حتما برای شما نیز تا به حال این مشکل به وجود آمده است که در سایت خود با مشکلی مواجه شده باشید و برای رفع آن خطا در گوگل جستجو کرده باشید . در چنین مواقعی ممکن است با مفهوم یا فایل htaccess رو به رو شده باشید .

در صورتی که از کاربران تازه دنیای اینترنت باشید ممکن است با این فایل آشنایی نداشته باشید و ندانید که این فایل چیست و چگونه می توان آن را ویرایش کرد ؟ در ادامه قصد داریم تا این موضوع را به صورت کامل مورد ارزیابی و بررسی قرار دهیم پس در ادامه با ما همراه باشید .

فایل .htaccess چیست ؟

این فایل به عنوان یک فایل مخفی در هاست شما موجود می باشد و تنها شما به عنوان مدیر سایت به آن دسترسی دارید و برای مشاهده آن در صورتی که این فایل را در لیست فایل ها مشاهده نمی کنید باید آن را از حالت مخفی خارج کنید . اصلی ترین کاربرد این فایل این است که شما تعیین کنید کاربران چگونه به سایت شما دسترسی پیدا کنند . با تنظیم نمودن این فایل سطح دسترسی کاربران را می توانید تعیین کنید همچنین می توانید لینک هایی که قصد دارید محتوای آن را به یک لینک دیگر انتقال دهید را اصلاح نمایید .

به طور پیش فرض در صورتی که شما از سیستم های مدیریت محتوای آماده همچون وردپرس ، جوملا یا دروپال استفاده نمایید این فایل به صورت پیش فرص در بسته های نصبی این سیستم های مدیریت محتوا وجود دارد . این فایل ممکن است به این دلیل که با پسوند .txt ذخیره شده است روی هاست فعال نباشد در چنین شرایطی کافی نام فایل را از htaccess.txt به .htaccess تغییر دهید . همچنین در هنگام انحام این کار به این نکته توجه کنید که این فایل نباید هیچگونه پسوندی داشته باشد و بدون پسوند باید آن را ذخیره نمایید .

چگونه به فایل htaccess می توان دسترسی پیدا کرد ؟

برای دسترسی به فایل htaccess شما باید به صورت گام به گام مراحل زیر را دنبال کنید . برای دسترسی به فایل ها مراحل زیر را دنبال کنید . فقط به این نکته توجه داشته باشید که این آموزش مطابق با کنترل پنل سی پنل آموزش داده شده است .

  1. برای دسترسی به فایل htaccess ابتدا وارد کنترل پنل خود شوید .
  2. از داشبور باز شده برای شما روی گزینه File Manager کلیک نمایید .
  3. حال در صفحه ای که برای شما باز شده روی گزینه Setting کلیک کنید و گزینه “Show hidden files” را تیک بزنید . این کار موجب می شود که اگر فایل htaccess شما در حالت مخفی باشد به حالت نمایان تبدیل شود .
  4. حال فایل htaccess باید در لیست فایل های هاست شما نمایان شده باشد . در صورتی که باز هم این فایل را مشاهده نکردید روی گزینه New File کلیک کنید و اقدام به ساخت این فایل نمایید .
  5. حال روی فایل کیک راست کنید و از منوی باز شده گزینه Edit را انتخاب نمایید .
  6. حال برای شما یک پنجره باز شده که در این پنجره نیز باید همان دکمه Edit را انتخاب نمایید .
  7. در این مرحله فایل htaccess شما باز شده و به راحتی می توانید آن را ویرایش کنید و تغییرات مدنظر خود را اعمال کنید .

ساخت فایل htaccess

شما می توانید یک فایل htaccess در رایانه یا در سرور ایجاد کنید. این کار بسیار ساده است. برای ایجاد فایل htaccess در ویندوز کافی است با استفاده از Notepad فایل را با نام htaccess ذخیره کنید. دقت کنید بعد از ذخیره فایل، با استفاده از سرویس گیرنده FTP دلخواه می توانید فایل را در هاست یا سرور خود ذخیره کنید. فایل htaccess باید در پوشه ای قرار گیرد که سایت شما در آن قرار دارد، معمولا این پوشه public_html است.

ایجاد فایل htaccess در هاست یا سرور

به اکانت cPanel خود وارد شوید. روی آیکون File Manager که در قسمت Files قرار دارد کلیک کنید.

از پنجره باز شده در فایل منو گزینه “Choose Hidden Files (dotfiles)” را انتخاب کنید. اگر این پنجره را نمی بینید، باید روی لینک “reset all interface settings” در پایین صفحه cPanel کلیک کنید. از پنجره File Manager پوشه ای که می خواهید باز کنید را انتخاب کنید، اغلب این پوشه در مسیر “Web Root (public_html / www)” است. توجه کنید اگر شما در حال مدیریت فایل هستید، می توانید (& showhidden = 1) را در انتهای  URL اضافه کنید. برای ایجاد یک فایل جدید و روی آیکون New File کلیک کنید و نام آن را .htaccess قرار دهید.

کاربرد های فایل htaccess

فایل htaccess به عناوین مختلفی برای مدیریت و کنترل عملکرد وب سایت شما مورد استفاده قرار می گیرد. در اینجا سعی کرده ایم چند مورد از مهمترین آن ها را به شما معرفی کنیم.

– جایگزینی برای فایل Index

شما همیشه نمی توانید از index.htm یا index.html به عنوان فایل شاخص خود برای یک دایرکتوری استفاده کنید، مثلا اگر از فایل های PHP در سایت خود استفاده می کنید، ممکن است index.php به عنوان فایل index برای دایرکتوری باشد. هر چند فایل های index را محدود نمی کنید. با استفاده از .htaccess شما می توانید هر فایل با هر پسوندی را به عنوان فایل index خود تنظیم کنید.

– عدم نمایش Directory Index

اگر کسی نام دایرکتوری سایت را در مرورگر خود وارد کند، لیست کامل تمام فایلهای آن دایرکتوری نمایش داده خواهد شد. این می تواند یک خطر امنیتی برای سایت شما باشد.

برای جلوگیری از این موضوع (بدون ایجاد تعداد زیادی از فایل های جدید ‘Index’، شما می توانید یک فرمان را در فایل .htaccess خود وارد کنید تا فهرست دایرکتوری نمایش داده نشود:

– Deny / Allow کردن برخی از آدرس های IP

فایل htaccess  به شما این امکان را می دهد فقط افرادی با آدرس های خاص IP  به سایت شما دسترسی داشته باشند (به عنوان مثال اجازه دادن به افرادی که از یک شبکه خاص برای دسترسی به یک دایرکتوری خاص استفاده می کنند) یا ممکن است بخواهید برخی از آدرس های IP را از مشاهده سایت ممنوع کنید. البته برای این کار شما باید IP های مورد نظر را شناسایی کنید. لطفا توجه داشته باشید که اکثر ISP ها از آدرس IP های پویا استفاده می کنند، بنابراین این همیشه بهترین راه برای محدود کردن دسترسی نیست.

– فایل htpasswds

محافظت از رمز عبور در یک دایرکتوری، نسبت به هر یک از دیگر توابع .htaccess کمی سخت تر است، زیرا شما باید یک پرونده جدا برای همه نام های کاربری و رمزهای عبور که مجاز به دسترسی به سایت هستند ایجاد کنید. این ها باید در یک فایل قرار بگیرند که (به طور پیش فرض) باید htpasswd. نامیده شود. این فایل می تواند در هر جایی از وب سایت شما (به عنوان کلمه عبور رمزگذاری شده) قرار داده شود، اما بهتر است آن را در خارج از ریشه وب (در دایرکتوری خانگی خود) ذخیره کنید به طوری که دسترسی به آن از وب غیر ممکن است.