دامنه

فاکتور های سئو دامنه

 سئو دامنه چیست؟

به تمامی اقداماتی که جهت قوی کردن زیرساخت یک دامنه صورت می گیرد سئو دامنه (دومین – دامین – Domain) گفته می شود.

دامنه فاکتور های مهمی از سئو را در بر دارد که آن ها را به صورت کلی در صفحه ی سئو چیست و چه فاکتور هایی دارد معرفی کرده ایم اگر علاقه مند به خواندن آن ها هستید معنا، مفهوم، اهداف و تعریف واژه سئو را از طریق کلیک بر روی کلمه لینک شده مطالعه کنید

یکی از مهم ترین تجربیات شخصی که من در طول این چند سال فعالیتم در حوضه سئو و بهینه سازی سایت بدست آوردم اینه که بهترین راه برای شروع سئوسایت های نوپا و جدید قوی کردن زیرساخت دامنه سایت از همان ابتدای ثبت دامنه است.

این یعنی چی؟ بزارید تا با ذکر یک مثال براتون توضیح بدم: فکر کنید 2 دامنه با آدرس های: seo1.com و seo2.com در یک روز و توسط یک نفر ثبت و ایندکس شدند، هر دوی آنها محتوای بسیار مفید و تازه دارن و از نظر ان پیج (سئو داخلی) هر دو دامین هیچ نقصی ندارن و هر دوی آنها قصد سئو سایت در کلمه کلیدی سئو را دارند، تا اینجای کار هر دو دامین ما  امتیازی مساوی دارند و هیچ کدوم از دیگری قوی تر نیست، اما ثبت کننده دامنه، دامنه اول رو 1 ساله و دامنه دوم رو 5 ساله ثبت کرده! اینجاست که دامنه ی دوم نسبت به دامنه دوم برتری پیدا می کنه و یکی از فاکتور های مهم در سئو دامین رو کسب می کنه.  در ادامه قصد معرفی فاکتور های مهم در سئو دامنه رو خدمت شما عزیزان دارم:

سئو و بهینه سازی دامنه

فاکتور های سئو دامنه

اول از همه باید بگم که بنده از صحت ترتیب ارزش فاکتور ها مطمئن نیستم و چیدمان فاکتور ها رو بر اساس اندک تجربه ای در زمینه سئو  دارم انجام دادم.

1- عمر دامنه

 به جرات میشه گفت که مهم ترین فاکتور در سئو و بهینه سازی یک سایت عمر دامنه ی سایته. ارزش یک  یک سایتی که عمر دامنه 2 ماهه داره با یک سایتی که عمر دامنه 1 ساله داره قابل قیاس نیست و قطعا سایت 1 ساله می تونه رتبه خیلی بهتری داشته باشه اما این به این معنی نیست که سایت هایی که عمر دامنه کمی دارند هیچ شانسی برای رتبه مناسب ندارند.

نکته:  یک اشتباه رایجی که بین مردم وجود داره اینه که فکر می کنن منظور از عمر دامنه زمان ثبت دامنه است، اما اصلا اینطور نیست. موتور های جستجوگر به خصوص گوگل عمر دامنه را از زمان ایندکس (Index) شدن سایت در خودشون حساب می کنن و هیچ توجهی به زمان ثبت دامنه ندارند، بهتره بگیم که زمان ثبت دامنه هیچ تاثیری بر روی سئو وب سایت نداره (البته شایدم داشته بشه! ولی تا اون جایی که من می دونم نداره).

2- تاریخ انقضای دامنه

دومین فاکتور مهم در سئو دامنه، تاریخ انقضای دامنه است، دامنه هایی تاریخ انقضای دیرتری دارند از ارزش بیشتری برخور دارند. اگر تاریخ انقضای دامین شما 2 تا 3 سال  از زمان حال باشد شما امتیاز کامل از این فاکتور رو می گیرد. اما بهتره تا دامنه های جدید رو به صورت 5 ساله ثبت کنید.

3- نام دامنه

به نظر من نام دامنه نه تنها یکی از فاکتور های مهم سئو دامنه ئه بلکه یکی از مهم ترین عوامل موفقیت یک وب سایته. از نظر متریک های حرفه ای سئو دامنه بهترین نام دامنه، نامی است که با موضوع وب سایت و کلمه کلیدی مورد نظر شما یکی باشه، به طور مثال اگر قرار سایتی رو در کلمه طراحی وب سایت سئو کنید، با دامنه Sitedesign.ir شانس خیلی خیلی بهتری نسبت به دامنه Sitecode.ir دارید (جهت اطلاع بیشتر باید بگم که این نوع دامنه ها که کلمات کلیدی عیننا در آن ها قرار داره به Exact Match Domain معروف هستند). اما اگر Exact Match Domain شما قبلا ثبت شده دلسرد نشید و به دنبال یک دامنه مخفف بگردید که بتونید کلمه کلیدیتون رو داخلش لحاظ کنید. باز هم از مثال بالا استفاده می کنم، دامنه Sitecode.ir با این که Exact Match Domain نیست اما قسمتی از کلمه کلیدی مورد نظر ما یعنی site رو داخلش داره که این خودش برای گرفتن امتیاز لازم از این فاکتور کافیه. البته این رو هم اضافه کنم که گوگل فعلا درک زیادی از کلمات مخفف فارسی نداره و فقط مخفف کلمات کلیدی پایه رو می فهمه. لطفا به عکس زیر دقت کنید:

سئوی دامنه همونجور که در عکس بالا پیداست مشاهده می کنید که دامنه اولین به صورت معمولی یعنی: npco.net و قسمتی از دامنه دومین دوم به صورت Bold یعنی sitecode.ir نوشته شده است که این به این معنیه که گوگل تونسته ترجمه کلمه سایت فارسی رو که به انگلیسی site میشه رو متوجه بشه و در نتایج جستجو اون رو به صورت bold به نمایش بزاره.

4- امنیت، نصب SSL و https بودن دامنه

گوگل عادت داره تا اکثر فاکتور های منفی و مثبت تاثیر گذار بر روی رتبه ی سایت ها رو اعلام نکنه اما خوشبختانه یکی از فاکتور های رتبه بندی ای که به صورت علنی به اون اعتراف کرده امن بودن دامنه و نصب SSL و تبدیل آدرس یک دامین از http به https است که یکی از فاکتور های مثبت در سئو و بهینه سازی سایته. همانطور که می بینید ما در وب سایت سئو فاکس به این توصیه گوگل عمل کردیم و نتیجه خوبی هم گرفتیم.

شما می توانید اطلاعات بیشتر در این باره رو از طریق این لینک بدست بیارید.

5- پسوند دامنه و استفاده از پسوند های کشوری

پسوند دامنه در زمان های قدیم سومین فاکتور مهم در سئو دامنه بود اما این اواخر با اضافه شدن international targeting به گوگل وب مستر تولز تاثیرش خیلی کم شده یا از بین رفته. نحوه کارکرد این فاکتور هم به این صورت بود که سایت هایی که پسوند مربوط به کشور خودشون رو داشتن رتبه بهتری در کاربرانی که با ip اون کشور جستجو می کردن به دست می آوردن اما همان طور که گفتم گوگل بخشی با عنوان international targeting به وب مستر تولز خودش اضافه کرده که شما در اون بخش می تونید target country مورد نظر خودتونو مشخص کنید برای اطلاعات بیشتر درباره سئو محلی پیشنهاد میکنیم تا لوکال سئو را مطالعه کنید.

نکته دیگه ای هم که باید درباره تاثیر پسوند دامنه بر سئو دامنه بدونید اینه که این فاکتور اصلا داخل ایران کار نمیکنه چرا که گوگل هیچ سایت مخصوصی برای ایران نداره، اگر بخوام واضح تر بگم اینجوری میشه که اگر شما مثلا با ip فرانسه google.com رو داخل مرورگر خودتون بزنید به طور اتوماتیک وارد سایت google.fr که سایت مخصوص کشور فرانسه و فرانسوی زبانان است هدایت می شید و در اونجا سایت هایی رتبه بهتری می گیرند یا می گرفتند که پسوند دامنه آن ها .fr بود یا هست. اما همانطور که گفتم در حال حاضر گوگل فارسی ما ایرانیا این لینکه https://www.google.ru/?hl=fa که نتایجش هیچ فرقی با گوگل آمریکا که گوگل Default (پیش فرض) دنیا هست نداره.

6- کیفیت دامنه

کیفیت نام دامنه هم یکی از عوامل تاثیر گذار همیشگی بر روی سئو سایت هست و بر اساس دانسته های من تاثیرش توی این چند ساله کم و یا زیاد نشده، کیفیت یک دامنه در سئو دومین به عوامل مختلفی بستگی داره که اون ها رو به ترتیب براتون لیست می کنم:

 • کوتاه بودن تعداد حروف دامنه
 • یک سره بودن و نداشتن خط فاصله (-) در دامنه
 • Public بودن Whois دامنه
 • خرید و فروشی نبودن دامنه
 • سابقه نداشتن صاحب امتیاز دامنه

نکته 1: دامنه های رنک دار

پیج رنک گوگل چند سالی است که آپدیت نشده است و چند وقت پیش بود که به طور کلی بسته شد اما باز بنده شاهد هستم که برخی افراد سود جو اقدام به فروش دامنه هایی می کنند که ادعا می کنند اتوریتی یا پیج رنک این دامنه از دامین های Starter بالا تر است. اگر به دنبال راه اندازی یک وب سایت استاندارد هستید قید این دامنه ها را بزنید چون ریسک بسیار بالایی دارند.

نکته 2: بررسی ثبت بودن دامنه در قدیم

برای چک کردن این موضوع که دامنه ی site.com اولین بار در چه زمانی ثبت شده یا آیا اصلا قبلا ثبت شده است باید از طریق وب سایت archive.org اقدام کنید.

نکته 3: تعداد کارکتر های دامنه

بلند بودن دامنه به طور مستقیم تاثیر منفی بر روی سئو ندارد اما دامنه های با کارکتر های کمتر بسیار بهتر در ذهن کاربران می مانند.

فاکتور های سئو دامنهSEO Fox 5
12 دیدگاه در “فاکتور های سئو دامنه
 • سلام من امروز یه دامنه com ثبت کردم که 5 حرفی بود و کلمه کلیدی هم توش داشت ولی غافل از اینکه دامنه سابقه داره و قبلا فعالیت داشته.(نمیدونم فعالیتش خوب بوده یا اسپم) تنبلی کردم و سابقه دامنه رو چک نکردم. الان این دامنه حدود 210 تا صفحه ایندکس شده داره در گوگل.
  ایا راهی هست که بشه به گوگل بفهمونیم سابقه رو پاک کنه؟
  یا قیدش رو بزنم و یه دامنه دیگه بگیرم؟
  ممنون

  • سلام امیر عزیز، سابقه دامنه رو میتونید از طریق سایت Archive.org چک کنید، بابت ایندکس ها هم خیالتون راحت باشه به مرور زمان از نتایج حذف میشن.

 • وقتی یک سایت با دامین جدید تازه راه اندازی میشه از چه زمانی بهتره کار سئوی اون را شروع کنیم؟چند ماه بد؟

 • سلام پسوندهای دامنه جدید مثل .store و یا .Toys روی سئو چه تاثیری دارند فرض کنیم میخواهیم یه سایت فروش اسباب بازی بزنیم . دامنه tehranToys.ir بهتره یا دامنه Tehran.Toys ???
  همونطور که میدونید برای ما کلید واژه اسباب بازی اهمیت داره آیا دامنه با نام انگلیسی میتونه برای کلیدواژه های فارسی Exact Match Domain محصوب بشه ؟

  • سلام.
   اگر با ir راه اندازی کنید و سایت بر روی سرور ایران میزبانی شود نتیجه بهتر خواهد بود.
   ضمن اینکه دامنه با پسوندهای جدید در بین کاربران معمول هنوز بصورت کامل جا نیافتاده.
   می توانید آنها را ثبت و بر روی دامنه اصلی پارک کنید.

 • سلام دامنه ای رو ثبت کردیم و به علت در دسترس نبودن برنامه نویس و طراح سایت ، سایت رو مجدد بازنویسی کردیم چطور میتوانیم به همون دامنه دسترسی داشته باشیم .و دوباره ازش استفاده کنیم

 • با عرض سلام و احترام خدمت شما
  در مورد عمر دومین که فرمودید، یک سوالی برام پیش اومد.
  یکسری دومین ها هستند که مثلا بارها دست به دست شدن، مثلا سال 2002 ثبت شده و تا سال 2004 کار کرده، بعدش باز یک مدتی اصلا کار نکرده و باز سال 2005 شروع به کار کرده تا سال 2007 و همینطوری ….
  آیا در این موارد، عمر دومین از همان اولین دفعه ای که ثبت شده (سال 2002) محاسبه میشه و یا از آخرین باری که بعد از انقضا، مجدد ثبت شده؟

 • سلام من دو پسوند یکی ir و یکی in دارم حالا من چه طوری هر دامنه را برای سایتم تو گوگل وبمستر استفاده کنم یعنی هردوشو چه جوری یعنی دقیقا هر دو دامنه را کجای گوگل وبمستر ثبت کنم آدرس سایت یکیه فقط دامنه ها فرق دارن

  • درود، دوست عزیز بهتره تا دو وب سایت با محتوا یکسان را در گوگل ثبت نکنید، برای حل این مشکل هم می توانید با استفاده از قابلیت Redirect دامنه دوم را انتقال دهید روی دامنه اصلی.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *