لینک نوفالو

لینک نوفالو
Nofollow Link

پیشرفت روز افزودن موتورهای جستجو دنیای سئو سایت و بهینه سازی سایت را دستخوش تغییرات می کند که یکی از آنها پدیدار شدن مفهومی به اسم “لینک نوفالو” است.

نوفالو یک اتریبیوت است که به تگ <A> در HTML اختصاص داده می شود تا به برخی موتورهای جستجو دستور دهد که لینک نباید در فهرست رتبه بندی نتایج جستجو تأثیر گذار باشد.

سئو فاکس

امروزه بیش از ۶۰% از لینک های وب به صورت نوفالو هستند، آیا این منطقی است که موتور های جستجو این حجم از لینک ها را مورد بررسی قرار ندهد؟ قطعا خیر!

لینک نوفالو چیست ایده ابداع آن از کجا شکل گرفت؟

نوفالو اتریبیوت HTML است که در تگ <a> به صورت Rel=”Nofollow” قرار می گیرد. نوفالو بودن لینک برای موتور جستجو به معنی عدم دنبال کردن پیوند می باشد.

ایده ابداع نوفالو در ابتدا برای جلوگیری از ارسال هرزنامه در وبلاگها پدید آمد. با در نظر گرفتن اینکه نظرات اسپم و هرز در کل انجمن ها و وبلاگ نویسی تأثیر گذاشته است ، در اوایل سال ۲۰۰۵ مت کاتس از گوگل و جیسون شلن وبلاگ نویس راه حل نوفالو کردن لینک های خروجی غیر مرتبط را پیشنهاد کردند.

جالب است بدانید که Nofollow از نظر قانونی یک اختراع محسوب شده و مخترع آن حق کپی رایت دارد!

نحوه برخورد موتورهای جستجو با لینک نوفالو

به صورت کلی این لینک ها معمولاً برای اهداف رتبه بندی و خزش استفاده نمی شوند (البته اینطور به نظر می رسد … ).

سایرس یک فعال حرفه ای صنعت سرچ در ماز است که در ویدئویی چند دقیقه ای به طور مستقیم اعلام کرد که ما مدارکی داریم که اثبات می کند موتور های جستجو بعضی از لینک های نوفالو را دنبال می کنند.

سری به پنل سرچ کنسول سایت خود زده و وارد بخش Links شوید اگر خوش شانس باشید باید لیستی از لینک های اشاره شده به سایت خود پیدا می کنید، با کمی دقت متوجه خواهید شد که بعضی از آن ها حتی شاید بیشتر لینک های سایت شما نوفالو باشند.

اگر نوفالو مهم نیست و گوگل از آن ها استفاده ای نمی کند دلیل وجود آن در سرچ کنسول چه می تواند باشد؟

معرفی اتربیوت لینک های نوفالو

rel مقدارتوضیحات
rel="sponsored"لینک را که مرتبط با تبلیغات و با پول خریداری شده است (لینک پولی Paid Links)
نوفالو قبلاً برای این نوع لینک های توصیه می شد و هنوز روشی قابل قبول است، اگر چه برای لینک پولی اسپانسر شده پیشنهاد می شود.
rel="ugc" طبق به روزرسانی های گوگل، می توانید rel = “ugc” را برای محتوای تولید شده توسط کاربر علامت گذاری کنید. وردپرس در نظر دارد rel = “ugc” را در به روزرسانی بعدی خود راه اندازی کند.
rel="nofollow"از نوفالو استفاده کنید وقتی مابقی قابل استفاده نمی باشند، در این صورت ترجیح می دهید گوگل سایت شما را با لینک خروجی مرتبط در نظر نگیرد یا صفحه را به واسطه لینک سایت شما با خزنده ایندکس نکند.

گوگل در اوایل سال ۲۰۰۵ اعلام کرد که لینک های نوفالو نمی توانند در پیج رنک گوگل مورد استفاده قرار بگیرند. در ضمن موتورهای جستجو یاهو و بینگ نیز به این اتریبیوت احترام می گذارند.

در تاریخ ۱۵ ژوئن ۲۰۰۹ ، مت کاتس، مدیر تیم ضد اسپم گوگل در وبلاگ خود اعلام کرد که GoogleBot نحوه برخورد با لینک Nofollow را تغییر داده است تا مانع استفاده وب مسترها از نوفالو برای بالا بردن پیج رنک شود.

پیش از این، وب مسترها برای به افزایش پیج رنک و دامین اتوریتی گاه گداری از لینک های نوفالو برای اهداف Link Building استفاده می کردند.

پس از انجام این آپدیت گوگل – ربات های خزنده لینک های نوفالو را دنبال کرده و رتبه صفحه را به تعداد کل لینک های خروجی تقسیم می کنند، اما رتبه صفحه را فقط از طریق لینک فالو (Dofollow) عبور می دهند.

در نتیجه اگر یک صفحه دارای ۵ لینک عادی و ۵ لینک خروجی Nofollow باشد، رتبه صفحه با در نظر گرفتن ۱۰ لینک تقسیم می شود و یک سهم توسط ۵ لینک عادی منتقل شده و یک سهم توسط مجموع لینک های نوفالو.

تفاوت لینک فالو و نوفالو

لینک فالو (Follow) و نوفالو برای کاربران وب یکسان هستند اما هر کدام مفهوم خاصی از نظر موتورهای جستجو دارند.

نمونه کد فالو:

<a href="https://nofollowlink.com">Nofollow Link</a>

نمونه کد نوفالو:

<a href="https://dofollowlink.com" rel="nofollow">Do follow Link</a>

با قرار دادن تگ روبات روی مقدار “nofollow” در تگ <head>، می توانید همه لینک های خروجی یک صفحه را نوفالو کنید. با این حال ، برچسب nofollow معمولاً در تگ <a> مورد استفاده قرار می گیرد زیرا به موتور جستجو اجازه می دهد برخی از لینک را در صفحه در حالی که دیگران دنبال می کنند دنبال نکند.

لینک فالو به خزنده موتور جستجو این اجازه را میدهد که آن را دنبال کرده تا صفحه جدیدی را پیدا و ایندکس گوگل کند و همینطور در رتبه نتایج جستجو خود از آن استفاده کند.

آیا لینک نوفالو تاثیری بر روی سئو سایت دارند؟

بیایید به طور خلاصه آنچه گوگل می گوید راجع به نحوه برخورد با لینک نوفالو را یادآوری کنیم:

گوگل پیج رنک انکر تکست را از طریق این پیوندها منتقل نمی کند و به نظر می رسد که همه چیز به اندازه کافی واضح به نظر می رسد تا زمانی که این جلمه را بخوانید:

به طور کلی ، ما آنها را دنبال نمی کنیم. این بدان معنی است که گوگل پیج رنک را از طریق این لینک ها منتقل نمی کند.

مدیر تیم سرچ گوگل

به طور کلی، من فکر می کنم این گفته بسیار واضح تر از آنچه که هست باید باشد و دلالت بر این دارد که آنها در بعضی موارد لینک های نوفالو را دنبال می کنند.

چه کسی ممکن است بداند؟ ، هیچ کس!

 • برخی معتقدند که هنوز لینک های نوفالو پیج رنک منتقل می کنند.
 • برخی تصور می کنند که گوگل پیج رنک را به بعضی از آنها منتقل می کند نه همه.
 • برخی دیگر بر این باورند که مردم بیش از حد در حال خواندن جمله هایی هستند که در بهترین حالت هفت سال از آخرین تغییر آن می گذرد 🙂

تیم سولو افسر ارشد بازاریابی در شرکت Ahrefs طبق آمار و مستندات می گوید:

این می تواند نشانه ای باشد که گوگل برخی از لینک های نوفالو از صفحات قوی را بیشتر از لینک های فالو شده از صفحات ضعیف، مورد پردازش قرار می دهد.

Ahrefs.Com

وجود لینک Nofollow برای طبیعی جلوه دادن لینک پروفایل ضروریست

یک بک لینک پروفایل طبیعی باید مانند یک سبد میوه رنگارنگ باشد، متنوع، درهم و غیر قابل تشخیص، قبلا در ۳۵ اشتباه SEO گفته ایم که نساختن بک لینک نوفالو یکی از اشتباهات رایج در میان وبمستران است.

برخی از لینک ها دنبال می شوند و برخی دیگر خیر. تغییر این پروسه کاملا غیر ممکن است زیرا برخی افراد ناگزیر نوفالو به شما اشاره می کنند.

بعلاوه، اکثر لینک هایی که در لیست زیر مشاهده می کنید متاسفانه نوفالو هستند:

 • شبکه های اجتماعی
 • انجمن های گفتگو
 • سایت پرسش و پاسخ
 • اطلاعیه های مطبوعاتی
 • کتاب و پست مهمان
 • ویکی پدیا
 • پینگ بک
 • دایرکتوری ها
 • اشتراک گذاری PDF

خلاصه بگوییم، اگر یک وب سایت فقط به دنبال بک لینک های قوی فالو با درصد قابل بالای انکر تکست حاوی کلمه کلیدی باشد، ممکن است به پنالتی گوگل دچار شود.

لینک نوفالو برای سایت ترافیک ایجاد می کند

نوفالو فقط برای اهداف سئو سایت مفید نیست بلکه این لینک ها به صورت مستقیم ترافیک ایجاد کرده و کاربران را مستقیما وارد سایت می کنند.

اگر قبلاً نامی از Quora نشنیده اید بدانید که یک وب سایت پرسش و پاسخ است که هر کسی می تواند به سؤالاتی که افراد ارسال می کنند پاسخ دهد. در این پاسخ ها، کورا به منابع مربوطه لینک می دهد.

تمامی لینک های خروجی کورا به صورت پیش فرض نوفالو هستند اما تنها کافیست تا آدرس صفحه ای از سایت شما پاسخ یک سوال پرطرفدار باشد در اینجاست که با انبوهی از ترافیک مواجه خواهید شد.

نوفالو در برابر پنالتی از شما محافظت می کند

بعضی اوقات دلایل موجهی برای خرید لینک های پولی وجود دارد. اگر وب سایت ترافیک زیادی داشته باشد، خرید رپورتاژ آگهی در آن سایت ممکن است کاملاً منطقی به نظر برسد.

اگر هزینه خوبی را برای یک رپورتاژ تبلغاتی پرداخت می کنید، احتمالاً می خواهید لینک خود را درج کنید تا خوانندگان بتوانند به راحتی وب سایت شما را پیدا کنند.

مشکل چیست؟ گوگل اظهار دارد که خرید لینک خلاف قوانین گوگل وبمستر است در اینجا جامعه سئو به طور کلی به دو دسته تقسیم می شود:

 • کسانی که معتقدند گوگل می تواند بک لینک خریداری شده را توسط الگوریتم به صورت دقیق شناسایی کرده و سایت خاطی را جریمه کند.
 • کسانی که معتقدند گوگل نمی توانند لینک پولی را با الگوریتم دقیق تشخیص دهند.

بررسی اینکه نظریه کدام یک از این افراد درست است کار الان نیست اما بعدا به این موضوع نیز می پردازیم.

در حال حاضر، فرض می کنیم نظریه دسته دوم صحیح است و گوگل قابلیت تشخیص بین لینک های طبیعی و پولی را ندارد و هنوز در تلاش برای شناسایی این دسته از لینک ها است.

با صحیح بودن این نظریه همه می توانند به راحتی در سایت خود به خرید و فروش لینک مشغول شوند درست است؟ خب نه!

گوگل ابزاری دارد که به هر کسی امکان گزارش خرید و فروش لینک را می دهد به نام Search Console Report Paid Links.

در اینجا ممکن است گوگل نباشد که باید از آن بترسید – بلکه رقبای شما حکم ابزار شناسایی اقدامات مشکوک سئو کلاه سیاه شما هستند.

در این مورد فکر کنید: اگر رقبای شما در سئو رتبه کلمات را در اوضاع خوبی ببیند و از ابزار مانند سایت Ahrefs برای پیدا کردن لینک های شما استفاده کنند، چرا به گوگل گزارش ندهند؟

اگر این کار باعث می شود تیم ضد اسپم گوگل نگاهی مستقیم به وب سایت شما کرده و به راحتی لینک های پولی را کشف کند در انتها این شما هستید که یک پنالتی زیبا از گوگل میخورید 🙂

 1. ممنوون از نظر دوستان

  ۱۴ مرداد ۱۳۹۹
 2. ممنون

  ۲۶ تیر ۱۳۹۹
 3. ایا از روی ظاهر لینک میشه فهمید نو فالو هست یا دو فالو ؟؟؟

  ۲۴ تیر ۱۳۹۹
 4. از کجا میشه فهمید لینک کدوم لینک نو فالو هستش؟
  مثلا الان این لینک نو فالو هست
  http://www.istahfani.com

  ۲۳ تیر ۱۳۹۹
 5. سلام
  External Backlinks
  به چه معنی هست
  انکر تکست یعنی چی

  ۲۳ تیر ۱۳۹۹
 6. Xaniar

  سلام چجوری میتونم باهاتون در تماس باشم خصوصی؟

  ۶ تیر ۱۳۹۹
 7. محمد

  سلام ، مرسی از پاسخ تون، در سوالی که گفته بودم دو متن شبیه (دانلود) برای یک لینک اما یکی بصورت فالو و دیگری نوفالو، خب برای فالو گوگل اعتبار میده و سایتو در سرچ دانلود بالا میاره در صورتیکه برای نوفالو اعتباری قایل نمیشه، آیا این دو تضاد میشن یعنی گوگل چجور عمل میکنه اون یکی نوفالو هست و در سرچ دانلود عقب میبره سایتو ؟

  ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
  • احسان اسکندری

   فکر نکنم با هوشمند تر شدن گوگل دیگه تضادی وجود داشته باشه گوگل به هر دو لینک اعتبار میده هم فالو و هم نوفالو.
   در ضمن گفته میشه که گوگل علاقه شدیدی به لینک های نوفالو داره چون بک لینک پروفایل رو طبیعی جلوه میدن.
   اگر علاقه مند هستید تا بیشتر راجب این دو تضاد اطلاعات کسب کنید سایت Backlinko این رو نشون داده.
   ttps://backlinko.com/nofollow-link

   ۹ اردیبهشت ۱۳۹۹
 8. محمد

  سلام، سوالی دارم، اگر لینک فالو با انکرتکست (دانلود) باشه و لینک نوفالو با انکرتکست (دانلود) باشه، گوگل چه عکس العملی نشان میده، هر دو اینا مربوط به یک لینک باشه انکر تکست یا متن همون (دانلود) باشه فقط اون فالو این نوفالو؟

  ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
  • احسان اسکندری

   سلام در این مواقع گوگل علاقه مند میشه به اینکه به هر دو لینک به صورت جداگانه Value بده.

   ۸ اردیبهشت ۱۳۹۹
 9. سلام. وقتی یه صفحه ای با کلمه ای که ما نمیخوایم سئو میشه راه برگشت داره؟ مثلا کلمه مورد نظر ما یه چیزی باشه ولی صفحه با هم خانواده اون کلمه سئو بشه

  ۲۰ بهمن ۱۳۹۸
  • احسان اسکندری

   سلام به این مشکل keyword cannibalization گفته می شود با جستجو این عنوان در گوگل به اطلاعات زیادی دست پیدا خواهید کرد.
   توصیه می کنم این لینک رو مشاهده کنید.
   http://candoclub.ir/workshop/keyword-cannibalization/

   ۲۰ بهمن ۱۳۹۸
 10. ممنون از مقالت ولی یکی از راه های ساخت لینک همین بلاگ ها و مشارکت در آنهاست وقتی لینک قرار داده شده nofollow هست پس به چه طریقی امکان ساخت لینک برای سایت ایجاد میشود.

  ۳۰ مهر ۱۳۹۶
  • با سلام، راهکار های دیگری مانند: ریپورتاژ آگهی، ثبت سایت در دایرکتوری و … هست.

   ۲ آبان ۱۳۹۶
 11. سلام و تشکر بابت مقاله مفید . آیا اینکه در یک سایت تعداد زیادی لینک نو فالو باشه مثل لینک های کامنت ها ، برای خود سایت ضرری نداره ؟

  ۱۹ شهریور ۱۳۹۶
 12. کاشی سرامیک

  سلام
  میشه توضیح بدید که چرا بهتر است تا لینک های کامنتی را با کلمه کلیدی نگیریم؟
  مثلا همین کامنت من که با نام کلمه کلیدی کاشی و سرامیک گذاشتم آیا توسط خزنده های گوگل ignor میشه؟
  ممنون میشم اگر توضیح بیشتر و قانع کننده تری بدهید.
  با تشکر فراوان

  ۳ شهریور ۱۳۹۶
  • با سلام، تمامی لینک های نوفالو چه با Anchor Text و چه بدون Anchor Text توسط گوگل Ignore می شوند.

   ۳ شهریور ۱۳۹۶
 13. ممنون از مقاله بسیار خوبتون

  در بخش آخر فرمودید که ” بهتر است تا لینک های کامنتی را با کلمه کلیدی نگیرید ”
  سوالی که دارم اینه که اگر لینک های دریافتی با نام برند باشه یا با آدرس url یعنی naked url باشه، آیا در این حالت هم احتمال اسپم شدنش هست با خیر؟

  ۲۳ تیر ۱۳۹۶

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *