گوگل بات یا روبات گوگل چیست؟ GoogleBot به خزنده یا کرولر گوگل گفته می شود که وظیفه شناسایی و ایندکس صفحات وب را بر عهده دارد.

گوگل بات چیست

گوگل بات یک خزنده است. اصطلاحا به این گونه ربات ها کراولر گفته می شود. این ربات داده های صفحات وب را از طریق خریدن در آنها و خارج کردن اطلاعات شناسایی و ذخیره می کند.

ربات گوگل چطور کار می‌کند؟

گوگل بات از طریق سایت مپ و لینک هایی که در خزش پیدا می کند صفحات جدید را پیدا کرده و برای ایندکس به گوگل می فرستد. هر زمان خزنده لینک جدیدی را در سایتی پیدا کند، آن را به لیست صفحاتی که در ادامه بازدید می کند اضافه می کند.

اگر ربات خزنده گوگل تغییراتی در لینک ها مانند Broken Links پیدا کند، آن را ذخیره می کند تا فهرست به روز شود. این برنامه تعیین می کند که هر چند وقت یکبار صفحات را کراول کند. برای اطمینان از اینکه گوگل بات می تواند به درستی سایت شما را ایندکس کند، باید وضعیت خزش آن سایت خود را بررسی کنید. اگر سایت شما در دسترس خزنده ها باشد قابل ایندکس توسط موتور جستجو است.

نحوه بازدید گوگل بات از سایت شما

برای اینکه بفهمید گوگل بات چند بار از سایت شما بازدید می کند و چه کاری را انجام می دهد می توانید به قسمت Crawl در Google Search Console مراجعه کنید. اگر می خواهید برای بهینه سازی خزش کاری انجام دهید می توانید از ابزارهایی مانند Kibana یا SEO Log File Analyzer توسط Screaming Frog استفاده کنید.

گوگل لیستی از آدرس های IP را که گوگل بات های مختلف از آن استفاده می کنند به اشتراک نمی گذارد زیرا این آدرس ها اغلب تغییر می کنند. برای اینکه بفهمید آیا یک گوگل بات واقعی از سایت شما بازدید می کند یا خیر می توانید IP معکوس آن را جستجو کنید.

معروف ترین خزنده های دنیای وب

تعداد این ربات ها زیاد است، هر موتور جستجو یک خزنده یا کراولر در اختیار دارد. از معروف ترین ربات ها می توان به: Ahrefsbot, SemrushBot-BA، MJ12bot, Bingbot, GoogleBot و … نام برد.