بک لینک فارسی شده عبارت Backlink می باشد؛ هنگامی که یک صفحه در وب به صفحه ای دیگر لینک می شود مفهوم بک لینک به میان می آید؛ لینک های از مهم ترین عوامل موثر بر بهبود سئو یک وب سایت به شمار می روند.

نقش بک لینک در سئو چیست [آپدیت شده در 2022]

لینک سازی به معنی یا لینک بیلدینگ به فرآیند دریافت بک لینک از دیگر سایت ها در سطح وب برای سایت هدف (خودمان) است. دکمه، تصاویر و متن قابلیت لینک شدن دارند به طور مثال به صورت پیش فرض لینک متن آبی رنگ است و هنگامی که موس بر روی آن هاور می شود نمایشگر به حالت دست به خود میگیرد. خزنده گوگل در هنگام ایندکس صفحات بک لینک های خروجی را دنبال کرده و از آن ها در رتبه نتایج جستجو استفاده می کنند؛ از همین طریق است که موتور جستجو قابلیت خزش در وب را پیدا می کند. بک لینک ها به صورت کلی به 4 بخش دوفالو، نوفالو، لینک داخلی و لینک خارجی تقسیم می شوند.

چرا بک لینک ها تاثیر مستقیم در سئو سایت دارند؟

زیرا در زمان پیداش موتورهای جستجو خبری از سرچ کنسول و ابزار های وبمستر نبود لذا خزنده ها تنها از طریق دنبال کردن بک لینک ها قادر به شناسایی و ایندکس صفحات بودند علاوه بر این لینک در واقع دروازه ای از صفحه به صفحه ای دیگر است لذا میتواند برای بسیاری از کاربران مفید بوده و کمک بسزایی در پیدا کردن مقصد نهایی آنها در وب بکند. تعداد بک لینک، ارتباط موضوع صفحه لینک دهنده و لینک شونده و اتوریتی از مهم ترین عامل های تاثیر گذاری در میزان کیفیت یک بک لینک هستند. هر چه تعداد بک لینک ها ورودی از سایت های معتبر بیشتر باشد شانس رتبه گرفتن برای کلمه کلیدی لینک شده در نتایج جستجو بیشتر خواهد شد؛ البته تعداد بک لینک فقط یکی از فاکتورهای سئو است.

فرق بک لینک داخلی و خارجی در سئو

بک لینک به دو بخش داخلی و خارجی تقسیم می شوند؛ لینک داخلی صفحات داخل سایت به یکدیگر وصل می کند و در لینک خارجی صفحه ای خارجی به سایت میزبان (سایت شما) وصل خواهد شد. یعنی اگر لینکی داخل سایت ایجاد شده باشد آن لینک داخلی است و اگر از خارج سایت به شما اشاره کند بک لینک خارجی محسوب می شود.