لوکال سئو

لوکال سئو (محلی) / Local SEO

با هوشمند تر شدن موتور های جستجوگر نتایج جستجو آن ها نسبت به موقعیت جغرافیایی کاربران متغیر شده است، این بدین معناست که گوگل موقعیت جغرافیایی افراد را در نظر گرفته و نتایج خود را بر آن اساس بازچینی میکند.

لوکال سئو

Local SEO و یا سئو محلی و جغرافیایی به عملیات بهینه سازی سایت برای افزایش رتبه سایت که پیش از این در راه های افزایش رتبه سایت در گوگل به آن پرداخته ایم محلی موتورهای جستجوگر گفته می شود.

چرا لوکال سئو روز به روز مهم تر می شود؟

در طول این سال ها اهمیت جستجو های محلی بر اساس موقعیت جغرافیایی کاربران بیشتر احساس می شود چرا که کاربران با انجام جستجو های محلی و وابسطه به محل جغرافیایی خود نتیجه نزدیک تری به موقعیت خود را در موتور جستجوگر پیدا می کنند، دقیق تر و در دسترس ترین محل.

خانواده ای را در نظر بگیرید که در منطقه میرداماد تهران به دنبال رستوران می گردند، مطمئننا آنها با جستجو عبارت رستوران و یا رستوران در تهران به نتیجه مورد نظر خود نمی رسند اما اگر کلمه رستوران در میرداماد تهران که یک کلمه جغرافیایی است را جستجو کنند لیستی از رستوران های موجود در میرداماد با تصاویر و رتبه بندی مانند تصویر سمت راست را در صفحه مروگر خود دریافت می کنند. به این نتایج، نتایج جستجو محلی و یا Local SERP گفته می شود.

راهنمای انجام بهینه سازی سایت برای نتایج جستجو محلی (Local Search Optimization)

ثبت سایت در گوگل مپ (Google Map)

انجام سئو به روش لوکال با ثبت سایت در گوگل مپ شروع می شود، در صورتی که اطلاعات مرتبط با یک کسب و کار  در Google Map ثبت نشده باشد آن سایت نمی تواند در Search Result محلی گوگل جایگاهی داشته باشد. برای ثبت اطلاعات کسب و کار خود در گوگل مپ از طریق صفحه Google Maps اقدام نمایید.

این نکته را به یاد داشته باشید که اطلاعات را به صورت دقیق وارد نمایید چرا که تمامی مکان ها باید مورد تایید کارشناسان گوگل قرار بگیرد.

گوگل بیزینس (Google Business)

گوگل بیزینس ابزار بسیار مناسبی برای بهبود رتبه سایت در نتایج جستجو محلی است اما متاسفانه این ابزار به دلیل مسائل تحریمی در ایران پشتیبانی نمی شود بنابراین از ادامه توضیح در رابطه با آن خودداری می نماییم.

کلمه کلیدی در عنوان صفحه (Target Keyword)

صفحاتی که عناوین آن ها شامل کلمات کلیدی جغرافیایی است رتبه بسیار بهتری در نتایج جستجو محلی دریافت می کنند، به طور مثال در هنگامی که یک کاربر کلمه طراحی سایت را در گوگل جستجو می کند اگر مرورگر موقعیت کاربر را در تهران شناسایی کرده باشد صفحاتی که عناوین آنها شامل کلمه تهران می باشند شانس بسیار بهتری برای دریافت جایگاه مناسب تر دارند، مانند طراحی سایت تهران و یا طراحی سایت در تهران.

نشانه گذاری (Google Business)

نشانه گذاری تگ های HTML با استفاده از Schema, Micromedia یا Json می تواند کمک بسزایی در افزایش جایگاه سایت در نتایج جستجو محلی داشته باشد. برای آنالیز Structure Data صفحه وارد صفحه Structured Data Testing Tool شوید.

افزایش تعداد بازخودرد (Reviews)

review

در قسمت اول گقتیم که اولین اقدام برای شروع ثبت سایت در گوگل مپ است. یکی از امکاناتی که گوگل مپ برای هر کسب و کاری در نظر می گیرد قابلیت قرار دادن نظرات کاربران برای آن کسب و کار است که با عنوان Write your review و در پایین نقشه قرار دارد.

کسب و کار هایی که رتبه نزدیکتر به ۵ و تعداد نظرات بیشتری دارند از جایگاه بهتری نسب به دیگر رقبا برخوردار می شوند بنابراین از مشتریان خود بخواهید که با جسجتوی نام برند شما در گوگل مپ شما را پیدا کرده و از ۱ تا ۵ به شما امتیاز دهند. برای درک بهتر موضوع عکس سمت چپ را مشاهده نمایید.

آنکر تکست لینک شده (Anchor Text)

یکی دیگر از عوامل موئثر در بهبود جایگاه رتبه در نتایج محلی ساخت بک لینک با انکر تکست (Anchor Text) کلمه کلیدی جغرافیایی می باشد، به طور مثال اگر قصد دارید تا در کلمه طراحی سایت در تهران رتبه مناسبی دریافت کنید لینک های متعدد و با کیفیتی با عناوین طراحی سایت در تهران و طراحی سایت تهران بسازید.

مشخصات تماس (Contact Information)

توصیه می شود تا آدرس و مشخصات شرکت و یا کسب و کار خود را به همراه کد شهر و کد پستی در سایت درج کنید تا گوگل رابطه میان گوگل مپ و سایت را بهتر درک کند.

دایرکتوری های محلی (Directories)

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذاری بر جایگاه سایت در نتایج محلی گوگل و دیگر موتور های جسجتوگر میزان اشتراک گذاری سایت در شبکه های اجتماعی، تعداد بک لینک های با کیفیت و حضور در دایرکتوری های محلی است.

موبایل فرندلی بودن سایت (Mobile Friendly)

طبق تحقیقات انجام شده بیش از ۷۰% جستجو های محلی توسط موبایل و تبلت انجام شده است بنابراین ظاهر صفحه هدف باید طوری طراحی شود که در موبایل و تبلت به خوبی نمایش داده شود.

اگر سوالی در خصوص این مطلب دارید در انتهای همین صفحه کامنت کنید و اگر هم درخواست خدمات بهینه سازی سایت به سبک لوکال (محلی) رو دارید از صفحه ی تماس با ما اقدام کنید.