ایجاد مزرعه لینک Link Farm (لینک فارم) از روش های Black Hat SEO است که موتور های جستجوگر با آن مقابله می کنند.

مزرعه لینک چیست؟

گروهی از وب سایت ها که شبکه ای از لینک را ایجاد کرده و از آن در راستای اهداف Black Hat SEO استفاده می کنند مزرعه لینک می گویند.

Manual link farm (مزرعه لینک دستی): برخی از سایت ها که عمدتا سایت های خرید و فروش  بک لینک هستند برای کسب درآمد بیشتر شروع به فروش لینک انبوه یا قیمت پایین می کنند، وب مستران ایرانی هم که از خدا خواسته به دنبال خر مرده می گردند تا نعلش رو بکنن شروع به خرید لینک از اینگونه سایت ها می کنند در نتیجه پس از مدت کوتاهی سایت فروشنده لینک ۱۰۰ ها لینک بی کیفیت به سایت های غیر مرتبط با موضوع سایت خود دارد، در اینجاست که پدیده Link farm به وجود می آید و سایت اسپمر پس از شناخته شدن توسط موتور های جستجوگر جریمه می شود.

Non-manual link farm (مزرعه لینک غیر دستی): متاسفانه برخی از افراد سودجو جهت بالا بردن رتبه سایت های طرف قرارداد خود شروع به ایجاد صفحات غیر مرتبط در  دیگر سایت ها می کنند و لینک خود را در آن ها قرار می دهند، این روش از Link Building ماه ها ادامه پیدا می کند و رتبه سایت لینک دهنده کمتر و رتبه سایت لینک گیرنده بیشتر می شود تا هنگامی که گوگل تشخیص می دهد که این سایت اسپمر و Link farm است، بنابراین پس از تشخیص هم رتبه سایت لینک گیرنده و هم رتبه سایت لینک دهنده در معرض خطر قرار می گیرد.

نکته: دریافت لینک چه به طور دستی و چه به طور غیر دستی از سایت های لینک فارم به شدت به رتبه سایت آسیب زده و باعث پنالتی سایت می شود. اگر متوجه شدید که کسی از سایت لینک فارم به شما لینک داده است و آن را حذف نمی کند. در اینجا باید با استفاده از ابزار Disavow لینک های بی کیفیت و اسپم را حذف کنید.

مزرعه محتوا

سایت های مزرعه محتوا سایت هایی هستند که به صورت دستی و یا غیر دستی شروع به تولید محتوای غیر استاندارد، تکراری و بی کیفیت می کنند. محتوای اینگونه سایت ها که در ایران هم کم نیستند معمولا توسط ربات های خبرخوان تولید می شوند. سایت های مزرعه محتوا پس از شناسایی توسط موتور های جسجتوگر جریمه و معمولا پنالتی می شوند.

برخورد گوگل با مزرعه لینک

به طور کلی هم سایت های Link farm و سایت های Content farm از نظر موتور های جسجتوگر در دسته سایت های اسپم قرار می گیرند. شاید موتور های جستجوگر نظیر: Bing, Yahoo, Baidu, Yandex, Duckduckgo.com درک زیادی از اینگونه سایت ها نداشته باشند (بر طبق تجربه شخصی) اما گوگل شدیدا با سایت های اسپم مخالفه و پنالتی میکنه.

شناسایی سایت های اسپمر در ایران

به طور کلی در سطح اینترنت ایران سایت های اسپم زیادی وجود ندارند (به نسب وب سایت های هند و آمریکا). عمده ی سایت های اسمپر ایرانی متشکل از وب سایت های Feed خوانی می باشد که محتوایات و لینک های دیگر سایت ها را کپی می کنند.