اصول، قواعد و قوانین لینک بیلدینگ

قوانین، راه و استاندارد های لینک بیلدینگ

در این مقاله قصد بررسی اصول، استاندارد ها، قوانین و به طور کلی معرفی نانوشته های قوانین لینک بیلدینگ بپردازیم. قبل از هر چیزی باید اعلام کنم که محتوای این مقاله به صورت کاملا تجربی تولید شده، بنابراین امکان موجود تناقض در آن موجود است.

به عقیده بنده در بیشتر مواقع (نه در همه مواقع) لینک ها مهم ترین فاکتور رتبه بندی وب سایت ها در موتور های جستجوگر، مخصوصا گوگل هستند. ساخت لینک (Link Building) باعث ارسال سیگنال  از سایتی به سایتی و یا از صفحه ای به صفحه ای دیگر می شود و موتور های جستجوگر پس از مشاهده این سیگنال ها ارزشی را از صفحه لینک دهنده می گیرد به صفحه لینک گیرنده انتقال می دهند.

البته لینک بیلدینگ در همین خلاصه نمی شود و در عمل بسیار متفاوت و پیچیده است، اکثر غریب به اتفاق وب سایت ها پس از ساخت لینک به جای بهبود رتبه با کاهش رتبه مواجه می شوند.

قوانین لینک بیلدینگ

قبل از هر چیزی باید متوجه این باشید که گوگل تنها و تنها به دنبال نمایش نتایج بهتر به کاربرانش است و هیچ مشکلی با هیچ کس و هیچ سایتی ندارد! همانطور که گفتیم لینک ها مانند لبه ی چاقو هستند، بسیاری از اشخاص با رعایت نکردن نکات و قوانین لینک بیلدینگ اقدام به ساخت لینک برای سایت خود می کنند، من به شما پیشنهاد می کنم تا از دسته افراد نباشید. خوب دیگر زمینه چینی تمام شد ? بریم تا با قانون های ساخت بک لینک آشنا شویم.

قوانین لینک بیلدینگ

قانون ۱ – گوگل را درک کنید!

همین الان سوالی در رابطه با سئو که جوابش را نمی دانید از خود بپرسید؟؟؟؟؟ جواب چیست ؟؟؟ نمی دانید! من راهی را به شما پیشنهاد می کنیم که تا بتواند پاسخ بیشتر سوالات خودتان را پیدا کنید. خود را جای گوگل گذاشتن و درک گوگل بهترین راه برای فهمیدن پاسخ سوالات ابتدایی سئو است! آیا به نظر شما گوگل از اسپم خوشش میاید ؟ آیا به نظر شما گوگل از دور زدن موتور جستجوگر لذت می برد؟ و هزاران آیای دیگر … پس با این حساب اگر در هنگام لینک بلدینگ بر سر یک دوراهی رسیدید و پاسخی را در جایی پیدا نکردید تنها ثانیه ای خود را جای گوگل بزارید تا جواب سوال خود را پیدا کنید.

قانون ۲ – کیفیت و تعداد بک لینک

مهم ترین فاکتور درجه بندی ارزش لینک ها، کیفیت سایت لینک دهنده به سایت شما است. به طور مثال بعضا ارزش یک لینک نوفالو از سایت ویکی پدیا برابر ارزش دریافت ده ها لینک از وب سایت های معمولی است. از مهم ترین معیار های کیفیت یک لینک می توان به لیست زیر اشاره کرد:

 • دامین اتوریتی و پیچ اتوریتی سایت لینک دهنده
 • کلمه ی لینک شده (Anchor Text)
 • مرتبط بودن سایت و یا صفحه ی لینک دهنده
 • موجود نبودن لینک های خروجی زیاد در صفحه

قاعدتا پیروزی در یک کلمه سخت و پر رقابت است با تعداد بک لینک های کم و هر چند با کیفیت بالا صورت نمی پذیرد و شما باید لینک های زیاد و متعددی برای سایت خود ایجاد کنید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

قانون ۳ – Anchor Text

Anchor Text های کلمات لینک شده به سایت شما هستند، و قالبا در تگ <a> و به این صورت قرار می گیرند:

<a href=”http://mysite.com”>عنوان لینک</a>

همانطور اشارکه در قسمت بالایی ه کردیم Anchor Text ها دومین فاکتور مهم در لینک بلدینگ هستند و از طریق همین Anchor Text ها است که موتور های جستجوگر محتوای لینک را متوجه می شوند. سه عامل اساسی فاکتور بندی ارزش یک انکر تکست وجود دارد:

 • عنوان انکر تکست
 • محتوای کلی وب سایت (اینکه آیا به سایت و انکر تکست شما مربوط است یا نه به طور مثال اگر می خواهید در کلمه سئو سایت رتبه کسب کنید، ارزش لینک دریافتی از یک سایت آموزش سئو از یک سایت آشپزشی برای سایت شما به مراتب بیشتر است.
 •  محتوای قبل و بعد Anchor Text (این عامل هم بسیار بسیار مهم است)

 Anchor Text خطرناک ترین بخش لینک بیلدینگ است و اگر علم و تجربه کافی نسبت به آنها نداشته باشید می توانند آسیب های جدی به سایت خود وارد کنید و بالعکس اگر بتوانید از آن ها خوب و به جا استفاده کنید باعث بهبود رتبه سایت خود شوید. این لینک را مشاهده کنید، در سمت راست صفحه باز شده چارتی را مشاهده می کنید که لیستی از Anchor Text های سایت های لینک دهنده به سایت سئوفاکس موجود است. کلمه سئو تا به حال عنوان ۱۰% از لینک های سایت بوده است و پس از سئو آدرس سایت و پس از آدرس سایت SEO وبهینه سازی سایت سومین کلمه لینک شده به این سایت بوده است. متاسفانه درصد مشخص و پیش فرضی برای اندازه گیری چگالی Anchor Text ها وجود ندارد اما به نظر خود من برای کلمه اصلی ۲۰ تا ۲۵ درصد می تواند گزینه مناسبی باشد.

پنگوئن

اخیرا با آپدیت جدید گوگل به نام پنگوئن (اطلاعات کامل در مقاله الگوریتم پنگوئن گوگل تهیه شده است) سختگیری بر روی انکر تکست ها بسیار بیشتر شده است و استفاده بیش از حد از یک عنوان می تواند آسیب های جدی به سایت شما بزند. اما اگر با کلمه کلیدی خود لینک نگیرید پس با چی لینک بگیریم؟ این به این معنی نیست که اگر شما با لینکی را با عنوان کلمه کلیدی خود نگیرید آن لینک ارزشی ندارد، شما می توانید با گرفتن لینک های مشابه لینک بیلدینگ را ادامه دهید! به طور مثال اگر کلمه کلیدی شما برای سئو کلمه لینک بیلدینگ است می توانید از کلمات: ساخت لینک, لینک, لینک بیلدینگ داخلی, لینک بیلدینگ خارجی و … استفاده نمایید. اما بازهم به یاد داشته باشید که لینک گرفتن زیاد حتی با عنوان های مشابه هم می تواند در دراز مدت مشکل ساز شود. یک وب سایت به همه نوع لینکی نیاز دارد. به طور کلی مناسب ترین روش Anchor Text ها روش زیر است:

 • لینک با عنوان کلمه کلیدی (به یاد داشته باشید که به هیچ عنوان اسپم کنید!!)
 • لینک های مرتبط با کلمه کلیدی
 • لینک های برندی (مانند سئو فاکس)
 • لینک های غیر مرتبط مانند: کلیک کنید، اینجا
 • لینک های آدرسی مانند: https://seofox.ir

قانون ۴ – سرعت لینک بیلدینگ

شما جای گوگل: اگر وب سایتی را مشاهده می کردید که در عرض یک روز یا یک هفته ۱۰۰ لینک با کیفیت دریافت کرده، با آن چیکار می کردید؟ آیا مشکوک نمی شدید؟ پروسه لینک سازی یک پروسه دراز مدت است و حتی راحت ترین کلمات کلیدی نیز نیاز به زمان دارند. سعی کنید مسیر تولید محتوا و لینک بیلدینگتان را در یک زمان انجام دهید و یک روتین مشخص داشته باشد. سعی کنید برای لینک بیلدینگ سایت جدول زمانبندی آماده کنید، به طور مثال مشخص کنید که من برای این سایت در مدت زمان ۴ ماه روزانه ۱ بک لینک میسازم که در مجموع میشود ۱۲۰ لینک.

قانون ۵ – دیگر قانون ها ?

تقریبا قوانین مهم لینک سازی همین هایی بود که بنده خدمت شما عرض کردم اما چند قانون دیگر هست که به دلیل نداشتن اهمیت زیاد از ایجاد عنوان برای آن ها خوداری کردم. یکی از قوانین گرفتن تعداد لینک های زیاد برای یک صفحه مشخص است. متاسفانه این اشتباهی است که بسیاری از وبمستران به آن دچار می شود (حتی خود من هم زمانی دچار این مشکل شده بودم). شما جای گوگل: اگر همه ی لینک های ورودی به یک سایت به یک صفحه (که معمولا صفحه اصلی است) بود چه می کردید!

سخن پایانی

هیچ قانون و داکیومنت (Document) مشخصی با عنوان راهنمای لینک بیلدینگ وجود نداره و من هم تنها تجربیات شخصی خودم رو که در این چند وقته پیدا کردم به اشتراک گذاشتم که حتی ممکن است اشتباه باشد!، امیدوارم که از این مقاله لذت برده باشید و خوشحال می شم که اگر سوال، پیشنهاد و یا انتقادی دارید در قسمت نظرات بیان کنید.

کارشناس سئو

4 سالی هست که در حوضه سئو فعالیت می کنم و در حال حاضر هم مشغول فراگیری تمامی راهکاری های دیجیتال مارکتینگ هستم. تا به حال هم تدوین و نظارت بر استراتژی فروش چند کسب و کار اینترنتی رو داشتم به زبان های PHP, HTML, CSS, jQuery و Bootstrap تلسط دارم.

اصول، قواعد و قوانین لینک بیلدینگSEO Fox on 08/08/20165
17 دیدگاه در “اصول، قواعد و قوانین لینک بیلدینگ
 • با سلام …..به نظر من رپورتاژ آگهی در حال حاضر تاثیر زیادی نداره و بیشتر گوگل به لینک های نوفالو در سایت های بزرگ و شبکه های اجتماعی اهمیت میده…..من به شخصه این را امتحان کرده ام.

 • سلام مقاله جالبی بود ولی یکم کم و کاست هم دیده میشه …. شما فرمودید رپورتاژ آگهی پیشنهاد نمیشه و مفید نیست اما با توجه به تجربه شخصی بنده اینطور نبود، رپورتاژ اگه با اصول انجام بشه و مطلب مفیدی هم انتخاب بشه می تونه تاثیر بسزایی بر رتبه بنده سایت داشته باشه

 • لطفا در مورد مطلب مرغ مگس خوار بنویسید یا اگر قبلا در سایت قرار داده شده لینک بدید پیدا نکردم.

 • من مدام پیگیر مقالات شما هستم و میشه گفت اکثر دانسته های من از مقالات شما بوده
  ممنونم

 • با سلام ….. خوب بود ولی کامل نبود ……تجربه بیش از بیست رپورتاژ آگهی در سایت های بزرگ ایرانی را داشتم . با اینکه همه این رپورتاژها فقط در ظرف یک هفته و روی یکسری کلمات کلیدی خاص و همسان ایجاد شد هیچ مشکلی برای سئول سایت ما پیش نیامد و خیلی هم شرایطش عالی شد در نتایج.
  با توجه به تجربه خودم رپورتاژ آگهی بهترین نتایج پیشرفت در رتبه صفحات را دارد. با تشکر

 • بسیار مقاله خوبی بود و واقعا با نظر شما که راهنمای کاملی راجع به لینک سازی وجوذ نداره موافقم و فقط میشه از تجربیات دوستانی مثل شما استفاده کرد

 • مقاله هاتون راجب سئو کامل و عالی بود
  من خیلی استفاده کردم از مقاله ها
  با آرزوی موفقیت

 • سلام
  میخواستم نظرتون را در مورد لینک سازی در بخش کامنت برخی سایت های خارجی که جدیدا مد شده بپرسم؟
  همچنین برخی سایت ها با یک سری نرم افزارها بک لینک های gov میگیرند. آیا اینها تاثیر مثبت دارند؟
  ممنون

  • لینک سایت در بخش کامنت سایت های خارجی جدیدا مد نشده چند سالی میشه که خیلیا از این روش استفاده می کنن و بعضیا نتیجه میگیرند و بعضیا نمیگیرند این بستگی به رویه لینک بیلدینگ داره.
   در مورد مورد دومی هم اطلاعی ندارم.

 • واقعا ممنون از مقاله خوبتون،جواب یه سری از سوالاتم رو گرفتم،فقط یه چیزی واسم مبهمه:
  به عنوان مثال من روزی 2 تا محتوا انتشار میدم،آیا باید در کنار این 2 تا محتوا که انتشار دادم همزمان 2 تا بک لینگ بگیرم؟
  اگر اینطوره پس محتوایی که انتشار داده میشه بع از انتسار باید تو شبکه های اجتمایی share بشه،ممکنه من تو 20 تا شبکه انتشار بدم لینکه محتوامو،اینو باید چی کار کنیم؟
  اطلا بفرمایید که آیا وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی جزو بک لینک حساب میشن؟

  • سلام، ببینید هیچ ضرورتری جهت ساخت بک لینک برای هر مقاله وجود نداره، در صورتی که مقالاتتون رو به صورت اختصاصی و با محتوای بالا 2500 کلمه بنویسید به خودی خود رتبی خوبی دریافت می کنید اما اگر موضوع محتواتون رقابتی هست بهتره تا از وبلاگ ها و شبکه های اجتماعی برایش لینک بگیرید.

 • ممنون از مقاله خوبتون
  فقط یک سوال داشتم. در سایت مجستیک وقتی لینک سایت خودم رو جستجو کردم در Anchor text ها کلمه هایی بود که متوجه نشدم. برای مثال قبل از دامینم این عدد بود : ( البته اینجا بعدش نشون میده ولی قبلش بود )
  273051.domainsite.com
  یا این عدد بود : 297160.
  یا این کلمه هست : open
  ممنون میشم راهنمایی کنید که اینها چی هستند.

  • این لینک ها از یک سری سایت ها میاد که لینک سایت های موجود در اینترنت رو آرشیو می کنن و با عدد، آدرس سایت و یا هر Anchor Text دیگه ای بهش لینک می دن. زیاد هم جای نگرانی نیست چون اکثرشون به صورت Nofollow درج می شن.

 • مقاله خوبی بود در مورد لینک باید بگم اگر از صفحات اجتماعی لینک بگیریم می تونه تاثیر چشم گیری داشته باشه

 • سلام مقاله ی زیبایی نوشتید
  اتفاقا این تجربه ها هستند که تئوری های سئو را کامل میکنند.منتظر مقالات دیگرتون هستم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *