کلمه Iframe مخفف inline Frame بوده و یکی از تگ های موجود در HTML می باشد، Iframe به منظور نمایش یک صفحه اینترنتی در سایت دیگر مورد استفاده قرار می گیرد و بسیاری بر این باورند که موجب افزایش ترافیک سایت و منابع آن خواهد شد.

در سال ۲۰۰۸ برخی از اسپمر ها ( افرادی که مطالب تکراری در طی مدتی به مقدار زیادی می گذارند) با استفاده از Iframe صفحات و محتوای دلخواه خود را در درون صفحاتی با موضوعات نامرتبط به نمایش می گذاشتند و به این طریق موتور های جستجو را فریب می دادند، همین امر موجب شد تا موتور جستجوی گوگل حضور Iframe در یک صفحه را به عنوان امتیاز منفی در نظر بگیرند و اطمینان کمتری به صفحات شامل آی فریم داشته باشند. اما با این وجود سایت های زیادی امروزه با استفاده از این روش بازدیدکنندگان زیادی را از موتور های جستجو جذب می کنند.

ساب دامین رایگان

اثرات منفی Iframe چیست؟

علیرغم تصورات موجود در خصوص کارایی و اثر Iframe بر سئو سایت، استفاده از Iframe بنا به دلایلی تاثیر منفی بر روی سئو سایت خواهد گذاشت. از جمله ی این دلایل می توان به ارجاع قسمت هایی از وب سایت به منابع خارجی اشاره داشت که موجب می شود تا موتور های جستجو در ارتباط برقرار کردن بین صفحات خارجی و مطالب داخلی دچار مشکلاتی شوند و مطالب iframe در محتوای صفحه ایندکس نمی شود. اثرات منفی Iframe موجب شد تا برای مقابله با هدر رفتن ترافیک سایت و اثر منفی بر روی سئو، راهکار هایی برای مدیران سایت ها پیشنهاد شود. همواره در نظر داشته باشید Iframe موجب هدر رفت ترافیک سایت شما می شود و چنانچه تحت هر شرایطی قصد استفاده از آن را داشتید، از آن در صفحات اصلی سایت خود استفاده نکنید، چرا که محتواهای موجود در صفحات اول اثر گذاری بیشتری در رتبه ی سایت شما در گوگل خواهد داشت.

DNS چیست

یک پیشنهاد :

Iframe پاس کاری در واقع پاس کاری سایت ها به یکدیگر است که به وضوح موجب هدر رفتن صفحات و منابع داخلی وب سایت شما خواهد شد. به همین منظور می توانید به جای استفاده از Iframe از اسکریپت ها استفاده کنید.

جلوگیری از نمایش سایت در Iframe می تواند بر رتبه وب سایت شما اثر داشته باشد. موتور های جستجوی قدرتمند مانند گوگل توانایی این را دارند تا به راحتی آی فریم ها را شناسایی کنند، پس از اینکه آی فریم ها شناسایی شدند، محتوای موجود در وب سایت جزو محتوای داخلی خود آن وب سایت محاسبه نمی شود و حتی در صورت اهمیت و ارزش محتوایی که تولید شده و در وب سایت قرار دارد، این مسئله از نظر گوگل، بهینه سازی سایت و در افزایش بازدید کنندگان سایت تاثیر نخواهد داشت.

آپلود فایل در دایرکت ادمین

راه غیر فعال کردن Iframe

شما می توانید از طریق کپی کردن دستور زیر در فایل  htaccess. و در ریشه اصلی هاست، نمایش سایت خود را در مرورگر ها محدود کنید:

“Header append X-FRAME-OPTIONS “SAMEORIGIN

دستور بالا فقط به سایت خودتان اجازه می دهد تا از تگ Iframe استفاده کنید اما این اجازه رو به سایت های دیگر نمی دهد که صفحات وب سایت شما را در سایت خود نمایش دهند.

“Header append X-FRAME-OPTIONS “DENY

اما دستور بالا نمایش سایت به صورت Iframe را حتی برای خودتان نیز این محدودیت را ایجاد می کند که هیچ سایتی قادر به استفاده محتویات سایت شما در وب سایت خود نیست.

غیرفعال کردن iframe برای سایت

شما میتوانید با کپی کردن دستور زیر در فایل htaccess. و در ریشه اصلی هاست، نمایش سایت خود در مرورگرها را محدود کنید.

Header append X-FRAME-OPTIONS “SAMEORIGIN”

دستور بالا اجازه نمایش صفحات شما بصورت iframe در سایت خودتان را میدهد ولی صفحات شما از طریق سایت های دیگر در دسترس نخواهد بود.

فعال سازی https

Header append X-FRAME-OPTIONS “DENY”

دستور بالا نمایش سایت بصورت iframe را حتی برای سایت خودتان نیز محدود میکند و به این روش هیچ سایتی قادر به استفاده از محتویات سایت شما یا پهنای باند شما نخواهد بود.

معایب استفاده از فریم ها

در استفاده از فریم ها معایبی وجود دارد که در این حالت ها توصیه می شود از آن استفاده نکنید.

  • بعضی از دستگاه های کوچک نمی توانند فریم ها را تفکیک کنند زیرا صفحه نمایش آن ها بسیار کوچک است.
  • بعضی مواقع به دلیل تفاوت resolution صفحه نمایش های بزرگ، اندازه فریم ها تغییر می کنند و در اندازه تعیین شده نمایش داده نمی‌شوند.
  • گاهی دکمه بازگشت در مرورگر کار نخواهد کرد.
  • مرورگر هایی وجود دارند که همچنان استفاده از فریم ها را پشتیبانی نمی‌کنند.

خواص تگ Iframe

خاصیتمقدارتوضیح
alignleft
right
top
middle
bottom
این خاصیت در HTML5 پشتیبانی نمی‌شود.این خاصیت برای تعیین موقعیت مکانی تگ <iframe> در صفحه می‌باشد.
frameborder۱۰این خاصیت در HTML5 پشتیبانی نمی‌شود.مشخص می‌کند حاشیه دور فریم ایجاد شده قرار گیرد یا خیر.
heightپیکسلاین خاصیت ارتفاع فریم را مشخص می‌کند.
longdescURL – لینکاین خاصیت در HTML5 پشتیبانی نمی‌شود.یک صفحه که توضیحات کاملی در رابطه با فریم ایجاد می‌کند.
marginheightپیکسلاین خاصیت در HTML5 پشتیبانی نمی‌شود.این خاصیت مشخص می‌کند که از بالا و پایین چه فاصله ای برای فریم باید ایجاد کنیم.
marginwidthپیکسلاین خاصیت در HTML5 پشتیبانی نمی‌شود.این خاصیت مشخص می‌کند که از چپ و راست چه فاصله ای را باید برای فریم ایجاد کنیم.
nameمتننامی برای فریم مشخص می‌کند.
sandboxallow-forms
allow-pointer-lock
allow-popups
allow-same-origin
allow-scripts
allow-top-navigation
این خاصیت محدودیت‌های اضافه‌ای را برای فریم ما مشخص می‌کند.
scrollingyes
no
auto
این خاصیت در HTML5 پشتیبانی نمی‌شود.این تگ مشخص می‌کند که آیا امکان اسکرول در فریم باشد یا خیر.
srcURL – لینکاین خاصیت می‌تونیم بگیم مهمترین خاصیت تگ iframe هست چون در این خاصیت لینک صفحه مربوط به فریم را قرار می‌دهیم.
srcdocکد‌های HTMLکد‌های HTML که در فریم ما می‌توانند اجرا شوند.
widthپیکسلاین خاصیت عرض فریم را مشخص می‌کند.

همانطور که مشاهده می‌کنید بیشتر خاصیت‌هایی که مربوط به استایل‌دهی می‌باشد از خاصیت های پشتیبانی شده HTML5 تگ <iframe> حذف شده‌اند؛ این خاصیت ها به عنوان ویژگی در CSS موجود است که با آن‌ها در آموزش CSS آشنا می‌شوید.

GTmetrix چیست

تاثیرات تگ <iframe> در سئو

تا همین چند سال پیش استفاده از iframe در صفحات برای نمایش ویدیو های سایت های اشتراک ویدیو و صفحات خارجی به عنوان امتیاز منفی در سئو شناخته می‌شد و استفاده از آن توصیه نمی‌شد.

با تغییر الگوریتم ها و متد های گوگل از این پس دیگر iframe هیچ تاثیری در سئو صفحات شما ندارد. به این صورت که در پیمایش ربات های گوگل از خواندن تگ iframe چشم پوشی می‌شود و ملاک ارزش گذاری وب سایت شما نخواهد بود.

نمونه کد iframe

نمونه ای از کد iframe که یک صفحه را نمایش می‌دهد و همچنین از خاصیت‌های فعال نیز سعی شده استفاده شود. اگر توجه کنید عرض این iframe به صورت ۱۰۰% تنظیم شده که این باعث می‌شود که در صفحه نمایش های مختلف به صورت خودکار عرض فریم تنظیم شود.

<!DOCTYPE html>
<html>
<body>

<h2>Iframe - Target for a Link</h2>

<iframe height="300px" width="100%" src="demo_iframe.htm" name="iframe_a"></iframe>

<p><a href="https://www.w3schools.com" target="iframe_a">Mizfa.com - Ali Esmaeili HTML Tutorial</a></p>

</body>
</html>