موتور جستجو
Search Engine

موتور جستجو یک سیستم نرم افزاری است که برای انجام جستجوهای اینترنتی ساخته شده است و هدف آن پاسخ به نیاز کاربر از جستجو انجام شده می باشد.

موتور جستجو چیست

نتایج جستجو به طور کلی در یک صفحه ارائه می شنود که اغلب به آن به عنوان صفحات نتایج موتور جستجو به انگلیسی SERP از آن یاد می شود. این اطلاعات ممکن است ترکیبی از لینک ها به صفحات وب، تصاویر، فیلم، اینفوگرافیک، مقالات و انواع دیگر محتوا باشد.

همچنین برخی از موتورهای جستجو داده های موجود در پایگاه داده یا دایرکتوری های باز را استخراج می کنند. برخلاف دایرکتوری های وب که فقط توسط ویرایشگرهای انسانی نگهداری می شوند موتورهای جستجو با اجرای الگوریتمی بر روی خزنده وب اطلاعات را ذخیره می کنند.

بهترین موتورهای جستجو خارجی

طبق آخرین آمار که در سپتامبر ۲۰۲۰ انجام شد گوگل با سهم بازار ۹۲.۹۶ درصد به عنوان پرکاربرد موتور جستجوی جهان شناخته شد و موتورهای جستجوی پرکاربرد جهان عبارتند از:

بهترین موتور جستجو ایرانی فارسی

موتور جستجوگر ایرانی پارسی جو بهترین موتور جستجوی ایرانی (فارسی) است و به عنوان یک موتور جستجوگر ایرانی بومی  در کشور ایران فعالیت می‌کند.فاز تحقیقاتی این جستجوگر در سال ۱۳۸۷ تکمیل و نسخه اول آن در سال ۱۳۸۹ با پوشش یک میلیون صفحه بر روی وب قرار گرفت. هم‌اکنون نسخه پنجم این موتور جستجو با ایندکس بیش از یک و نیم میلیارد صفحه و ارائهٔ بیش از ۱۵ سرویس متنوع و کاربردی فعال می‌باشد آدرس سایت پارسی جو parsijoo.ir می باشد.

بهترین موتور جستجو عکس معروف به غیر از گوگل

بعضی از ما، هنگام بیرون رفتن از خانه، دوربین خود را نیز به همراه می‌بریم تا اگر به سوژه جالبی برخوردیم، از آن چند عکس تهیه کنیم. با این حال دراغلب موارد ما نیاز داریم که تصاویر مورد نظرمان را با جستجو در اقیانوس تصاویر موجود در وب تأمین نماییم. با این تفاسیر، یک موتور جستجوی تصاویر حرفه‌‌ای، می‌تواند برای افرادی با مشاغلی مشابه ما، بسیار مفید و کاربردی باشد. در ادامه ما شما را با ۴ مورد از بهترین موتورهای جستجوی عکس، که می‌توانند به شما کمک شایان توجهی نمایند، آشنا خواهیم کرد.

موتور جستجو جدید اپل

اپل در حال ساخت یک موتور جستجو اختصاصی برای سیری، سافاری، گوشی های آیفون است.