به کارگیری کلمات کلیدی طولانی و دم دراز در سئو سایت باعث افزایش رتبه کلمات اصلی می شود.

Long Tail Keywords چیست؟

کلمات کلیدی طولانی به فینگلیش (لانگ تیل کیورد) معمولا به عباراتی گفته میشود که به جای در نظر گرفتن یک مفهوم کلی، دقیقا به نیاز کاربر اشاره دارند. معمولا عباراتی که توسط کاربران جستجو شده و بیش از ۴ کلمه هستند را Long Tail می نامیم.

کلمه کلیدی طولانی به جای اشاره به یک مفهوم کلی به صورت مستقیم نیاز کاربر را رفع می کنند و معمولا بیشتر از ۴ سیلاب است به طور مثال: “خرید اقساطی تیبا صفر“.

اگر مقاله های سئو را مطالعه کرده باشید، اکثر آن ها بر سر این قانون اجتناب ناپذیر هم نظرند که برای پیروزی در یک بازی سئو باید همواره به نسبت رقبا از کیفیت بالاتری برخوردار بود. یکی از قوانین در SEO می گوید برای کسب جایگاه بهتر باید از هر فرصتی استفاده کرد تا همواره سئو بهتری نسب به رقبای خود داشته باشیم. اما سئوی بهتر یعنی چه؟

سئو بهتر یعنی اینکه با جستجو کلمات کلیدی هدف جزو نفرات اول گوگل باشیم.

به عبارتی می توان گفت در هنگام جستجو عبارت کلیدی در رتبه های اول تا پنجم گوگل حضور داشته باشیم. اگر در پیدا کردن کلمات کلیدی تازه کار باشید احتمالا به سراغ دانه درشت ها رفته و با به کارگیری ابزارهای سئو کلمات تک سیلابی، دو سیلابی و سه سیلابی را استخراج می کنید؛ خب این اشتباه است.

چرا کلمات کلیدی کوتاه برای شروع بهتراند؟

وقتی از طریق رتبه گرفتن با عبارت Long Tail به جایگاه بهتری در گوگل برسیم افراد بیشتری از طریق جستجوی گوگل وارد سایت ما میشوند و از این طریق میتوانید CTR سایت ما را افزایش دهند.

نکته قابل توجه راجب Lont tail keyword ها این است که این کلمات به مرور زمان باعث رشد رتبه کلیدواژه های اصلی دو سیلابی و چند سیلابی می شود.

به طور مثال اگر قصد فروش لپ تاپ ایسوس را دارید باید کلیدواژه ای مثل: “خرید لپ تاپ ارزان ایسوس مدل K-50” شروع کنید و اگر با این عبارت رتبه بگیرید قطعا در بهبود سئو کلیدواژه “خرید لپ تاپ ایسوس” پیشرفت خواهید کرد.

کلمات کلیدی کوتاه به Seed Keywords شهرت دارند یعنی کلمات کلیدی بذر؛ در واقع هر کلمه کلیدی بذر ممکن است ده ها یا صد ها زیر شاخه داشته باشد مانند مثال زیر:

اجاره ماشین > اجاره ماشین ساعتی > اجاره ماشین ساعتی در رشت

در صورت انجام سئو غیر اصولی این کلمات احتمال بروز پنالتی و حذف از نتایج جستجو بالا می رود زیرا افراد معمولا در هنگام لینک بیلدینگ این صفحات بارها و بارها از یک انکر تکست استفاده می کنند؛ علاوه بر این توصیه بزرگان سئو بر این است که ابتدا با کلمات طولانی کار را آغاز کنید و در زمان مناسب به سراغ کلمات Seed بروید.

در آغاز استراتژی به سراغ کلمات کلیدی دنباله دارد بروید

اگر یک کلمه کلیدی بذر ده تا شاخه و برگ داشته باشد با کسب رتبه در عبارات سه کلمه ای به رشد کلمات Seed کمک خواهید کرد؛ هر چه موضوعات بیشتری را تحت پوشش قرار دهید ورودی گوگل بیشتری نیز پیدا خواهید کرد.

کاور کردن موضوعاتی نظیر ارزان، قیمت، تخفیف، فوری، لیست، بهترین، عدد، تاریخ و … در عنوان و محتوا می تواند شانس شما را برای افزایش رتبه در موتور های جستجو افزایش دهد.

نحوه پیدا کردن Long Tail Keywords

۹ روش برای پیدا کردن کلمات کلیدی طولانی وجود دارد که در ادامه آنها را معرفی می کنیم:

۱- Searches related to

همیشه متوجه شده اید که وقتی به پایین نتایج جستجوی گوگل می روید، بخشی به نام “جستجوهای مربوط” وجود دارد؟

خوب این منطقه کوچک یک معدن طلا برای تحقیقات کلمات کلیدی دنباله دار است. ابتدا کلمه کلیدی را تایپ کنید که می خواهید برای آن رتبه بگیرید.

سپس، به پایین صفحه بروید و به بخش “Searches related to” برای آن کلمه کلیدی نگاهی بیندازید:

در آنجا تعداد زیادی از کلمات کلیدی دم طولانی که می توانید آنها را هدف قرار دهید بدست خواهید آورد. عالی 🙂

یک نکته حرفه ای: یکی از کلمات کلیدی را از بخش “Searches related to” بردارید و آن را گوگل کنید، سپس در بخش “Searches related to” هشت کلیدواژه جدید خواهید دید، با تکرار این روند به معدنی از کلمات کلیدی خواهید رسید.

۲- انجمن و تالارهای گفتگو

انجمن ها یکی از مکانهای مورد علاقه من برای یافتن کلمات کلیدی جدید هستند، بهش فکر کنید:

کجا می توانید صدها نفر را در مورد موضوع سایت خود سوال پرسیده اند را پیدا کنید؟ اگر کسی در فرومی سوالی بپرسد این احتمال وجود دارد که افراد دیگری همان سوال را در گوگل جستجو کنند.

برای پیدا کردن انجمن های مرتبط با موضوع سایت خود می توانید از این کوئری ها استفاده کنید:

  • کلمه کلیدی + انجمن
  • کلمه کلیدی + قدرت گرفته از ویبولتین
  • کلمه کلیدی + تالا گفتگو
  • کلمه کلیدی + قدرت گرفته از MyBB

یک روش کاربردی دیگر هم وجود دارد: اگر کلمه کلیدی inurl:forum + کلیدواژه را در گوگل سرچ کنید، با انبوهی از انجمن و تالارهای گفتگو مواجه خواهید شد.

SEO Forums inurl:forum

۳- Google Autocomplete

احتمالا قبلا با این امکان گوگل مواجه شده اید:

این روش، روش مورد علاقه من برای یافتن کلمات کلیدی طولانی و مرتبط با کلمه اصلی است زیرا این پیشنهاد ها مستقیماً از سمت گوگل دریافت می شود.

برای استفاده از Google Autocomplete برای تحقیق در مورد کلمات کلیدی، باید یک کلمه کلیدی را وارد کنید و سپس پیشنهادات گوگل را مشاهده کرده و آنهایی که به درد میخورند را استخراج کنید.

۴- سایت های UGC

یکی از بهترین روش ها که من به شخصه عاشق آن هستم استخراج کلیدواژه از سایت های UGC است، برای انجام اینکار تنها کافیست به سایت هایی مثل دیوار و شیپور مراجعه کرده و کوئری زیر را تایپ کنید:

site:divar.ir تور ایتالیا

برای کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این روش کیورد ریسرچ مقاله آموزش استخراج کلمات کلیدی از سایت های UGC را مطالعه کنید.