پنگوئن

الگوریتم پنگوئن گوگل چیست؟

در حال حاضر الگوریتم گوگل پنگوئن (Google Penguin Algorithm) جدید ترین الگوریتم گوگل می باشد اما الگوریتم پنگوئن چیست و گرفتار شدن به آن چطور منجرب به جریمه (پنالتی سایت) می شود؟

پدیدار شدن پنگوئن

گوگل پنگوئن نام آخرین الگوریتم گوگل می باشد که در تاریخ 24 ماه آپریل 2012 بر روی هسته گوگل قرار گرفت و به طور رسمی معرفی شد. وظیفه اصلی این الگوریتم مقابله با سایت های اسپمر و خاطی است که از روش های غیر اصولی سئو ( Black hat SEO) برای لینک بیلدینگ استفاده می کنند.

پنگوئن الگوریتمی بود که سایت های بسیاری را دچار به پنالتی گوگل و از نتایج جستجو حذف کرد و سایت های بسیاری را از صفحات آخر به اول و بالعکس از صفحات اول به آخر برد. مدتی پس از قطعی شدن نتایج حاصل از تغییرات الگوریتمی پنگوئن گوگل اعلام کرد که این الگوریتم نزدیک به 3 درصد از نتایج را تحت تاثیر خود قرار داده است. مهم ترین آپدیت این الگوریتم تا کنون آپدیت دوم این الگوریتم بود که در تاریخ 25 می همان سال شروع به کار کرد و بیش از 10 درصد از نتایج کل گوگل را تحت تاثیر خود قرار داد!

علت شکل گیری پنگوئن توسط گوگل چه بود؟

اگر بخواهیم در ادامه کمی توضیحات را تجربی کنید باید خدمتتان عرض کنم که پنگوئن قوی ترین الگوریتمی است تا به حال جهت مبارزه با وب سایت های اسپمر ساخته شده است این الگوریتم به شدت با سایت هایی که از روش های سئو کلاه سیاه و یا بهینه سازی بیش از حد (Over Optimization) استفاده می کنند مقابله می کند.

عوامل تاثیر گذار بر افت رتبه توسط پنگوئن

 • استفاده از روش سئو کلاه سیاه Black hat SEO (در صفحه روش های سئو چیست به این موضوع اشاره کرده ایم)
 • بهینه سازی بیش از حد و یا همان Over optimization
 • رعایت نکردن اصول لینک بیلدینگ و چگالی بالا Anchor text
 • محتوا ضعیف و تکراری
 • خرید و فروش لینک
 • لینک های اسپم

جریمه الگوریتم پنگوئن

افت سایتی که توسط پنگوئن صورت می گردد عمدتا به علت لینک های اسپمی است که برای وب سایت گرفته شده است. برای رفع پنالتی گوگل این کارها را به ترتیب انجام دهید:

 1. تمامی لینک های Side-wide گرفته شده را را حذف کنید.
 2. Anchor Text لینک ها را به صورت ترکیبی بگیرید.
 3. از سایت ها و صفحاتی که بیش از 100 External link دارند لینکی دریافت نکنید.
 4. از سایت های زیادی که بر روی یک IP address هستند لینک دریافت نکنید.
 5. حذف لینک های اسپم توسط ابزار Disavow
 6. لینک هایی که از سایت های مزرعه لینک دریافت کرده اید پاک و یا Disavow کنید.