اولین به روزرسانی الگوریتم گوگل پاندا (Google Panda) در February 23, 2011 انجام شد و تقریبا 12٪ از نتایج جستجوی جهانی را تحت تأثیر خود قرار داد.

نقش الگوریتم پاندا گوگل در سئو

تأثیر پاندا بر روی نتایج بسیار بزرگ و بی سابقه بود؛ اما پاندا از دسته آپدیت های گوگل است که تغییری عظیم را در نتایج جستجو یک بار برای همیشه رقم زد. پاندا آغاز جنگ گوگل علیه اسپم در وب و سئو برای سایت – SEO بود و همچنان یکی از بدنام ترین بروزرسانی ها در تاریخ غول جستجوگر دنیا یعنی گوگل. با این حال، نقشی که پاندا در الگوریتم گوگل بازی می کند در سالهای اخیر بسیار تغییر کرده و وضعیت کلی محتوای وب نیز توسط آن دستخوش تغییر گشته. بنابراین اکنون زمان خوبی برای ارزیابی مجدد گوگل پاندا و در نظر گرفتن معنای سئو در سال 2020 است.

هدف گوگل پاندا در سئو چیست چه سایت هایی را جریمه می کند؟

پاسخ ساده این است که گوگل پاندا قصد دارد تا محتوا سئو شده را پاداش داده و از نمایش محتوای کم کیفیت یا فریبنده در نتایج جلوگیری کند. البته، اندازه گیری “کیفیت” محتوا کمی دشوار است، اما حتی در سال 2011 گوگل موفق به نشان دادن محتوا هایی شد که نباید در جایگاه های بالای نتایج قرار بگیرند (امیدوارم مفهوم این جمله را فهمیده باشید) برای کسب اطلاعات بیشتر راهنمای الگوریتم پاندا را مطالعه کنید.

محتوای ضعیف: صفحاتی که از نظر فنی فضای بسیار کمی برای دیدن محتوا توسط ربات های گوگل (محتوا پنهان ، محتوای پویا و غیره) در نظر میگیرند.

تکرار بیش از حد کلمه کلیدی: استفاده بیش از حد یا مخفی کردن کلمات کلیدی درون محتوا به منظور افزایش سئو.

محتوای بی ربط: محتوایی که با کلمات کلیدی، عناوین و عناصر دیگر صفحه مطابقت ندارد.

مزرعه محتوا: وب سایتهایی که حجم بالایی از محتوای بی کیفیت را منتشر می کنند، غالباً مطالبی را از جاهای دیگر وب کپی کرده و آن را در یک دامنه تالیف می کنند که ارزش کمی دارد.

عدم توازن میان محتوا و تبلیغات: صفحاتی که تبلیغات را بیش از محتوا در اولویت قرار می دهند (نسبت بالای تبلیغ به محتوا، تبلیغات بیشتر از محتوا و …).

محتوای بی کیفیت تولید شده توسط کاربر: در حالی که محتوای تولید شده توسط کاربر (UGC) به خودی خود مشکلی ندارد، باید ضمن افزودن ارزش به تجربه کاربری در آن، به دیگر موضوعات در سطح دامنه / صفحات شما مرتبط باشد.

لینک های تبلیغاتی: محتوای شما باید علاوه بر لینکهای تبلیغاتی، چیزی برای ارائه داشته باشد یعنی باید دلیلی برای لینک دادن به صفحات سایت شما وجود داشته باشد وگرنه لینک کمی مشکوک به نظر میرسد.

محتوای فریبنده: محتوا که برای فریب کاربران طراحی شده است – برای مثال، اگر تبلیغات برای ایجاد کلیک بیشتر به عنوان محتوای معمولی به نظر برسد.

لینک های فریبنده: لینک هایی که کاربران را به صفحه هدف منتقل نمی کنند و آنها را در دایره ای از ریدایرکت گیر می اندازند (زنجیره ریدایرکت گفته می شود)

به روزرسانی الگوریتم پاندا در سئو

این ها عواملی هستند است که الگوریتم گوگل پاندا در سال 2011 مورد هدف قرار داده بود، وقتی که پر کردن کلمات کلیدی، صفحات بدون هدف و محتوای فریبنده در وب بسیار رایج بود. از آمار ها مشخص است که امروزه آپدیت پاندا کمتر انجام می شود البته نه اینکه فراموش شده باشد … طراحی الگوریتم Google Panda در سال 2011 پایان نیافته است. از آن زمان قبل از اعلام رسمی گوگل، بخشی از این الگوریتم در ژانویه سال 2016 طی بروزرسانی پی در قرار گرفت. با تبدیل شدن پاندا به بخشی از الگوریتم اصلی گوگل، ما دیگر شاهد بروزرسانی های جداگانه ای نیستیم که معیارهای خاصی را که در بخش بالا به آن نگاه کردیم، تحت تاثیر خود قرار دهد. با این حال، این بدان معناست که به روزرسانی های الگوریتم هسته گوگل (که چندین بار در سال اتفاق می افتد) ممکن است تغییراتی را در نحوه هدف قرار دادن گوگل از موضوعاتی مانند محتوای کم کیفیت یا وزن آنها در رتبه بندی را شامل کند یا حتی نکند.

این هفته ما به روزرسانی الگوریتم گسترده ای منتشر کردیم، همانطور که سالانه چندین بار انجام می دهیم. راهنمایی ما در مورد چنین به روزرسانی همان ماه مارس، همانطور که در اینجا تحت پوشش قرار می دهیم ، باقی مانده است

Google SearchLiaison – August 1, 2018