاً از نوع جریمه‌هایی هستند که مأمور راهنمایی و رانندگی و یا هر یک از ضابطین قانون به‌صورت رودررو به شما تحویل می‌دهند. این نوع جریمه‌ها تفاوت اساسی با جریمه‌های دیگر دارند، چرا که در آن‌ها معمولاً مشخصات راننده خاطی شماره گواهینامه و دیگر موارد مشابه ثبت خواهد شد.

جریمه‌های تسلیمی نیز مانند برگه‌های جریمه الصاقی در صورت عدم پرداخت تا مدت دو ماه به مبلغ دو برابر افزایش خواهند یافت.

با خلافی خودرو چه کنیم؟!

همان‌گونه که در تعریف جریمه‌های بالا دیدید در بیشتر از نیمی از موارد برگ جریمه به‌صورت مستقیم به دست شما نخواهد رسید بنابراین بهتر است برای آنکه با لیست بلند بالایی از جریمه‌های پرداخت نشده روبرو نشوید دوره‌های مشخصی را برای استعلام خلافی خودرو خود مشخص کرده و خودروی خود را بر روی اینترنت استعلام نمایید. در این صورت می‌توانید درصورتی‌که با برگ جریمه‌ای روبرو شدید آن را پرداخت کرده و یا درصورتی‌که احساس کردید متعلق به شما نیز نسبت به اعتراض به آن اقدام نمایید

برای استعلام خلافی جریمه‌های خودروی خود به صفحه خلافی خودرو (hamrah-mechanic.com/mag/traffic-infringement-history) در وب‌سایت همراه مکانیک مراجعه کنید.

در صفحه استعلام خلافی خودرو می‌توانید از موارد زیر استفاده کنید:

  • روش‌های استعلام خلافی خودرو
  • نکات مهم در رابطه با سایت راهور
  • معرفی نرم‌افزارهای استعلام خلافی خودرو
  • روش‌های اعتراض و کم کردن خلافی خودرو
  • آدرس واحدهای رسیدگی به تخلفات
  • روش‌های پرداخت خلافی خودرو
  • روش صفر کردن خلافی خودرو