شاید به جرات می توان گفت که پنگوئن (Google Penguin Algorithm) مهم ترین الگوریتم گوگل تا به حال بوده است، این الگوریتم دنیای سئو را دستخوش تغییر و تحولات بسیاری کرده. در حال حاضر الگوریتم پنگوئن گوگل یکی از جدید ترین الگوریتم های گوگل می باشد و وظیفه آن مبارزه با خرید و فروش بک لینک است.

تعریف الگوریتم پنگوئن گوگل چیست [آپدیت شده در 2022]

گوگل پنگوئن نام آخرین الگوریتم گوگل می باشد که در تاریخ 24 ماه آپریل 2012 بر روی هسته گوگل قرار گرفت و به طور رسمی معرفی شد. وظیفه اصلی این الگوریتم مقابله با سایت های اسپمر و خاطی است که از روش های سئو کلاه سیاه برای لینک بیلدینگ استفاده می کنند. پنگوئن الگوریتمی بود که سایت های بسیاری را به پنالتی گوگل و حذف از نتایج جستجو دچار کرد و سایت های بسیاری را از صفحات آخر به اول و بالعکس از صفحات اول به آخر برد.

مدتی پس از قطعی شدن نتایج حاصل از تغییرات الگوریتمی پنگوئن گوگل اعلام کرد که این الگوریتم نزدیک به 3 درصد از نتایج را تحت تاثیر خود قرار داده است. مهم ترین آپدیت این الگوریتم تا کنون آپدیت دوم بوده است که در تاریخ 25 می همان سال شروع به کار کرد و بیش از 10 درصد از نتایج جستجو کل گوگل را تحت تاثیر خود قرار داد!

علت شکل گیری گوگل پنگوئن در سئو

اگر بخواهیم در ادامه کمی توضیحات را تجربی کنید باید خدمتتان عرض کنم که پنگوئن قوی ترین الگوریتمی است تا به حال جهت مبارزه با وب سایت های اسپمر ساخته شده است این الگوریتم به شدت با سایت هایی که از روش های غیر قانونی سئو مانند ساخت PBN استفاده می کنند مقابله می کند.

گوگل پنگوئن به چه مواردی در سئو حساس است

 • استفاده از روش کلاه سیاه
 • رعایت نکردن اصول لینک بیلدینگ و چگالی بالا آنکر تکست
 • محتوا ضعیف و تکراری
 • خرید و فروش لینک
 • لینک های اسپم

نقش گوگل پنگوئن در سئو

خب در ابتدا باید بفهمید که آیا سایت به صورت دستی و توسط گوگل به دلایلی نظیر خرید و فروش لینک، هک، کپی محتوا یا … دچار پنالتی شده است یا خیر؟ برای فهمیدن این موضوع وارد پنل سرچ کنسول > بخش اقدامات دستی شوید، اگر در این صفحه پیامی از سمت گوگل برای شما ارسال شده است این قطعا به معنای پنالتی دستی می باشد. اگر غیر از این است ممکن است تحت تاثیر پنگوئن قرار گرفته باشید و علت کاهش رتبه های سایت نیز همین باشد.

Google Penguin Update

بهبود سئو سایت جریمه شده توسط الگوریتم پنگوئن

افت رتبه سایت یا پنالتی که توسط پنگوئن صورت می گردد عمدتا به علت لینک های اسپمی است که برای وب سایت گرفته شده است چرا که هدف از به وجود آمدن این الگوریتم مبارزه با خرید و فروش لینک است. برای رفع پنالتی کارهای زیر را انجام دهید:

 1. تمامی لینک های سایت واید گرفته شده را را حذف کنید.
 2. انکر تکست لینک ها را به صورت ترکیبی بگیرید.
 3. از سایت ها و صفحاتی که بیش از 100 لینک خروجی دارند لینکی دریافت نکنید.
 4. از سایت های زیادی که بر روی یک آی پی آدرس هستند لینک دریافت نکنید.
 5. حذف بک لینک های اسپم سایت توسط ابزار Disavow
 6. لینک هایی که از سایت های مزرعه لینک دریافت کرده اید پاک کنید.

واقعیت هایی در خصوص آپدیت پنگوئن به نسخه 4.0

پنگوئن در ابتدا به عنوان یک “فیلتر” بر روی نتایج جستو به وجود آمد، اما در سپتامبر سال 2016، گوگل اعلام کرد که پنگوئن بخشی از الگوریتم رتبه بندی موتور جستجو گوگل است. جان مولر از تیم ضد اسپم گوگل پنگوئن را یک الگوریتم گسترده در سایت نامید، بدین معنی که وجود تعداد زیادی بک لینک با کیفیت پایین که به یک صفحه وب سایت شما اشاره می کنند، می تواند منجر به کاهش اعتماد گوگل نسبت به کل وب سایت شما شود. با این حال ، برخی از کارشناسان این حوزه ادعا کرده اند که با تکرار پنگوئن 4 ، فیلتر کمی نرم تر شده تا دیگر مجازات شامل کل دامنه نشود.