آنالیز سئو

آنالیز سئو
Analyze SEO

آیا در دنیای سئو میان هزاران سوال گم شده اید؟ آیا نمی دانید چطور باید سایت خود را از نظر سئو آنالیز کنید؟ خب شما تنها نیستنید و ما اینجا هستیم تا شما را راهنمایی کنیم.

شروعی بر مقدمه – آنالیز سئو سایت

این یک مقاله کامل و جامع برای آموزش چکاپ یا همان آنالیز وضعیت سئو سایت است ما در این مقاله به شما آموزش خواهیم داد که چطور و با استفاده از چه ابزارهایی سئو سایت خود را آزمایش کنید، از دیتای بدست آمده چطور استفاده کرده و مهم تر از آن چطور مشکلات سایت را برطرف کنید؛ پس تا انتها با ما همراه باشید…

کدام موارد باید در سئو مورد آزمایش قرار بگیرند؟

داشتن یک سایت سالم و کارآمد یکی از اولین اقدامات در برای موفقیت در سئو است بعلاوه این موضوع بسیار مهم است که بدانیم کدام قسمت های سایت باید آزمایش شوند و کدام قسمت ها نباید!

آنالیز سئو تکنیکال / Technical SEO

سئو تکنیکال (Technical SEO) ضلع وسط مثلث سئو سایت و یکی از مهم ترین مراحل انجام SEO است. انجام مراحل سئو تکنیکال برای ایجاد ارتباط بهتر با موتور جستجو برای هر وب سایت ضروریست.

Screaming Frog یک نرم افزار سئو بر پایه سیستم عامل ویندوز، مک و لینوکس است؛ به جرات می توان گفت که این نرم افزار کامل ترین ابزار سئو ممکن برای آنالیز سئو تکنیکال در بازار است. این ابزار رایگان نیست اما به دلیل تحریم های موجود قابلیت خرید آن برای کاربران ایرانی فراهم نیست لذا شما می توانید از طریق لینک زیر نرم افزار را همراه با کرک دانلود کنید:

Screaming Frog

Screaming Frog SEO Spider

استفاده از این نرم افزار بسیار آسان است پس از اتمام نصب کافیست URL سایت را وارد کرده و منتظر شوید تا Crawl تمام شود سپس با انبوهی از دیتا مواجه خواهید شد و از این دیتا می توانید در جهت بهبود سئو فنی سایت خود استفاده کنید.

// مواردی که در آنالیز سئو تکنیکال باید مورد بررسی قرار دهید به شرح زیر است \\

۱- ارور خطای کاربری (۴xx)

رفع خطاهای ۴xx معمولاً آسان است. راه حل انجام معمولا به علت خطا بستگی دارد اما در بیشتر مواقع ارور به علت وجود صفحات ۴۰۴ که لینک داخلی به آنها اشاره می کند رخ می دهد، شما باید این صفحات را پیدا کرده و آن ها را اصطلاح کنید.

۲- زنجیره ریدایرکت [Redirect Chain]

Redirect ها کاربرد اساسی در سئو دارند و استفاده از آنها هیچ مشکلی ندارد. با این حال آنها باید به درستی پیاده سازی شوند در غیر این صورت می توانند به وضعیت سئو آسیب وارد کرده و رتبه سایت را به شدت تحت تأثیر خود قرار می‌دهند.

زنجیر کردن کردن ریدایرکت ها پشت سر همدیگر یا اصطلاحا Redirect Chain موجب کاهش نرخ بودجه خزنده و کاهش Page Authority و Domain Authority صفحات سایت می شود.

اطمینان حاصل کنید که هر لینک مستقیما به URL مورد نظر خود هدایت می شوند. همچنین اطمینان حاصل کنید که بیش از ۳ ریدایرکت در یک ردیف در هر زنجیره وجود نداشته باشد زیرا گوگل تنها تا ۵ ریدایرکت را دنبال می کند.

۳- ریدایرکت ۳۰۲

در حالی که موتورهای جستجو ریدایرکت ۳۰۱ را یک انتقال دائمی در نظر میگیرند با ریدایرکت ۳۰۲ به عنوان ریدایرکتی موقت رفتار می شود این برای موتورجستجو بدین معناست که ریدایرکت ممکن است هر لحظه قطع شود یا تغییر کند.

به همین دلیل ممکن است Authority یا PageRank کامل به صفحه میزبان ریدایرکت منتقل نشود. برای رفع این مشکل اگر از ریدایرکت ۳۰۲ استفاده می کنید آن را به ۳۰۱ تغییر دهید چرا که از نظر فنی مطمئن تر است.

۴- مسدود سازی توسط فایل روبوتس [Disallowed by robots.txt]

URL هایی که در فایل Robots.txt به منظور Disallow قرار میگیرند توسط گوگل کراول و ایندکس نخواهند شد، بررسی کنید که به اشتباه صفحات مهم سایت شما در این فایل وجود نداشته باشند.

۵- متا نوفالو [Meta nofollow pages]

کد Nofollow که در قسمت زیر نمونه ای از آن را قرار داده ایم به موتور جستجو می گوید تمامی لینک های داخل این صفحه چه داخلی و چه خارجی نباید دنبال شوند و در رتبه بندی گوگل نیز نباید مورد استفاده قرار بگیرند:

<meta name="robots" content="nofollow" />

۶- لینک نامعتبر [HTTPS page has internal links to HTTP]

SSL یکی از فاکتورهای تاثیر گذار در سئو است. یکی از عواملی که می تواند به سئو آسیب وارد کند لینک دادن به صفحات HTTP از صفحه HTTPS است. مطمئن شوید لینک های داخلی سایت به صفحات HTTPS لینک باشند نه HTTP.

۷- سرعت لود پایین [Low Page Speed]

فاکتور های رتبه بندی گوگل کم نیستند اما یکی از آن ها که گوگل به صراحت درباره تاثیر آن بر سئو اغراق کرده است پایین بودن Page Speed صفحات وب است؛ سعی کنید تا حد ممکن سرعت صفحات سایت خود را بهینه کنید.

۸- لینک های شکسته [Broken Links]

لینک‌های شکسته عامل Google Penalties و صعود به صفحه آخر گوگل هستند؛ البته بستگی دارد تا با چه سطح دانشی به موضوع نگاه کنید. فرض کنید وارد یک رستوران شده اید و یک منو برای سفارش غذا در جلوی شما قرار داده شده است شما غذای مورد نظرتان را انتخاب می کنید اما به هر دلیلی امکان سرو آن توسط رستوران وجود ندارد.

در دنیای وب نیز موضوع همینطور است فرض کنید درباره یک موتور سیکلت مقاله ای منتشر کردیم و به سایت رسمی کویر لینکی می دهیم اما به هر دلیلی وب سایت از دسترس خارج می شود در اینجا لینک به سایت کویر شکسته است.

۹- سایت مپ [Sitemap]

سایت مپ به انگلیسی Sitemap یک فایل پویا است که از طریق آن لینک صفحات وب سایت برای ایندکس به موتورجستجو معرفی می شود.  سایت مپ آدرس صفحات وب را در اختیار Web Crawler  قرار می دهد. خزنده موتور جستجو توسط سایت مپ می تواند به صفحات سایت دسترسی پیدا کند.

۱۰- تست موبایل فرندلی [Mobile-friendly]

در ۲۰۲۰ بیش از ۶۰ درصد از جستجو های انجام توسط موبایل بوده حتی گوگل قصد دارد تا سال ۲۰۲۱ سایت هایی که برای نسخه موبایل بهینه نشده اند را ایندکس نکند! خوشبختانه گوگل ابزاری تست Mobile-Friendly دارد.


آنالیز سئو داخلی / On-page SEO

۳۰% از فاکتورهای رتبه بندی موتور جستجو گوگل شامل عوامل موثر سئو در داخل سایت است که به آن سئو Onsite گفته می شود. انجام سئو داخلی حرفه ای باعث رشد چشم گیر رتبه کلمات کلیدی در موتورهای جستجو می شود.

Sitechecker.pro

Sitechecker.pro

بهترین ابزار موجود در وب که به صورت رایگان سئو داخلی شما را آنالیز کرده و مشکلات آن را به شما گزارش می کند Sitechecker است. برای استفاده از این ابزار کافیست تا به سایت رسمی آن وارد شده و آدرس سایت خود را در فیلد وسط صفحه وارد کنید، سپس این ابزار گزارشی کامل از عملکرد سئو داخلی به شما ارائه می کند و گزارشات همراه با راه حل است.

// مواردی که در آنالیز سئو داخلی باید مورد بررسی قرار دهید به شرح زیر است \\

۱- عنوان تکراری [Duplicate Title]

برای حل مشکل عنوان تکراری، مطمئن شوید که عنوان های تکراری را بازنویسی می کنید تا هر صفحه از سایت شما دارای Title Tag منحصر به فرد باشد و به طور دقیق موضوع صفحه را توصیف می کند.

در هنگام نوشتن یک عنوان سئو فرندلی از دستورالعمل های زیر استفاده کنید:

 • از ۴۰ تا ۷۰ کارکتر استفاده کنید.
 • عنوان با کلیدواژه اصلی شروع شود.
 • از نام برند در عنوان استفاده کنید.
 • اجتناب از تکرار کلمه کلیدی بیش از ۱ بار.
 • مطمئن شوید عنوان یونیک است.
 • مطمئن شوید عنوان حاوی Hook است.

۲- تگ ALT

تگ آلت یکی از مهم ترین تگ ها در سئو است، این تگ برای توصیف محتوای تصویر به کار میرود. موتورهای جستجو از این تگ برای درک محتوای فایلهای تصویری استفاده می کنند البته این تنها راه درک محتوای تصاویر برای گوگل نیست.

همچنین در صورت عدم نمایش تصویر متن ALT در صفحه به کاربر نمایش داده می شود. اطمینان حاصل کنید که هر یک از تصاویر سایت شما دارای تگ ALT مختص و مرتبط به خود باشد.

۳- متا تگ تویتر [Twitter Card]

تولید متا تگ توییتر به جذاب جلوده دادن پست در این شبکه اجتماعی کمک می کند و به نوبه خود باعث افزایش اعتماد کاربر به وب سایت شده و بر روی تعداد کلیک پست اثری مثبت می گذارد.

عدم وجود متا تگ تویتر باعث می شود تویتر خود مشخصات پست شما را انتخاب کند بنابراین ممکن است پست شما به اندازه کافی جذاب به نظر نرسد. برای افزودن متاتگ تویتر لازم است که Microdata به تگ Head صفحات سایت اضافه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر توصیه های توییتر در این رابطه با بخوانید: Cards.

۴- اپن گراف [Open Graph tags]

Open Graph نقش نحوه نمایش محتوا در شبکه های اجتماعی را بر عهده دارد. تولید یک اپن گراف باعث بازدید بیشتر و همچنین حرفه ای جلوه دادن پست های شما می شود.

عدم وجود Open Graph باعث می شود شبکه های اجتماعی به طور مستقل پیش نمایشی از پست شما تولید کنند. در نهایت احتمالا متفاوت از چیزی است که شما انتظارش را دارید. متا تگ Open Graph در تگ Head وب سایت قرار میگیرد. شما باید متا تگ مربوط به اپن گراف را به سایت خود اضافه کنید.

۵- توضیحات متا تکراری [Description Duplicates]

استفاده درست از متا دیسکریپشن یکی از اصول سئو است. گوگل برای نمایش نتایج جستجو یا SERP از متا توضیحات استفاده می کند. در صورت جذاب نبودن تگ Description کاربران تمایلی به کلیک بر روی آن نخواهند داشت و این باعث کاهش CTR و در آخر کاهش رتبه می شود.

برای هر صفحه یک توضیحات متا منحصر به فرد بنویسید. محتوای قرار گرفته در این متا تگ باید محتوای سئو شده باشد و موضوع صفحه را به طور خلاصه به کاربر منتقل کند.

ما در قسمت زیر به معرفی دستورالعمل های اصلی برای تولید توضیحات متای بهینه اشاره کرده ایم:

 • از محتوای جذاب و چشم نواز استفاده کنید.
 • جملات خود را کامل کنید (ناقص نباشند).
 • از پر کردن کلمات کلیدی بپرهیزید.
 • طول توضیحات متا حداکثر ۱۶۰ کارکتر باشد.
 • برای هر صفحه توضیحات یونیک بنویسید.
 • انتظارات کاربر از هدف جستجو را درک کنید.
 • از کلمات کلیدی اصلی استفاده کنید.
 • بیشتر از ۱ بار از کلمه کلیدی ۱ استفاده نکنید.

۶- عدم وجود توضیحات متا [Description is missing]

نبودن یا خالی بودن توضیحات متا باعث می شود تا موتورجستجو به انتخاب خود محتوای این تگ را انتخاب کند و این برای بهبود بخشیدن به سئوی یک وب سایت خیلی جالب نیست. برای رفع این مشکل مطمئن شوید که توضیحات متای تکراری را در صورت لزوم بازنویسی می کنید تا هر صفحه در سایت شما دارای توضیحات متا منحصر به فرد خود باشد.

۷- سرتیتر تکراری [H1 Duplicates]

سلسله مراتب هدینگ ها در HTML به شرح زیر است: H6 پایین ترین سطح و H1 – بالاترین سطح هرچه به تگ H1 نزدیک تر می شویم اهمیت آن بیشتر می شود. بنابراین می توان از تگ H1 به عنوان تیتر اصلی استفاده کرد.

بهتر است تا هیچ تگ H1 تکراری در داخل سایت وجود نداشته باشد برای حل این مشکل تگ های H1 را ویرایش و یا بازنویسی کنید تا به طور کامل با محتوای صفحات متعلق به آنها مطابقت داشته باشد.

۸- عدم وجود کنونیکال [Canonical is missing]

زمانی که شما تصمیم می گیرید در وب سایت خود محتوای تکراری، را همراه با URL های متفاوت منتشر کنید و برای اینکه حالت تکراری بودن محتوا را از بین ببرید باید از تگ کنونیکال استفاده کنید، زیرا به کمک آن می توانید به گوگل اعلام کنید که کدام نسخه از این محتوا، نسخه اصلی است.

نداشتن کنونیکال یک اشتباه بزرگ در سئو است و هر صفحه سایت باید یک کنونیکال داشته باشد، برای رفع این مشکل تصمیم بگیرید که کدام یک از URL ها با محتوای تکراری باید به عنوان نسخه اصلی انتخاب شوند. در مرحله بعدی تگ rel = canonical را به تمام صفحات مربوطه اضافه کنید.

۹- سرتیتر های کوتاه [H1 too short]

اطمینان حاصل کنید که علاوه بر قرار داشتن کلمه کلیدی در تگ H1 طول کلمات این تگ را به حداقل ۶۰ کارکتر برسانید.

۱۰- نسبت متن به کد [Text to code ratio]

جان مولر، کارمند گوگل در مورد نسبت کد و محتوای یک صفحه چنین بیان می کند:

تا آنجا که من می دانم ما از چیزی به نام نسبت متن به HTML استفاده نمی کنیم. این چیزی است که برخی از ابزارهای سئو به آن رسیده اند. اما از نظر ما اصلاً از آن استفاده نمی کنیم. من روی اینطور معیارها تمرکز نخواهم کرد، مگر اینکه ارزشی وجود داشته باشد که بتوان از آن برای بهبود تجربه کاربری استفاده کرد.

JohnMU

نحوه برطرف کردن مشکل نسبت متن به کد:

 • تست کدها در W3 Validation.
 • کدهای اضافی را پاک کنید.
 • کامنت ها در Html را پاک کنید.
 • فاصله میان کدها را به حداقل برسانید.

۱۱- توضیحات متا کوتاه [Description too short]

توضیحات متا کوتاهتر از ۷۰ کارکتر کوتاه است و شما باید نهایت استفاده از این متا تگ را بکنید. برای رفع این مشکل توضیحات کوتاه را پیدا کرده و آن ها را اصلاح تا حداقل به ۱۲۰ الی ۱۶۰ کارکتر برسانید.

۱۲- وجود بیش از یک تگ H1 در صفحه [More than one h1 on page]

وجود بیش از یک تگ H1 در صفحه کاملا اشتباه است شما باید تنها از یک Heading 1 در صفحه استفاده کنید، برای رفع این مشکل صفحاتی که دارای چند H1 هستند را شناسایی کرده و آنها را اصلاح کنید.

۱۳- عنوان کوتاه [Title too short]

محتوای تگ عنوان در برخی از صفحات کوتاه تر از ۳۵ کاراکتر است در صورتی که شما باید نهایت استفاده از این تگ را بکنید آمارها حاکی از آن است که عنوانین طولانی باعث افزایش کلیک در SERP شده و در نهایت بهبود وضعیت سئو می شوند.

برای رفع این مشکل عنوان های کوتاه را بازنویسی کرده و از حداکثر طول کاراکتر در این تگ که ۶۰ کارکتر است استفاده کنید. در صورت عدم وجود کلیدواژه های مرکزی آنها را به تگ عنوان خود اضافه کنید.

۱۴- صفحات بدون لینک [Orphan URLs]

به صفحاتی هایی که با لینک داخلی یافت نمی شوند در سئو ارفن گفته می شود. این صفحات هیچ لینکی از داخل سایت به خود ندارد لذا خزنده وب نمی تواند آنها را کراول و ایندکس کند این بدان معنی است که صفحات ارفن توسط GoogleBot یافت نمی شوند البته مشکل ایندکس نشدن آنها با افزودن نقشه سایت به سرچ کنسول حل می شود.

۱۵- عدم وجود تگ H1 [H1 is missing]

این ارور زمانی رخ می دهد که صفحه دارای تگ H1 نباشد. برای رفع این مشکل تگ H1 بنویسید تا گوگل درک بهتری به محتوای مقاله شما پیدا کند و در عین حال مرتبط ترین کلمات کلیدی مرتبط با موضوع محتوا را به آن اضافه کنید.

۱۶- کنونیکال خالی [Canonical is empty]

اگر صفحه ای دارید که متن داخل تگ کنونیکال آن خالی است باید به فکر راه و چاره ای باشید.

۱۷- عدم وجود عنوان [Title is missing]

قطعا مهم ترین تگ در سئو از نظر موتورهای جستجو تگ تایتل است بنابراین عدم وجود این تگ در HTML باعث می شود تا گوگل نداند موضوع محتوای صفحه درباره چیست و این یک فاجعه برای شما محسوب می شود.

۱۸- عنوان خالی [Title is empty]

بعضی اوقات ممکن است که به دلیل مشکلات ناشی از برنامه نویسی، تداخل افزونه ها و یا حتی فراموش کردن مدیر سایت تگ عنوان وجود داشته باشد اما محتوایی در داخل آن قرار نگرفته باشد؛ این مشکل را هر چه سریعتر برطرف کنید.

۱۹- بیش از یک تگ عنوان [More than one title tag on page]

هیچ صفحه ای نباید بیشتر از یک تگ عنوان در خود داشته باشد در صورت وجود چندین Title Tag در صفحه موتور جستجو تگی که در آخرین خط نوشته شده است را بر مبنای عنوان اصلی در نظر میگیرد.

۲۰- تیتر خالی [H1 is empty]

مهم است که کلیدواژه مرکزی در داخل H1 قرار بگیرد لذا اگر محتوایی در H1 وجود نداشته باشد شما امتیاز بزرگی در سئو را از دست خواهید داد؛ صفحات خالی از محتوای H1 را پیدا کردن و درون آنها محتوا قرار دهید.

۲۱- آدرس بلند [Long URLs]

جان مولر از گوگل میگوید “ما مطمئناً می توانیم URL هایی با بیش از ۱۰۰۰ کارکتر را خزیده و ایندکس کنیم – اما این به این معنی نیست که این یک روش خوب است :-)”

۲۲- وجود دابل اسلش در آدرس صفحه [Double slash in URL]

دابل اسلش در مسیر URL معتبر است و در مرورگر پاسخ خواهد داد اما معمولاً مورد پسند کاربر نیست.

۲۳- محتوای کم [A specific URL lacks useful content]

از نظر سئو بهتر است تا هر صفحه حداقل ۳۰۰ کلمه محتوا داشته باشند (البته منظور ما صفحاتی مثل تماس با ما نیست)، صفحاتی که محتوای کم دارند را با محتوای یونیک غنی کنید؛ این مورد بسیار مهم است کابران عاشق محتوای غنی هستند.


آنالیز سئو خارجی / Off-page SEO

سئو خارجی به طور کلی شامل دریافت سیگنال از دیگر سایت ها به سایت خود می باشد که مهم ترین آن Backlink به شمار می رود. انالیز سئو خارجی سایت می تواند چشم اندازی وسیع در بهبود سئو را در جلوی شما قرار دهد این مهم است بدانید بک لینک پروفایل رقبای شما چیست.

Ahrefs.Com

Ahrefs.Com

ابزارهای زیادی در وب هستند که برای آنالیز سئو خارجی ساخته شده اند اما ما قصد داریم تا بهترین آن را به شما معرفی کنیم، نام این ابزار Ahrefs است. Ahrefs چشم اندازی کاملی از وضعیت سئو خارجی به شما ارائه می کند و کار کردن با آن نیز بسیار آسان است؛ این ابزار همچنین امکانات دیگری مانند Keyword Research را در اختیار کاربران خود قرار میدهد.

البته باید به این موضوع اشاره کنیم که استفاده ازAhrefs رایگان نیست اما به تازگی امکان آنالیز سایت شخصی از طریق تایید هویت (Verify) به این ابزار اضافه شده است بنابراین از این پس برای مشاهده اطلاعات سایت خود در Ahrefs نیازی به پرداخت هزینه نخواهید داشت اما اگر قصد آنالیز سایت رقبای خود را دارید باید حق عضویت پرداخت کنید!

// مواردی که در آنالیز سئو خارجی باید مورد بررسی قرار دهید به شرح زیر است //

۱- تعداد بک لینک [Referring domains]

تعداد بک لینک، ارتباط موضوع صفحه لینک دهنده و لینک شونده و Domain Authority / Page Authority از مهم ترین عوامل تاثیر گذار بر میزان کیفیت بک لینک هستند.

۲- بک لینک های جدید [New Backlinks]

شما باید وضعیت Off-page SEO سایت خود را به طور مداوم مانیتور کنید و تا سایت هایی را که به شما لینک می دهند را شناسایی کرده و با آنها برای دریافت بک لینک ارتباط بر قرار کنید.

۳- لینک های از دست رفته [Lost Backlinks]

یکی از عواملی که می تواند رتبه سایت شما را به شدت کاهش دهد از دست دادن بک لینک است در بخش Lost Backlinks ابزار Ahrefs می توانید لینک های از دست رفته به همراه تاریخ Lost شدن آنها را مشاهده کنید و با مدیر سایت جهت ویرایش لینک یا لینک دادن مجدد وارد مذاکره شوید.

۴- انکر تکست [Anchor Text]

گوگل از طریق Anchor Text محتوای داخل هایپر لینک را درک می کند Ahrefs این امکان را به شما می دهد تا میزان چگالی انکر تکست لینک های خارجی سایت خود را مورد بررسی قرار دهید.

۵- آی پی موقعیت مکانی لینک دهنده [Referring IPs]

یکی از شاخص های اندازه گیری کیفیت بک لینک موقعیت سرور لینک دهنده است ما قبلا به این موضوع اشاره کرده ایم از طریق بخش Referring IPs در Ahrefs می توانید موقعیت مکانی سایت های لینک دهنده به خود را مشاهده کنید.

۶- لینک های شکسته خارجی [Broken links]

شاید شما روی گنج نشسته باشید اما بی خبر باشید از آن لینک های شکسته خارجی به این صورت عمل می کنند. اگر سایتتان قدیمی باشد این احتمال وجود دارد که بک لینک هایی در وب به سایت شما اشاره کنند اما به دلیل حذف صفحه یا … لینک از نظر گوگل لینک شکسته محسوب می شود. Ahrefs دارای ویژگی به نام Broken Link است که به شما نشان می دهد کدام یک از لینک های خارجی سایت شکسته هستند.


امیدوار نهایت استفاده از این مقاله را کرده باشید؛ اگر سوالی دارید حتما در قسمت نظرات بیان کنید، پاسخ خواهیم داد.

سرفصل ها نمایش
 1. سینا

  سلام
  از اینکه این مطلب را با ما به اشتراک گذاشتید، سپاس گزارم. می‌تونم نظرتون رو درباره سایت “جت سئو” بدونم؟ تا چه حدی میتونه به ما در آنالیز سئو کمک کنه و آیا میتونه جایگزین این ابزارهایی که معرفی کردید، بشه؟ ممنونم

  ۱۹ شهریور ۱۳۹۹
  • چت سئو عالیه، یک ابزار بومی که توسط آقای شیرازی متخصص قدیمی و حرفه ای سئو ساخته شده.

   ۱۹ شهریور ۱۳۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *