الگوریتم گوگل دنس یکی از الگوریتم های گوگل است که تقریبا تمامی کسانی که با سئو و گوگل سر و کار دارند آن را تجربه کرده اند.

تعریف الگوریتم گوگل دنس چیست [آپدیت شده در 2022]

گوگل تا به حال به طور مستقیم وجود چنین الگوریتمی را تایید و یا تکذیب نکرده است. الگوریتم گوگل دنس ممکن است رتبه یک سایت قدیمی تا سر حد مرگ پایین آورده و یک سایت جدید را جایگزین آن کند و یا به صورت بالعکس آن عمل کند یعنی رتبه قدیمی را بالا آورده و باعث بهبود سئو سایت جدید شود. همانطور که گفتیم مدارک زیادی از نحوه عملکرد این الگوریتم گوگل موجود نیست اما همین مدارک نشان می دهد که هدف گوگل از طراحی این اگوریتم ارائه شانس رتبه بهتر به تمامی وب سایت هاست، مخصوصا وب سایت های جدید.

رقص گوگل و سئو

جابه جایی رتبه ای بسیار کوتاه مدت و معمولا چند دقیقه ای. بنابراین اگر تغییر ناگهانی کوتاه مدت ای در رتبه سایت خود مشاهده کردید چه پیشرفت و چه پسرفت احتمالا ترکش های این الگوریتم به شما اصابت کرده است 🙂 دنس به تنهایی چیز بدی نیست، کاملا طبیعی است و ممکن است هر سایتی دچار آن شود اما معمولا برای سایت های نوپا پیش می آید.

نقش گوگل دنس در سئو سایت

سئو داخلی شامل مهم ترین فاکتورهای سئو سایت است. عوامل متعددی برای تعیین میزان رضایت توسط الگوریتم های گوگل پردازش می شوند و آنها به دو دسته ی قبل از ورود کاربر به سایت و پس از ورود کاربر به سایت تقسیم می شوند. به طور مثال سرعت لود سایت، سئو موبایل، رعایت استاندارد های کدنویسی، وضعیت سئو تکنیکال و … قبل از نمایش سایت در SERP مورد بررسی قرار میگیرد. از طرفی بانس ریت، سوشیال سیگنال و … پس از ورود کاربر به سایت اندازی گیری می شود. سایت هایی که در صفحات دوم و سوم گوگل قرار دارند شانسی برای خودنمایی و آزمایش نداشته و ممکن است تا مدت طولانی همانجا بمانند الگوریتم گوگل دنس این شانس را به این سایت ها میدهد تا مورد آزمایش کاربران و گوگل قرار بگیرند.

یکی از زمان هایی که وب سایت ها به طور مداوم دچار عدم ثبات رتبه و یا همان رقص گوگل می شوند هنگامی است که وب سایت در سندباکس گوگل قرار دارد. سایت های تازه تاسیس به دلیل آزمون و خطایی که گوگل بر روی وب سایت ها در جهت سنجش اسپم اسکور انجام می دهد در سندباکس گوگل قرار میگیرند. بنابراین اگر سایت نوپا است به صورت مداوم دچار تغییر رتبه می شود مطمئننا داخل سندباکس است.