یکی از ویژگی های کاربردی هاست سی پنل، که برای افرادی که می خواهند چند سایت بر روی یک هاست داشته باشند و میزبانی کنند، مفید و کاربردی است را Addon Domain یا دامنه اضافه می گویند.

قابلیتی که از طریق آن خیلی از کاربران می توانند دو یا چند سایت را روی یک هاست بالا بیاورند. زمانی که یک سرویس هاست سی پنل تهیه می کنید به صورت پیش فرض به دامنه ی اصلی سرویس متصله و اگر دامنه های دیگه ای رو در هاست Addon یا اضافه کنید، به تعداد آن دامنه می توانید سایت های مختلف ایجاد کنید و میزبانی کنید که تمامی فایل ها و محتویات هر سایت نیز جدا بوده و در پوشه های مخصوصی نگه داری می شوند. خیلی از افراد ادان دامین رو با پارک دامین اشتباه می گیرند ولی این را باید بدانید دامنه ای که روی یک هاست پارک میشه، محتویات همون دامنه اصلی را نمایش می دهد. ولی دامنه ای که ادان می شود محتویات مجزایی را نمایش می دهد.

ساخت ساب دامین در وردپرس

تفاوت ادان دامین با ساب دامین و پارک دامین

بسیاری از کاربران جدید در استفاده از این نوع دامنه های کاربردی دچار مشکل شده اند و نمی دانند کدام را برای چه کاری در چه زمانی استفاده کنند، برای همین در زیر بیشتر در مورد ساب دامین و پارک دامین صحبت می کنیم تا با کارایی و مفهوم این دو نیز آشنا شوید.

پارک دامین چیست؟

دامنه هایی که بر روی دامنه اصلی پارک می شوند به این صورت عمل می کنند که محتوای دامنه اصلی و سایت اصلی را نمایش می دهند و به زبان ساده، برای استفاده هم زمان از پسوند های مختلف دامنه با یک نام برای سایت از پارک دامین استفاده می کنند. برای مثال اگر دامنه sabahost.com دامنه اصلی ما باشد، می توانیم دامنه هایی مثل sabahost.net و sabahost.org و … را نیز با انواع پسوند ها بر روی دامنه ی اصلی پارک کنیم و همه ی این دامنه ها محتویات سایت sabahost.com رو نمایش می دهند ولی قظعا از لحاظ ظاهری دارای رنگ و شکل دیگری هستند.

انتقال دامنه ir

ساب دامین چیست؟

ساب دامنه یا زیر دامنه همانطور که در مقاله ساب دامین موردش صحبت کردیم، به نامی که قبل از نام دامنه اصلی نوشته می شود و بخش های مختلفی مانند وبلاگ و فروشگاه و … را از صفحه اصلی سایت جدا می کند ساب دامنه یا Sub Domain می گوییم که به سایتمان کمک های بسیاری مانند تراکم کمتر ترافیک بر روی یک صفحه، بالا رفتن سرعت سایت، خلوت شدن بخش های مختلف سایت، بالا رفتن سئو سایت، بهتر مدیریت کردن سایت، را می کند. برای نمونه اگر دامنه اصلی ما Sabahost.com باشد Mail.Sabahost.com و یا Shop.Sabahost.com می توانند ساب دامنه یا زیر دامنه های ما باشند.

منظور از Addon Domain چیست

  • با استفاده از Addon Domain شما قادر هستید در فضای سایت خود ، اقدام به میزبانی چندین دامنه با محتوای متفاوت از یکدیگر کنید. برای هر دامنه که در قسمت Addon Domain اضافه شود ، در فضای سایت تان شاخه ای با همان نام دامنه ایجاد می گردد که می توانید فایل های مربوط به آن سایت را در آن قسمت قرار دهید.
    البته Addon Domain تفاوت ظاهری خاصی ندارد. فرض کنید شما صاحب دامنه http://main-domain.com هستید. اکنون ، یک دامنه به نام http://add-on-domain.com ثبت می کنید. ولی می خواهید مطالب متفاوتی با سایت دیگرتان داشته باشد. این کار با استفاده از Addon Domain امکان پذیر است.
Plesk چیست